Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 czerwca 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 – exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

Po niecałych sześciu latach od dnia debiutu cykl życia PlayStation 4 dobiega końca. Czwarta generacja sprzętu Sony okazała się wielkim sukcesem, docenionym przez ponad 95 milionów graczy na całym świecie. Na tryumf ten złożyło się wiele elementów – choćby rozsądniejsza niż w przypadku poprzedniej konsoli cena startowa i mniej skomplikowana architektura, a także błędy popełnione przez Microsoft przy promocji Xboxa One oraz potężne wsparcie zewnętrznych deweloperów, którzy chętnie tworzyli gry na tę platformę.

No i oczywiście pozycje na wyłączność. W tej generacji Sony w pełni wykorzystało talent pracowników swoich studiów deweloperskich. Japończykom udało się też nawiązać bardziej ścisłą współpracę z kilkoma zewnętrznymi zespołami. Dzięki temu na PlayStation 4 w zasadzie każdego roku pojawiało się przynajmniej kilka fenomenalnych tytułów, zgarniających wysokie noty od krytyków i zachwycających graczy. Poniżej przedstawiamy najlepsze z nich.

JAK POWSTAŁO TO ZESTAWIENIE?

Redaktorzy i współpracownicy serwisu GRYOnline.pl mogli wytypować do dziesięciu ich zdaniem najlepszych gier dostępnych wyłącznie na PlayStation 4, przyznając im punkty – od dziesięciu dla ich ulubionej produkcji w tej kategorii po jeden dla najmniej interesującej z wymienionych (choć wciąż świetnej). Wszystkie punkty od wszystkich osób biorących udział w głosowaniu zostały następnie zsumowane i poniżej widzicie piętnaście gier, które otrzymały ich najwięcej.

15. Gran Turismo Sport

O czym to? O eleganckich wyścigach najszybszych samochodów świata – przede wszystkim w sieci.

Gran Turismo to seria legenda, która miłośników motoryzacji zachwyca już od czterech generacji. Wydane na PlayStation 4 GT Sport przyjęto jednak z mniejszym entuzjazmem niż poprzednie części cyklu, gdyż twórcy, zamiast zaproponować kolejną pełną samochodów i wyzwań dla samotnych graczy ścigałkę, postanowili eksperymentalnie postawić tym razem przede wszystkim na zmagania w sieci.

W efekcie klasyczna kariera, umożliwiająca mozolne ciułanie kredytów, za które kupowaliśmy coraz lepsze pojazdy do kolejnych wyścigów, została mocno okrojona. Nie imponowała także zawartość gry – 168 pojazdów i 39 tras to był rekordowo słaby wynik jak na tę serię. Taki kierunek nie spodobał się wielu osobom. Nie zabrakło jednak fanów, którzy mimo wszystko dali temu eksperymentowi szansę. I większość z nich tego nie pożałowała.

O ile jednak tryb single player zawiódł, tak to, z myślą o czym projektowano grę, czyli rozgrywki sieciowe, wypadło naprawdę dobrze. Zawody przygotowano tak, by promować rywalizację fair play i mocno karać nieeleganckie zagrywki, co sprawiło, że gracze dość szybko wyrobili sobie nawyki niespotykane w innych tytułach. Model jazdy sprawdzał się doskonale, a cała profesjonalna otoczka dodatkowo zachęcała do zabawy.

Z czasem coraz mniejszym problemem okazał się także brak zawartości – regularnie wypuszczane darmowe paczki DLC prawie podwoiły oryginalną liczbę tras i samochodów, przygotowano też sporo dodatkowych zawodów dla samotnych graczy, częściowo wynagradzając im brak trybu kariery. W efekcie pozycji tej całkiem nieźle udało się zatrzeć nie najlepsze początkowe wrażenie i dziś Gran Turismo Sport oceniane jest znacznie wyżej niż w dniu premiery.

  1. Recenzja gry Gran Turismo Sport – wyścigi z brakami, ale i z duszą
  2. Więcej o grze Gran Turismo Sport

TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50,1%
Uncharted
49,9%
God of War
Zobacz inne ankiety
God of War

God of War

Spider-Man

Spider-Man

Horizon: Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn

Bloodborne

Bloodborne

The Last of Us

The Last of Us

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Until Dawn

Until Dawn

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.

Najważniejsze gry na PlayStation 4 w 2019 roku – mocny rok PS4?
Najważniejsze gry na PlayStation 4 w 2019 roku – mocny rok PS4?

Najbliższy rok jest prawdopodobnie ostatnim, w którym będziemy delektować się grami wydawanymi wyłącznie na PlayStation 4. Zapraszamy do zestawienia obejmującego naszym zdaniem najbardziej obiecujące pozycje.

Dobre, złe i ekskluzywne – gry na wyłączność to mniejsze zło?
Dobre, złe i ekskluzywne – gry na wyłączność to mniejsze zło?

Obiekt miłości jednych i nienawiści innych graczy – exclusive’y są bardzo istotnym punktem każdej dyskusji o wyższości jednej platformy do grania nad drugą. Czy gdyby ich nie było, grałoby nam się lepiej?