Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 czerwca 2018, 17:05

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

W co zagrać z dziewczyną lub chłopakiem? Coop dla par

Gry wideo zawsze zyskują, kiedy gramy w towarzystwie. Wspólna zabawa nabiera jednak prawdziwych rumieńców dopiero wtedy, kiedy drugiego pada trzyma adorowana przez nas osoba. Pytanie brzmi, w co ona mogłaby chcieć z nami zagrać?

Czasy, kiedy gry komputerowe były formą relaksu zarezerwowaną dla młodych samców dawno minęły. Dziś granie jest równie powszechne jak filmy czy książki i oddają mu się wszyscy, od dzieci po dorosłych. Grają też kobiety i to wcale nie tylko w produkcje casualowe, jak to się wydaje niektórym „prawdziwym” graczom.

Wiele tytułów zresztą rozkwita właśnie wtedy, gdy gramy w nie z naszą drugą połówką, razem dążąc do osiągnięcia wspólnego celu i w międzyczasie przekomarzając się, podkładając sobie pod nogi kłody albo wbijając noże w plecy. W zestawieniu znajdziecie dwanaście produkcji, które znakomicie nadają się do miłego spędzania przy nich czasu razem z dziewczyną, narzeczoną, czy żoną – zwłaszcza, jeśli gry nie są ich głównym hobby.

Portal 2

Najlepszy moment: Gdy pokonaliśmy już wszystkie trudności i z radością przemierzamy ostatni korytarz prowadzący do mety, a nasza partnerka otwiera nam pod nogami portal do zbiornika z toksynami.

Jedną z większych nowości wprowadzonych w drugim Portalu był tryb kooperacji. Valve podeszło do tego wariantu zabawy z sercem i nie wrzuciło nas po prostu do kilku skleconych naprędce poziomów. Ekipa Gabe’a Newella przygotowała pełnoprawną, oddzielną kampanię, opatrzoną osobną fabułą i komentarzami GLaDOS. Wcielamy się w niej w dwa roboty, stworzone do zaliczania testów nastawionych na wspólną pracę. Podobnie jak w trybie single player, zabawa polega głównie na wykorzystywaniu narzędzia tworzącego portale do przechodzenia kolejnych labiryntów.

INFORMACJE PODSTAWOWE

  1. Gatunek: first person puzzler
  2. Platforma: PC, PS3, X360
  3. Tryb wspólnej gry: kooperacja w oddzielnej kampanii przez sieć bądź na podzielonym ekranie
  4. Friendly fire: zdecydowanie!

Poszczególne poziomy zostały zaprojektowane w taki sposób, że jak byśmy się nie starali, nie da się ich ukończyć bez połączenia sił z drugim graczem. Podwojenie liczby osób w komorach testowych oznacza podwojenie ilości dostępnych portali, co z kolei przynosi mnóstwo zupełnie nowych możliwości. Możemy dotrzeć dalej, wznieść się wyżej czy uzyskać niespotykaną prędkość – a projektanci poziomów z radością wymuszają na nas korzystanie z tych umiejętności.

Najfajniejsza w tym trybie jest jednak konieczność wypracowania pełnego zaufania między graczami. Aby odnieść sukces, musimy nieraz powierzyć bezpieczeństwo naszego robota partnerowi, który równie dobrze może otworzyć upragniony portal tak, byśmy wylądowali u celu, co pod samym nosem wieżyczki strażniczej albo w zbiorniku z toksynami. Sama GLaDOS swoimi komentarzami dodatkowo podkręca atmosferę rywalizacji, wyraźnie sugerując, że jeden z graczy jest dużo słabszy od drugiego. Przechodzenie poziomów daje tu niemal równie wiele satysfakcji, co nagłe wyeliminowanie naszej towarzyszki w ramach zemsty za podobną akcję dwie mapy wcześniej.

Portal 2 to nie tylko jedna z najlepszych gier do zabawy we dwoje. To także jedna z najlepiej ocenianych gier w historii. Średnia na Metacriticu to 95/100 od recenzentów i 9/10 od graczy. Na Steamie grę oceniono prawie 90 tysięcy razy, a 98 procent recenzji to rekomendacje.

TWOIM ZDANIEM

Czy zdarza Ci się grać wspólnie z dziewczyną/chłopakiem?

Tak, ale tylko czasami
35,6%
Nie, moja druga połówka nie lubi gier :(
32,8%
Tak, dość regularnie
31,5%
Zobacz inne ankiety
Borderlands 2

Borderlands 2

Portal 2

Portal 2

Don't Starve Together

Don't Starve Together

LittleBigPlanet 3

LittleBigPlanet 3

Super Mario Odyssey

Super Mario Odyssey

Lovers in a Dangerous Spacetime

Lovers in a Dangerous Spacetime

BattleBlock Theater

BattleBlock Theater

Najlepsze gry na PS4 – 15 świetnych gier na konsolę PlayStation 4
Najlepsze gry na PS4 – 15 świetnych gier na konsolę PlayStation 4

PlayStation 4 na dobre zadomowiło się na naszym rynku, dlatego postanowiliśmy w redakcji wybrać piętnaście najlepszych gier na tę konsolę. Oto rezultat naszej pracy.