Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 2 listopada 2020, 15:13

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

Po siedmiu latach od debiutu cykl życia PlayStation 4 dobiega końca. Czwarta generacja sprzętu Sony odniosła wielki sukces, zostając doceniona przez ponad sto milionów graczy na całym świecie. Na tryumf ten złożyło się wiele elementów – choćby rozsądniejsza niż w przypadku poprzedniej konsoli cena startowa i mniej skomplikowana architektura, a także błędy popełnione przez Microsoft przy promocji Xboksa One oraz potężne wsparcie zewnętrznych deweloperów, którzy chętnie tworzyli gry na tę platformę.

Najlepsze gry dostępne tylko na PS4 | Ranking gier ekskluzywnych

 1. Gran Turismo Sport
 2. The Last Guardian
 3. Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a
 4. Yakuza 6: The Song of Life
 5. Days Gone
 6. Until Dawn
 7. Ratchet & Clank
 8. Uncharted: Zaginione dziedzictwo
 9. Shadow of the Colossus
 10. Ghost of Tsushima
 11. Spider-Man
 12. Bloodborne
 13. The Last of Us: Remastered
 14. Uncharted 4: Kres złodzieja
 15. God of War
 16. The Last of Us 2

No i oczywiście pozycje na wyłączność. W tej generacji Sony w pełni wykorzystało talent pracowników swoich studiów deweloperskich. Japończykom udało się też nawiązać bardziej ścisłą współpracę z kilkoma zewnętrznymi zespołami. Dzięki temu na PlayStation 4 w zasadzie każdego roku pojawiało się przynajmniej kilka fenomenalnych dzieł, zgarniających wysokie noty od krytyków i zachwycających graczy. Poniżej przedstawiamy najlepsze z nich.

JAK POWSTAŁO TO ZESTAWIENIE?

Redaktorzy i współpracownicy serwisu GRYOnline.pl mogli wytypować do dziesięciu ich zdaniem najlepszych gier dostępnych wyłącznie na PlayStation 4, przyznając im punkty – od dziesięciu dla ich ulubionej produkcji w tej kategorii po jeden dla najmniej interesującej z wymienionych (choć wciąż świetnej). Wszystkie punkty od wszystkich osób biorących udział w głosowaniu zostały następnie zsumowane i poniżej widzicie piętnaście gier, które otrzymały ich najwięcej.

AKTUALIZACJA

Na początku listopada 2020 roku artykuł został wzbogacony o dwa tytuły – znajdziecie je na pozycji siódmej i pierwszej tegoż rankingu.

16. Gran Turismo Sport

O czym to? O eleganckich wyścigach najszybszych samochodów świata – przede wszystkim w sieci.

Gran Turismo to seria legenda, która miłośników motoryzacji zachwyca już od czterech generacji. Wydane na PlayStation 4 GT Sport przyjęto jednak z mniejszym entuzjazmem niż poprzednie części cyklu, gdyż twórcy, zamiast zaproponować kolejną pełną samochodów i wyzwań dla samotnych graczy ścigałkę, postanowili eksperymentalnie postawić tym razem przede wszystkim na zmagania w sieci.

W efekcie klasyczna kariera, umożliwiająca mozolne ciułanie kredytów, za które kupowaliśmy coraz lepsze pojazdy do kolejnych wyścigów, została mocno okrojona. Nie imponowała także zawartość gry – 168 pojazdów i 39 tras to był rekordowo słaby wynik jak na tę serię. Taki kierunek nie spodobał się wielu osobom. Nie zabrakło jednak fanów, którzy mimo wszystko dali temu eksperymentowi szansę. I większość z nich tego nie pożałowała.

O ile tryb single player zawiódł, tak to, z myślą o czym projektowano grę, czyli rozgrywki sieciowe, wypadło naprawdę dobrze. Zawody przygotowano tak, by promować rywalizację fair play i mocno karać nieeleganckie zagrywki, co sprawiło, że gracze dość szybko wyrobili sobie nawyki niespotykane w innych tytułach. Model jazdy sprawdzał się doskonale, a cała profesjonalna otoczka dodatkowo zachęcała do zabawy.

Z czasem coraz mniejszym problemem okazał się także brak zawartości – regularnie wypuszczane darmowe paczki DLC prawie podwoiły oryginalną liczbę tras i samochodów, przygotowano też sporo dodatkowych zawodów dla samotnych graczy, częściowo wynagradzając im brak trybu kariery. W efekcie pozycji tej całkiem nieźle udało się zatrzeć nie najlepsze początkowe wrażenie i dziś Gran Turismo Sport oceniane jest znacznie wyżej niż w dniu premiery.

 1. Recenzja gry Gran Turismo Sport – wyścigi z brakami, ale i z duszą
 2. Więcej o grze Gran Turismo Sport
TWOIM ZDANIEM

Która seria jest lepsza?

50,1%
God of War
49,9%
Uncharted
Zobacz inne ankiety
Marvel's Spider-Man

Marvel's Spider-Man

God of War

God of War

The Last of Us: Part I

The Last of Us: Part I

Uncharted 4: Kres złodzieja

Uncharted 4: Kres złodzieja

Bloodborne

Bloodborne

Until Dawn

Until Dawn

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Uncharted: Zaginione dziedzictwo

Uncharted: Zaginione dziedzictwo

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5
Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Najlepsze darmowe gry na PS4 - gry free-to-play na konsolę PlayStation 4
Najlepsze darmowe gry na PS4 - gry free-to-play na konsolę PlayStation 4

Kupowanie nowości i polowanie miesiącami na promocje są fajne… ale granie za darmo jest jeszcze lepsze! Jakie gry free-to-play można znaleźć na konsoli PS4? Oto nasze zestawienie najciekawszych darmowych tytułów.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.