Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 stycznia 2017, 11:45

autor: ElMundo

Kamil Stoch z pikseli – historia gier o skokach narciarskich

Kiedyś grało się „w Małysza”. Dzisiaj, kiedy Kamil Stoch idzie w ślady orła z Wisły, wspominamy produkcje, w których wcielaliśmy w skoczków narciarskich. Gatunek ten jest już dzisiaj zapomniany, ale... ile mamy dzięki niemu świetnych wspomnień!

Przez ostatnie kilkanaście lat byliśmy świadkami wielkiej zbiorowej ekscytacji wynikami jednego skromnego człowieka z Wisły – mowa oczywiście o Adamie Małyszu, który zrealizował tak lubiany przez Polaków scenariusz sukcesu praktycznie niemającego prawa się wydarzyć. Mimo finansowych przeciwności i walki ze znacznie bardziej zaawansowanymi pod względem technologicznym przeciwnikami polski sportowiec zdołał na stałe zapisać się na kartach historii skoków narciarskich. „Małyszomania” zawładnęła Polakami od morza aż po Tatry, sprawiając, że co weekend przed telewizorami zasiadały miliony osób, dopingując i ekscytując się kolejnymi osiągnięciami zawodnika ze Śląska cieszyńskiego.

DSJ – ten skrót potrafił rozszyfrować każdy miłośnik wirtualnego skakania w latach dwutysięcznych.

Na szczęście spuścizna, jaką zostawił po sobie Małysz, nie poszła na marne. Dziś reprezentacja Polski błyszczy jako jedna z najlepszych, a jej liderem jest Kamil Stoch – człowiek, który w tym sporcie osiągnął już praktycznie wszystko, mimo stosunkowo młodego wieku. Mamy przecież do czynienia z dwukrotnym mistrzem olimpijskim, podwójnym mistrzem świata, zdobywcą Kryształowej Kuli za zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata oraz triumfatorem prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni. Stoch wygrał więc w zasadzie wszystko, co mógłby sobie wymarzyć profesjonalny skoczek.

Natomiast kolejne triumfy, zwłaszcza na Wielkiej Krokwi w Zakopanem czy na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, tylko przyczyniają się do rozwoju „stochomanii”, która z każdym sukcesem tego zawodnika coraz bardziej opanowuje nasz kraj. Oczywiście wielu z nas nie ma szans na karierę skoczka narciarskiego, czy to z powodu braku predyspozycji, czy też (pewnie w głównej mierze) ze względu na miejsce zamieszkania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił w wirtualnej przestrzeni, bo – wbrew pozorom – w ciągu ostatnich lat pojawiło się sporo różnorodnych produkcji, które próbowały odtworzyć atmosferę i mechanikę skoków narciarskich w możliwie jak najwierniejszy sposób.

Jak to się zaczęło – Winter Games

Winter Games - 2017-01-29
Winter Games
Winter Games
  1. Producent: Epyx Games
  2. Wydawca: Epyx, Acclaim
  3. Platformy: m.in. Atari, Apple II, NES, PC, Commodore 64
  4. Data premiery: 1985

Choć wielu z nas początek szału na komputerowe skoki narciarskie łączy z przełomem XX i XXI wieku, kiedy to wielkie sukcesy zaczął odnosić Adam Małysz, to pierwsze próby zaprezentowania tej pozornie prostej konkurencji podjęto znacznie, znacznie wcześniej. Stało się to wraz z wydaniem Winter Games – jednego z pionierskich tytułów, który starał się kompleksowo przedstawić emocje związane z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, oferując zmagania w kilkunastu różnorodnych dyscyplinach sportowych.

Gra pojawiła się już w 1985 roku w wersji na komputer Commodore 64, by w następnych latach trafić także na szereg innych platform, takich jak chociażby Amiga, NES czy PC. Wśród dostępnych konkurencji nie zabrakło oczywiście skoków narciarskich, choć o tym, jak zamierzchłe były to czasy, niech zaświadczy fakt, iż wówczas powszechnie stosowano styl lotu oparty na dwóch równolegle ułożonych do siebie nartach, który z czasem został wyparty przez aktualną technikę „V”.

Oczywiście system wykonywania skoków narciarskich był mocno prymitywny, zwłaszcza ze względu na ograniczenia sprzętowe. Sam skok został podzielony na dwie fazy – w pierwszej obserwowaliśmy moment nabierania prędkości, najazdu na próg oraz odbicia. Druga polegała na oglądaniu w małym okienku w prawym górnym rogu ekranu przelotu nad początkowymi fragmentami zeskoku, przy jednoczesnej kontroli odpowiedniego ułożenia skoczka, po czym następowało przygotowanie do lądowania... Rzecz jasna bez techniki telemarku (jedna narta wysunięta do przodu), której wówczas jeszcze powszechnie nie stosowano na światowych skoczniach.

Jakkolwiek była to produkcja dość prymitywna, wypada docenić fakt, że mieliśmy tu do czynienia z pierwszą próbą przedstawienia skoków narciarskich w wirtualnej rzeczywistości. Na kolejne, już znacznie bardziej realistyczne, pozycje przyszło nam czekać dobrych kilkanaście lat.

TWOIM ZDANIEM

Czy grałeś/grałaś kiedyś w komputerowe skoki narciarskie?

Tak, w kilka różnych gier
81,1%
Tak, ale tylko w Deluxe Ski Jump
16,4%
Nie
2,5%
Zobacz inne ankiety
Deluxe Ski Jump 4

Deluxe Ski Jump 4

RTL Ski Jumping 2007

RTL Ski Jumping 2007

Skoki narciarskie 2006

Skoki narciarskie 2006

Vancouver 2010: The Official Video Game of the Olympic Winter Games

Vancouver 2010: The Official Video Game of the Olympic Winter Games

Deluxe Ski Jump 3.0

Deluxe Ski Jump 3.0

Skoki narciarskie 2003: Polski orzeł

Skoki narciarskie 2003: Polski orzeł

RTL Skispringen 2000

RTL Skispringen 2000

Igrzyska Zimowe 2006

Igrzyska Zimowe 2006

Odesłane na ławkę – gry piłkarskie, które przegrały z seriami FIFA i PES
Odesłane na ławkę – gry piłkarskie, które przegrały z seriami FIFA i PES

Mieli rywalizować z seriami Pro Evolution Soccer i FIFA, skończyło się… niezbyt różowo. Przedstawiamy Wam kilka produkcji, które z różnymi efektami próbowały odnieść sukces w świecie symulacji piłki nożnej.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.