Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS4PCXONESwitch
Okładka GRIP (PS4)
OkładkaGRIP (PS4)

GRIP

Futurystyczna gra wyścigowa studia Caged Element, będąca duchowym spadkobiercą popularnej niegdyś serii Rollcage.

Wyścigi | science fiction | samochodowe | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | PS Plus Premium | PS Plus Extra

GRIP Premiera

6lis2018

PC PS4 XONE Switch

Gry podobne do GRIP

Distance

Trackmania Turbo

Redout

GRIP to wydana na platformę PC, PS4 itd. futurystyczna gra wyścigowa autorstwa studia Caged Element. Projekt opracowano jako duchowego spadkobiercę cyklu Rollcage i w zespole produkcyjnym znalazło się wiele osób, które odegrały kluczowe role przy tworzeniu tej serii.

Fabuła

Akcja toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, a gra opowiada o brutalnych zawodach wyścigowych przeprowadzanych za pomocą wielkich i solidnie opancerzonych pojazdów. Źródłem tej dyscypliny były nielegalne wyścigi miejskie organizowane na początku XXI wieku. Wraz ze wzrostem ich popularności zawodnicy zaczęli coraz mocniej modyfikować swoje maszyny, co zapewniało coraz bardziej zawrotne prędkości, ale także zwiększało ryzyko. Władze próbowały zdusić ten sport w zarodku, ale poniosły porażkę. Ostatecznie został on oficjalnie zaakceptowany, a stacje telewizyjne rozpoczęły regularne transmisje, co pozwoliło kierowcom na zarabianie dużych pieniędzy, które inwestowali potem w swoje pojazdy.

Coraz bardziej brutalna rywalizacja doprowadziła w końcu do wprowadzenia do maszyn ciężkiego uzbrojenia. Popularność sportu była już tak duża, że żaden rząd nie odważył się go zakazać. Wypracowano kompromis i wyścigi zaczęły być organizowane w bezpiecznych miejscach. Najpierw były to różnego rodzaju pustynie, ale wraz z rozwojem technologii możliwe stało się przeprowadzanie ich na obcych planetach.

Mechanika

W wydanym na platformę PC, PS4 itd. GRIP cała zabawa obraca się wokół wyścigów. Naszym celem jest zawsze dotarcie do mety w jak najszybszym czasie i w jednym kawałku. Nie jest to łatwe, gdyż pojazdy wyposażone są w różnorodne uzbrojenie i wiele maszyn kończy jako palące się wraki. Tym, co czyni grę nietypową, jest konstrukcja aut. Posiadają one cztery olbrzymie koła, których opony znacząco wystają ponad maskę. Powoduje to, że po uzyskaniu odpowiedniej prędkości możliwe staje się pędzenie nawet po sufitach. W praktyce tory należy więc traktować jak tunele, gdzie każda powierzchnia nadaje się do jazdy.

Podczas wyścigów możemy zbierać porozrzucane po trasach pomocne przedmioty. Cześć z nich to uzbrojenie, takie jak miny, rakiety czy bomby EMP, a inne zapewniają ochronę (np. tarcze montowane na zderzakach) lub czasowo przyśpieszają prędkość jazdy. O odpowiednią różnorodność w trakcie zabawy dba też spory wybór planet z torami, z których każda oferuje inne warunki. Dodatkową atrakcją jest możliwość tuningowania aut.

Tryby gry

Samotni gracze mogą bawić się w trybie kariery, w której powoli wspinamy się w rankingach ligi lub przetestować swoje umiejętności w samodzielnych wyścigach. W przypadku tego drugiego wariantu są dwie opcje - rywalizacja przeciwko kierowcom kontrolowanym przez sztuczną inteligencję lub zawody na czas, w których gonimy własnego ducha. Możemy także bawić się na zamkniętych arenach, kładących nacisk na walkę lub spróbować sił w trybie Precyzja, wymagającym bardzo dokładnej techniczne jazdy i wykonywania konkretnych zadań.

Gra pozwala także na rozgrywki multiplayer w formie pojedynczych wyścigów, które posiadają wariant drużynowy.

Kwestie techniczne

GRIP oferuje w pełni trójwymiarową oprawę graficzną zbudowaną na silniku Unreal Engine 4. Istotną rolę odgrywa także ścieżka dźwiękowa. Do jej opracowania zaangażowano doświadczonych artystów i zespoły ze sceny muzyki elektronicznej, takich jak Full Kontakt, Kevin Greenline, Silence Groove, Technical itch, Sol Invicto, Dom & Roland, Skynet, Xtigma, Rex Mundi czy No Cure For Life.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran   Liczba graczy: 1-10  

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 54 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 37 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI GRIP

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

GRIP Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3220 3.3 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 6850 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-3570K 3.4 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch