Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 lipca 2016, 13:53

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Parszywa dwunastka - najlepsi żołnierze w grach komputerowych

Jeśli gramy w grę, to najczęściej do kogoś strzelamy. Jeśli strzelamy, to często jakimś żołnierzem lub wśród żołnierzy. Jacy więc są ci najlepsi w grach komputerowych?

Za mundurem panny sznurem – głosi znane powiedzenie, ale chyba nie tylko one tak bardzo upatrzyły sobie dzielnych wojaków. Podobne słowa można by odnieść do twórców gier, choć oczywiście w trochę innym znaczeniu. W przeważającej liczbie produkcji musimy pokonywać wrogów, z kimś walczyć, do kogoś strzelać – dość oczywistym wyborem na bohatera takich opowieści wydają się więc właśnie żołnierze. Choć nie stali się może aż tak kultowi i znani jak Mario czy Donkey Kong, towarzyszą nam na przeróżnych wirtualnych polach bitew podobnie długi czas.

Ci pierwsi, którzy zapadli w pamięć, to niewątpliwie symboliczny Super Joe z przepełnionego akcją Commando oraz Bill Rizer i Lance Bean z Contry. Wszyscy byli wzorowani na popularnym w filmach akcji lat 80. motywie samotnego herosa jako jednoosobowej armii, a bohaterowie Contry nawet fizycznie przypominali największe gwiazdy ówczesnych produkcji – Arnolda Schwarzeneggera i Sylvestra Stallone. W kolejnych latach spotkaliśmy wielu innych żołnierzy, a dzięki ewolucji w technologii i coraz większemu podobieństwu gier do filmów – poznaliśmy ich o wiele lepiej. W niektórych wcielaliśmy się osobiście, reszta po prostu towarzyszyła nam na polu bitwy, czasem tylko robiąc swoje, czasem ciągle nam pomagając i pokazując każdy następny krok. Oto jedyna w swoim rodzaju wirtualna parszywa dwunastka – oddział marzeń, za którym dosłownie można pójść w ogień!

Ciężko położyć na szali i porównać zabójczą skuteczność, bohaterstwo, dzielność, odwagę, poświęcenie dla drużyny czy oddanie wyższej sprawie. Trudno więc jednoznacznie określić, który z żołnierzy jest lepszy od drugiego, dlatego w tym zestawieniu kolejność oparta jest na chronologii wojen – od najstarszej z tych, które faktycznie miały miejsce, do wyimaginowanych konfliktów przyszłości. Was zachęcamy jednak do oddania głosu w końcowej ankiecie na swojego faworyta, co pozwoli stworzyć alternatywną listę tych najbardziej popularnych i lubianych wojaków.

TWOIM ZDANIEM

Kto byłby najlepszym towarzyszem broni?

B.J. Blazkowicz
31,6%
Kapitan John Price
25,8%
Solid Snake
11,4%
Tanya z Command & Conquer
6,7%
Simon “Ghost” Riley
5%
Doomguy
4,6%
Master Chief
3,7%
Matthew Baker
2,9%
Dusty z Medal of Honor
2,2%
Marcus Fenix
2,1%
Frank Woods
2%
John Mullins
2%
Zobacz inne ankiety
Command & Conquer: Red Alert

Command & Conquer: Red Alert

Wolfenstein: The New Order

Wolfenstein: The New Order

Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty 4: Modern Warfare

Doom

Doom

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops

Halo: Combat Evolved

Halo: Combat Evolved

Gears of War 4

Gears of War 4

Medal of Honor

Medal of Honor

Gears of War

Gears of War

Brothers in Arms: Hell's Highway

Brothers in Arms: Hell's Highway

Brothers in Arms: Earned in Blood

Brothers in Arms: Earned in Blood