Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 lutego 2020, 13:58

Dooma odpalono na.... 7 rzeczy, których nie wiesz o Doomie

Zadajesz sobie może pytanie: jakie niby tajemnice mogłaby kryć seria Doom? Toż to gry prymitywne, jakich mało. Spluwa pośrodku ekranu, horda demonów i krwawa rzeź w rytmie ostrej muzy. Co takiego mogłoby mi tu umknąć?

Dooma odpalono na...

Na sam koniec zaserwuję Wam absolutną klasykę doomowych ciekawostek. Każdemu z Was z pewnością chociaż raz zdarzyło się słyszeć, że ktoś zagrał w strzelankę studia id Software na takim czy innym urządzeniu, które na co dzień z grami raczej się nie kojarzy. I jakkolwiek temat jest krztynę oklepany, nie odmówię sobie wymienienia przynajmniej tych bardziej ekstremalnych przypadków „portowania” Dooma na sprzęt (i nie tylko) wszelkiej maści:

  1. strona internetowa NASA – brazylijscy hakerzy dali nauczkę agencji, włamując się na jej witrynę i umieszczając na niej Dooma; działał przez trzy godziny z małym okładem;
  2. klawisz na klawiaturze – wypasiony model Optimus Maximus, który w momencie premiery w 2008 roku kosztował 1600 dolarów, ma w każdy klawisz wbudowany ekranik OLED o rozdzielczości 48x48 pikseli... a gdyby tak odpalić Dooma na wszystkich tych ekranikach naraz?
  3. oscyloskop – studenci z Southampton rozszerzyli już i tak długą listę zastosowań tego naukowego sprzętu;
  4. kasa z McDonald’s – szkoda, że dokonano tego w domowym zaciszu (na urządzeniu wycofanym z użycia), a nie w którymś z lokali tej sieci barów szybkiej obsługi;
  5. bankomat – w podobnych warunkach Dooma na nietypowym sprzęcie odpalili hakerzy z Australii;
  6. kuchenka mikrofalowa – ale nie byle jaka „mikrofala”, tylko nowoczesny sprzęt firmy Markov Corp., wyposażony w komputer z modułem sztucznej inteligencji i duży ekran... czyli właśnie te rzeczy, których potrzeba do zagrania w Dooma;
  7. komputer pokładowy Porsche 911 – no dobra, akurat ten przypadek najpewniej był oszustwem, ale piękna to była wizja: przemieszczanie postaci z użyciem kierownicy i pedałów gazu/hamulca, zmiana broni skrzynią biegów i strzelanie poprzez naciskanie klaksonu.

Tekst powstał we współpracy z firmą Bethesda Softworks.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jeśli grać w Dooma, to tylko na:

71,4%
Kalkulatorze
28,6%
Bankomacie
Zobacz inne ankiety
Doom Eternal

Doom Eternal

Doom

Doom

Doom 3

Doom 3

Doom II: Hell on Earth

Doom II: Hell on Earth

Doom (1993)

Doom (1993)

Dekalog Dooma – 10 przykazań, które id Software dało FPS-om
Dekalog Dooma – 10 przykazań, które id Software dało FPS-om

Annus Domini 1993 to moment w dziejach interaktywnej rozrywki, gdy studio id Software zapoczątkowało nową religię. Kościół Zagłady po dziś dzień gromadzi miliony wiernych (fanów) i inspiruje licznych naśladowców. Oto zasady, na których został wzniesiony.