Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 26 września 2020, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Piękne sceny filmowe, bez których kino nie byłoby tym samym

Są sceny, bez których nie wyobrażamy sobie nie tylko współczesnego kina, ale i memowych templatek czy gifów. Są też takie, którymi można się po prostu zachwycać, bo olśniewają pod względem wizualnym. I najczęściej również narracyjnym.

Piękno jest oczywiście pojęciem subiektywnym, dlatego w rankingu znalazły się pozycje powstające w zupełnie innych czasach, stylistyce i traktujące o różnych problemach. Wszystkie łączy jednak to, że znalazła się w nich przynajmniej jedna scena, którą można uznać za szczególnie urokliwą. Nie zawsze jest to tylko kwestia pięknych zdjęć – czasem to zasługa świetnie napisanego scenariusza, czasem perfekcyjnie dobranej muzyki, czasem montażu, a czasem doskonałej gry aktorskiej. Najczęściej jednak to po prostu wypadkowa tych wszystkich elementów, które osobno nie zapadłyby nam w pamięć, ale razem sprawiają, że możemy zachwycać się jedną sceną w nieskończoność (i przy okazji nabijać wyświetlenia youtuberom). Oto nasza lista kilkunastu filmowych best of the best!

Czas Apokalipsy

  1. Co to za scena: Willard spotykający się z Kurtzem
  2. Reżyseria: Francis Ford Coppola
  3. Scenariusz: Francis Ford Coppola, Michael Herr, John Milius
  4. Zdjęcia: Vittorio Storaro
  5. Muzyka: Carmine Coppola
  6. W scenie gra: Martin Sheen, Marlon Brando
  7. Gdzie obejrzeć: Tylko DVD (?)

Czas apokalipsy to nie tylko jedno z największych osiągnięć Coppoli, ale też i całej XX-wiecznej kinematografii. Uwspółcześniona adaptacja Jądra ciemności Josepha Conrada szokowała i zachwycała zarówno w chwili premiery, jak i kilkadziesiąt lat później. Niezwykle realistyczny obraz wojny kontrastował z pięknem krajobrazu. Żołnierze będący świadkami niewyobrażalnych z punktu widzenia człowieka wychowanego w XX czy XXI wieku scen różnie radzili sobie ze stresem. Niektórzy pogrążali się w okrucieństwie, pozbywając się resztek współczucia, inni popadali w szaleństwo, a jeszcze inni udawali przed samymi sobą, że nie przyczyniają się do niemożliwego do wytłumaczenia zła. Coppola pokazał to lepiej niż ktokolwiek przed nim. I chyba również po nim.

Scen, które zapadają w pamięć, jest w Czasie Apokalipsy więcej niż we wszystkich filmach wojennych Stevena Spielberga (nie ujmując niczego Szeregowcowi Ryanowi czy Liście Schindlera). Do historii przeszła ta, w której podpułkownik Kilgore z ekscytacją opowiada Willardowi o zapachu napalmu o poranku. Robert Duvall pojawił się na ekranie na chwilę, a zdążył stworzyć kreację, która na stałe zapisała się w kanonie kina wojennego.

Najpiękniejszy wizualnie i narracyjnie jest jednak chyba moment, w którym Willard w końcu dociera do Kurtza. Oglądając Czas Apokalipsy po raz pierwszy, naprawdę miałem wrażenie, że przedzieram się wraz z nim do jądra ciemności, symbolicznego punktu, w którym człowieczeństwo ustępuje miejsca szaleństwu. Jako widzowie sami w czasie seansu uodporniamy się na widok martwych ciał i kolejne okropieństwa. Coppola sprawia, że jesteśmy zszokowani własną reakcją – mimowolnie zachwycamy się estetyczną stroną filmu, niemal zapominając o piekle, jakie rozgrywa się tuż przed naszymi oczami. I chyba dlatego to jednocześnie jedna z najpiękniejszych i najbardziej przerażających scen w historii kina. Angielski tytuł zresztą lepiej oddaje to, co wtedy czujemy – Apocalypse (is) Now.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,7%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,9%
Zobacz inne ankiety