Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 czerwca 2019, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 – exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

Po niecałych sześciu latach od dnia debiutu cykl życia PlayStation 4 dobiega końca. Czwarta generacja sprzętu Sony okazała się wielkim sukcesem, docenionym przez ponad 95 milionów graczy na całym świecie. Na tryumf ten złożyło się wiele elementów – choćby rozsądniejsza niż w przypadku poprzedniej konsoli cena startowa i mniej skomplikowana architektura, a także błędy popełnione przez Microsoft przy promocji Xboxa One oraz potężne wsparcie zewnętrznych deweloperów, którzy chętnie tworzyli gry na tę platformę.

No i oczywiście pozycje na wyłączność. W tej generacji Sony w pełni wykorzystało talent pracowników swoich studiów deweloperskich. Japończykom udało się też nawiązać bardziej ścisłą współpracę z kilkoma zewnętrznymi zespołami. Dzięki temu na PlayStation 4 w zasadzie każdego roku pojawiało się przynajmniej kilka fenomenalnych tytułów, zgarniających wysokie noty od krytyków i zachwycających graczy. Poniżej przedstawiamy najlepsze z nich.

JAK POWSTAŁO TO ZESTAWIENIE?

Redaktorzy i współpracownicy serwisu GRYOnline.pl mogli wytypować do dziesięciu ich zdaniem najlepszych gier dostępnych wyłącznie na PlayStation 4, przyznając im punkty – od dziesięciu dla ich ulubionej produkcji w tej kategorii po jeden dla najmniej interesującej z wymienionych (choć wciąż świetnej). Wszystkie punkty od wszystkich osób biorących udział w głosowaniu zostały następnie zsumowane i poniżej widzicie piętnaście gier, które otrzymały ich najwięcej.

15. Gran Turismo Sport

O czym to? O eleganckich wyścigach najszybszych samochodów świata – przede wszystkim w sieci.

Gran Turismo to seria legenda, która miłośników motoryzacji zachwyca już od czterech generacji. Wydane na PlayStation 4 GT Sport przyjęto jednak z mniejszym entuzjazmem niż poprzednie części cyklu, gdyż twórcy, zamiast zaproponować kolejną pełną samochodów i wyzwań dla samotnych graczy ścigałkę, postanowili eksperymentalnie postawić tym razem przede wszystkim na zmagania w sieci.

W efekcie klasyczna kariera, umożliwiająca mozolne ciułanie kredytów, za które kupowaliśmy coraz lepsze pojazdy do kolejnych wyścigów, została mocno okrojona. Nie imponowała także zawartość gry – 168 pojazdów i 39 tras to był rekordowo słaby wynik jak na tę serię. Taki kierunek nie spodobał się wielu osobom. Nie zabrakło jednak fanów, którzy mimo wszystko dali temu eksperymentowi szansę. I większość z nich tego nie pożałowała.

O ile jednak tryb single player zawiódł, tak to, z myślą o czym projektowano grę, czyli rozgrywki sieciowe, wypadło naprawdę dobrze. Zawody przygotowano tak, by promować rywalizację fair play i mocno karać nieeleganckie zagrywki, co sprawiło, że gracze dość szybko wyrobili sobie nawyki niespotykane w innych tytułach. Model jazdy sprawdzał się doskonale, a cała profesjonalna otoczka dodatkowo zachęcała do zabawy.

Z czasem coraz mniejszym problemem okazał się także brak zawartości – regularnie wypuszczane darmowe paczki DLC prawie podwoiły oryginalną liczbę tras i samochodów, przygotowano też sporo dodatkowych zawodów dla samotnych graczy, częściowo wynagradzając im brak trybu kariery. W efekcie pozycji tej całkiem nieźle udało się zatrzeć nie najlepsze początkowe wrażenie i dziś Gran Turismo Sport oceniane jest znacznie wyżej niż w dniu premiery.

  1. Recenzja gry Gran Turismo Sport – wyścigi z brakami, ale i z duszą
  2. Więcej o grze Gran Turismo Sport
TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50,1%
God of War
49,9%
Uncharted
Zobacz inne ankiety
Horizon Zero Dawn: Complete Edition

Horizon Zero Dawn: Complete Edition

God of War

God of War

Bloodborne

Bloodborne

Spider-Man

Spider-Man

The Last of Us

The Last of Us

Until Dawn

Until Dawn

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo

Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 – gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.

Najważniejsze gry na PlayStation 4 w 2019 roku – mocny rok PS4?
Najważniejsze gry na PlayStation 4 w 2019 roku – mocny rok PS4?

Najbliższy rok jest prawdopodobnie ostatnim, w którym będziemy delektować się grami wydawanymi wyłącznie na PlayStation 4. Zapraszamy do zestawienia obejmującego naszym zdaniem najbardziej obiecujące pozycje.