Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 maja 2014, 15:00

autor: Jerzy Bartoszewicz

Korea nie tylko StarCraftem stoi - przegląd azjatyckich gier MMO

W kontekście gier Korea Południowa kojarzona jest często ze StarCraftem i najlepszymi e-sportowcami, ale ten azjatycki kraj jest także ojczyzną popularnych gier MMO. Postanowiliśmy więc wspomnieć o kilku kultowych i cenionych MMORPG-ach.

Spis treści

Aion

Kolejna popularna produkcja znanego ze stworzenia serii Lineage studia NCsoft ukazała się na rynku w 2009 roku. Podobnie jak w World of WarCraft w świecie Aion gracze podzieleni są na dwie różniące się od siebie frakcje. Akcja toczy się w świecie zwanym Atreią, który na skutek kataklizmu został rozbity na dwie krainy. Jedna z nich, słoneczna i pogodna, zamieszkana jest przez frakcję Elyosów, zaś drugą, mroczną i skutą lodem, władają nieufni Asmodianie. Tworzenie postaci rozpoczyna się od wybrania jednej z dwóch stron konfliktu i jednej z czterech klas – wojownika, zwiadowcy, kapłana lub maga. Wraz ze zdobywaniem poziomów doświadczenia gracz może jednak wybrać jedną z dwóch specjalizacji. Dla przykładu, wojownik może zostać bardziej ofensywnym gladiatorem, lub ciężko opancerzonym i żywotnym templariuszem.

Aion bywa miejscami bardzo kolorowy.

NCsoft zastosował ciekawą mechanikę wdrażania graczy w walki PvP. Początkowo podróżujemy po krainach zamieszkałych jedynie przez potwory, które jesteśmy w stanie pokonać w pojedynkę. Później trafiamy jednak do miejsc, gdzie niezbędna staje się kooperacja z innymi graczami, a także do krain, w których znajdują się portale do terytoriów wrogich frakcji. Tam napotykamy już żywych przeciwników, zaś najbardziej obleganym miejscem jest otchłań (Abyss) znajdująca się na środku Atrei. Tam pomiędzy dwiema frakcjami toczy się regularna wojna.

Aion wyróżnia się także atrakcyjną oprawą graficzną, opartą na silniku CryEngine. W lutym 2012 twórcy porzucili model subskrypcyjny i gra przeszła na free-to-play, jednak dla chętnych pozostawiono opcję abonamentu, czyli tzw. Złoty Pakiet, zapewniający wszystkie możliwe profity. Warto również wspomnieć, że od lipca zeszłego roku Aion dostępny jest również oficjalnie w języku polskim, a niedawno ukazała się reklama tego MMO, skierowana także na polski rynek.