20. Wiedźmin 2: Zabójcy królów. 100 najlepszych gier RPG w historii – edycja 2023
Najlepszym RPG-iem w 2022 roku bez wątpienia był Elden Ring. We wielu plebiscytach zdobył on nawet tytuł Gry Roku – bez podziału na gatunki. Produkcja oczywiście znalazła się w naszym rankingu. Jakie miejsce zajęła? Przekonajcie się sami.
20. Wiedźmin 2: Zabójcy królów
Dzieło bez mała wybitne – nie tylko jako polski produkt, ale też jako gra fabularna w ogóle. Zachwyty wynikają przede wszystkim z przygotowanej przez CD Projekt RED niesamowitej historii. Fabuła potrafi budzić silne emocje, doskonale wykorzystuje luki w książkowym pierwowzorze, jest ilustrowana świetnie wyreżyserowanymi cutscenkami, a do tego została zaludniona przez piekielnie charyzmatyczne postacie. Poza tym... ile znacie gier, w których z finałowym bossem można zwyczajnie pogadać i się napić, a potem rozejść w pokoju, zamiast krzyżować miecze? Oczywiście, nie zapominajmy też o bardzo dobrym systemie walki i pięknej grafice... Jednak nie ma się co rozwodzić, Wiedźmina 2 nie trzeba kochać. Ale szanować – jak najbardziej.
Wyciągnięte z forum
Bardzo dobra, klimatyczna gra. Soundtrack trochę mniej zapadający w pamięć od tego z „jedynki”, ale dał radę. Polski dubbing – klasa sama w sobie. Grafika trochę przelukrowana. Fabuła i decyzje moralne – genialne. Z tego okresu chyba tylko Mass Effecty oferowały podobny poziom. Gra zdecydowanie krótsza od pierwszej części, ale nie mniej miodna.
Subversive
19. Chrono Trigger
Co się dzieje, gdy siły łączą twórcy serii Final Fantasy i Dragon Questa oraz artysta rysujący komiksy z cyklu Dragon Ball? Powstaje szczytowe osiągnięcie gatunku jRPG i ery 16-bitowych konsoli, stworzone z myślą o SNES-ie (w roku 1995). Może nie byłoby nic niezwykłego w motywie podróżowania w czasie, którego celem jest ocalenie świata przed wielkim niebezpieczeństwem (wiadomo, Japończyków stać na więcej), gdyby nie doskonałe wykorzystanie owego motywu na wszystkich płaszczyznach rozgrywki.
W końcu swoboda w skakaniu pomiędzy erami i majstrowaniu przy nich – co wiąże się z przeobrażaniem sytuacji w przyszłości – prowadzi aż do kilkunastu różnych zakończeń. Do tego bohaterowi towarzyszą postacie z różnych epok – mało która gra fabularna może pochwalić się równie malowniczą galerią osobistości. Chrono Trigger wyróżnia się także walkami, które odbywają się bezpośrednio na mapie eksploracji i w których można stosować łączone ataki różnych postaci. Zbierając wszystko powyższe, trudno się dziwić, że omawiana gra była kilkakrotnie przenoszona na inne platformy.
Wyciągnięte z forum
Ja mam tylko jedno pytanie:
dlaczego nie robią już TAKICH gier?!
Bartek2016