Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 9 lutego 2019, 11:43

autor: Filip „fsm” Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

Wyścigowy oldskul – gry wyścigowe typu arcade w starym stylu

Szukasz klasycznych zręcznościowych wyścigów, które zadebiutowały w ciągu ostatnich paru lat? Masz dosyć otwartych światów Forzy Horizon, Need for Speeda i The Crew? Oto zestawienie dla Ciebie!

W stylu retro

Slipstream

W SKRÓCIE

  1. Rok wydania: 2018
  2. Liczba pojazdów: 5
  3. Liczba torów: 20
  4. Multiplayer: tak

Oto pierwsza z dwóch na liście gier, które oferują nowe spojrzenie na klasyczne, „płaskie wyścigi”, popularne jakieś trzy dekady temu. Klimaty retro cały czas są w modzie i w najbliższym czasie nie powinny się znudzić niezależnym twórcom. Ekipa odpowiedzialna za Slipstream zapatrzyła się w serię Lotus i słynnego OutRuna, dołożyła nieco popularnej synthwave’owej muzyki i sprawiła, że gotowy produkt działa nawet na bardzo słabym komputerze (na szczęście).

Slipstream żywcem przejął grafikę i gameplay znane z pierwszej połowy lat 90. To dwuwymiarowa gra, która sprytnie symuluje głębię. Wszystko jest zręcznościowe aż do bólu, bazuje na driftach, a trasy rozgałęziają się jak we wspomnianym wcześniej automatowym klasyku. Od premiery tytuł został rozbudowany o dodatkowe tryby gry i możliwość zabawy ze znajomymi, więc stanowi dziś jeszcze atrakcyjniejszą pozycję dla ludzi tęskniących za klasykami.

Horizon Chase Turbo

W SKRÓCIE

  1. Rok wydania: 2018
  2. Liczba pojazdów: 31
  3. Liczba torów: 109
  4. Multiplayer: tak

Horizon Chase Turbo prezentuje nieco inne podejście do racerów sprzed lat. Inspiracje są niezaprzeczalne, ale grafika stanowi pomost między prostymi, dwuwymiarowymi rysunkami a nowoczesnym trójwymiarem. Zbudowane z niewielu trójkątów pojazdy i trasy ozdobiono pięknymi efektami świetlnymi, które wspaniale budują klimat.

Jeśli kojarzycie tytuł Horizon Chase ze smartfonami, to wiecie, o co chodzi. Turbo jest bowiem „dużą” wersją tego, co w 2015 roku ukazało się na telefonach z systemami Android i iOS. Autorzy poprawili grafikę, dodali więcej samochodów i torów, a także dorzucili tak potrzebny wyścigówkom multiplayer. Krytycy są zgodni – od ponad trzech lat to właśnie Horizon Chase stanowi wzorzec dla wszystkich pragnących wskrzesić gry wyścigowe z epoki 16 bitów i przenieść je na współczesne maszyny. Nie zapominajmy też o adekwatnej oprawie muzycznej, określanej przez autora mianem „Sega-core” (a ów wie, co mówi – wszak to Barry Leitch, którego dzieła słychać w Lotus Turbo Challenge).

  1. Horizon Chase Turbo w naszej Encyklopedii Gier
Wreckfest

Wreckfest

GRIP

GRIP

OnRush

OnRush

Horizon Chase Turbo

Horizon Chase Turbo

Rise: Race The Future

Rise: Race The Future

Road Redemption

Road Redemption

Antigraviator

Antigraviator

Redout

Redout

The 90's Arcade Racer

The 90's Arcade Racer

Drift Stage

Drift Stage

Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową
Forza Horizon 4 i The Crew 2 tworzą razem idealną grę wyścigową

Forza Horizon 4 i The Crew 2 pożyczają wiele elementów nawzajem od swoich poprzedniczek, dzięki czemu obie zapowiadają się na świetne gry wyścigowe.

Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych
Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych

Tuning? Realistyczny symulator? A może rajdy po błocie? Jaki tytuł uplasował się na pierwszym miejscu listy najlepszych gier wyścigowych wszech czasów? Wspólnie z czytelnikami serwisu GRYOnline.pl wybraliśmy 100 pozycji – oto one!