Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 4 marca 2020, 15:38

Zapomniane RPG – wspominamy gry, które zasługują na trochę miłości

Nie wszystkim dobrym grom RPG udało się przebić do zbiorowej świadomości, tak jak Wiedźminowi czy Baldur's Gate - a wciąż zasługują na uwagę. Dlatego dziś pogadamy o pominiętych, ale wartościowych grach tego gatunku.

Spis treści

Arx Fatalis

Co to: oparte na przemierzaniu kolejnych lochów i odkrywaniu podziemnego świata action-RPG

Rok wydania: 2002

Producent: Arkane Studios

Gdzie dostać: GOG.com, Steam

Nie wszyscy potrzebują wielkiego świata oraz złożonej, wielowątkowej fabuły w RPG. Czasem wystarczy miodny gameplay oraz poczucie, że uczestniczysz w intensywnej przygodzie, schodząc w głąb ziemi. Takie doznania zapewniało rewelacyjne, choć dziś zapomniane Arx Fatalis. Gra zabierała nas do nieprzyjaznego świata, gdzie miejscowy odpowiednik Słońca zgasł, a ludzie muszą kryć się w podziemiach i kopalniach, by przetrwać. Tam budują społeczności – i tam trafiają na wielkie niebezpieczeństwa.

W parze z ciekawym, nastrojowym uniwersum szła przyjemna rozgrywka wyposażona w kilka nietypowych mechanik. Arx oferowało ciekawy system magii oparty na wykonywaniu gestów dla jednych było to creme de la creme produkcji, dla innych zmora. Do tego czekało nas sporo wyzwań zręcznościowych. I nie najgorsza historia do odkrycia. Jeśli ktoś szuka wielkiej przygody, która jednak nie obejmuje dużego terenu, i woli penetrowanie lochów jak chociażby w stareńkiej Ultimie Underworlds – poczuje się tutaj jak w domu. Podobnie jak miłośnicy Dark Messiah of Might & Magic.

Arx Fatalis to zapomniane ogniwo ewolucji gier studia Arkane. Właściwie jest to ogniwo, od którego wszystko się zaczęło... i można się spierać, czy tym, co po nim nastąpiło, był postęp, czy może coś odwrotnego. W końcu tylko to jedno dzieło w przypadku rzeczonego dewelopera bezdyskusyjnie reprezentuje szlachetny gatunek RPG – wszyscy sukcesorzy Arx Fatalis odżegnali się od niego i wmieszali w tłum gier akcji. I chociaż wnieśli weń własną, niepodrabialną tożsamość, zachwycając niespotykaną głębią (czerpaną z Arx Fatalis właśnie), to jednak zatracili przy tym pewne arystokratyczne cechy. Czy to jednak na pewno źle? Już od kilkunastu lat próbuję odpowiedzieć sobie na owo pytanie – i wciąż mi to nie wychodzi.

Jednego przynajmniej jestem pewien. Ogólne założenia Arx Fatalis pozostają świeże nawet dziś – i bardzo, ale to bardzo bym się uradował, gdyby Arkane znienacka obwieściło zamiar powrócenia do tej koncepcji. Czego jak czego, ale spadkobierców Ultimy Underworld ci u nas niedostatek... a w dodatku wciąż czuć niesmak po katastrofie z 2018 roku, jaką okazało się Underworld Ascendant. Gdyby tak jeszcze przeszczepić do takiego projektu system walki z Dark Messiah of Might and Magic... i skradankowe rozwiązania z Dishonored... Czujecie, jaką by to miało moc?!

...Może tylko system magii należałoby trochę przemodelować. Akurat rysowanie kursorem run na ekranie niekoniecznie jest jedną z tych mechanik, które powinny powracać ze śmietnika growej historii...

Krzysztof „Draug” Matysiak

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz walczyć w turach czy w czasie rzeczywistym?

43,7%
Tury!
56,3%
Czas rzeczywisty
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2024
Najlepsze gry RPG wszech czasów - lista top 100 erpegów. Edycja 2024

Najlepszym RPG-iem w 2023 roku bez wątpienia był Baldur's Gate 3. We wielu plebiscytach zdobył on nawet tytuł Gry Roku – bez podziału na gatunki. Produkcja oczywiście znalazła się w naszym rankingu. Jakie miejsce zajęła? Przekonajcie się sami.

Zapomniane przez czas - najbardziej niedocenione gry z lat 90.
Zapomniane przez czas - najbardziej niedocenione gry z lat 90.

Wiele znanych dziś serii gier pochodzi z lat 90. Inne, nieobecne już na rynku, pamiętamy jako ponadczasową klasykę do dziś. Ale są też tytuły, które nie zdobyły należnego uznania, często niezasłużenie. Oto więc niedocenione perełki z owej dekady.

Walka dziesięciolecia – Pillars of Eternity II: Deadfire vs Divinity: Original Sin II
Walka dziesięciolecia – Pillars of Eternity II: Deadfire vs Divinity: Original Sin II

Musiało do tego dojść. Dwaj odnowiciele gatunku nie mogli się wiecznie unikać i wreszcie stają naprzeciw siebie. W prawym narożniku namaszczone przez starą gwardię Pillars of Eternity II, a w lewym zawodnik wagi ciężkiej - Divinity: Original Sin II.