Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 sierpnia 2019, 11:54

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze

Ponoć nie ma głupich pytań – są tylko głupie odpowiedzi. Wychodząc z takiego założenia, zmierzyliśmy się z dziwnymi i śmiesznymi pytaniami, jakie zadają wyszukiwarkom internetowym polscy gracze.

Pytania o Wiedźmina

Czemu Geralt ma siwe włosy?

Białe włosy są efektem eksperymentów, jakie Geralt przeszedł za młodu, w trakcie szkolenia na wiedźmina. Wszyscy wiedźmini poddawani są Próbie Traw, a następnie Zmianom. Jest to szereg mutacji, które zwiększają ich siłę czy szybkość i polepszają zmysły. Ponieważ organizm Geralta poradził sobie z tymi zmianami doskonale, został on wybrany do dodatkowych testów. Te uczyniły go jeszcze skuteczniejszym zabójcą potworów, ale dodatkowo pozbawiły jego włosy pigmentu. Inni młodsi wiedźmini nie mają srebrnych włosów, gdyż nie byli poddawani tym dodatkowym mutacjom, a u sędziwych wiekiem łowców potworów siwizna jest po prostu efektem starości.

Wbrew pozorom to nie romanse z czarodziejkami doprowadziły Geralta do wcześniejszego osiwienia. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Wbrew pozorom to nie romanse z czarodziejkami doprowadziły Geralta do wcześniejszego osiwienia.

Czemu Geralt nie lubi portali?

Teleportacja to magia, której używanie w wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego świecie obarczone jest pewnym ryzykiem. Jeśli coś pójdzie „nie tak”, teleportowany obiekt może na przykład po całej operacji skończyć rozerwany na pół. W Sezonie burz Geralt był świadkiem takiej sytuacji. Co więcej, uczestniczył w akcji zbierania organów, które „wylały się” z nieszczęsnej ofiary nieudanego użycia portalu. Będąc świadkiem tak traumatycznych wydarzeń, Biały Wilk uprzedził się do tej „technologii”.

Czemu Geralt stracił pamięć?

Pytanie odnosi się oczywiście do początku pierwszej gry z serii Wiedźmin, w której Biały Wilk cierpi na amnezję i nie ma pojęcia, co działo się z nim przez kilka ostatnich lat. Prawda ujawniana była stopniowo w trakcie Wiedźmina 1 oraz 2 i jest ona bezpośrednio związana z zakończeniem książkowej sagi Andrzeja Sapkowskiego.

UWAGA! SPOILER

W finale Pani Jeziora, ostatniego tomu książkowej serii, Geralt ginie w trakcie pogromu nieludzi w Rivii, ugodzony w serce przez wieśniaka. Znajdująca się przy nim Yennefer zużywa wszystkie swoje siły, desperacko próbując go uratować, i również umiera. Tak przynajmniej się wszystkim zdawało – w rzeczywistości Ciri przeniosła ich na Wyspę Jabłoni i tam uleczyła. Pozostawieni przez Jaskółkę samym sobie, Yennefer i Geralt przez jakiś czas żyli w spokoju.

Pewnego dnia zostali jednak zaatakowani przez Dziki Gon. W trakcie brutalnej walki Yennefer porwano, a Geralt ruszył w pościg. Po wielu trudach wiedźminowi udało się wytropić Gon pod Drzewem Wisielców. Gdy jasne stało się, że wrogowie są zbyt liczni, Geralt zawarł pakt – sprzedał Gonowi własną duszę w zamian za uwolnienie Yennefer. Jeżdżąc z Gonem, Biały Wilk tracił pamięć, gdy zaś na początku pierwszej gry zdołał uciec, wspomnienia zaczęły bardzo powoli powracać.

KONIEC SPOILERA

Czy Wiedźmin to lektura?

Choć bardzo byśmy tego chcieli, dzieło Andrzeja Sapkowskiego niestety nie trafiło dotąd do kanonu lektur obowiązkowych.

Czy wiedźmini potrzebni są światu?

Pozwólmy zabrać głos zainteresowanemu:

Ty jesteś wiedźminem anachronicznym, a ja wiedźminem nowoczesnym, idącym z duchem czasu. Dlatego ty wkrótce będziesz bezrobotny, a ja będę prosperował. Strzyg, wiwern, endriag i wilkołaków wkrótce nie będzie już na świecie. A s*****syny będą zawsze.

Czy Geralt wędkuje?

Choć Geralt może tak twierdzić, jeśli wybierzemy odpowiednią opcję dialogową w Wiedźminie 3, szybko wyjdzie na jaw, że nie zna się on za bardzo na tym fachu. Nie mając jakichkolwiek innych przesłanek, musimy uznać, że nie, Geralt nie wędkuje. Możemy jednak śmiało założyć, że gdyby serię Wiedźmin tworzył Ubisoft, byłoby zupełnie inaczej.

TWOIM ZDANIEM

Co robiliście wcześniej: graliście w Wiedźmina czy czytaliście książki Sapkowskiego?

Grałem\łam w gry
48,7%
Czytałem\łam książki
43,5%
Do tej pory ani nie grałem\łam, ani nie czytałem\łam
7,8%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

The Sims 4

The Sims 4

League of Legends

League of Legends

Battlefield V

Battlefield V

Gothic

Gothic

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier
Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.

Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach
Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach

Gry komputerowe to frajda i rozrywka, ale nie w chwilach gdy trafimy na griefing – „przysługi” innych graczy, którzy logują się tylko po to, by uprzykrzać życie wszystkim dookoła.