Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2018, 11:44

Przegapione gry pierwszej połowy 2018 roku - lista niezłych tytułów

Pół roku 2018 minęło jak z bicza strzelił. Był to okres obfity w interesujące produkcje, zasługujące na naszą uwagę. Istnieje jednak ryzyko, że część z nich mogliśmy przegapić. Oto szesnaście niesłusznie pominiętych gier ostatnich sześciu miesięcy.

Spis treści

Wiele się przez ostatnie pół roku w branży gier wydarzyło. Tych sześć miesięcy obfitowało w nadzwyczaj dużo interesujących premier, wśród których nie brakowało prawdziwych tuzów w swoich gatunkach, takich jak Pillars of Eternity II, God of War czy Detroit, oraz mniejszych produkcji, jak chociażby rodzimy Frostpunk – wszystkie one doczekały się należytej uwagi i rozgłosu. Jednak w nawale nowości giną czasem z oczu gry może troszkę mniej popularne, może słabiej reklamowane, ale równie ciekawe jak te, przy których spędziliśmy godziny na dobrej zabawie.

To artykuł o takich właśnie produkcjach. Niekoniecznie mniejszych, ale z jakiegoś powodu mniej głośnych lub zwyczajnie pominiętych. Grach, w których powstanie włożono równie wiele pasji i czasu, a niekiedy także pieniędzy. Grach z duszą – chciałoby się powiedzieć.

Z całą pewnością o wiele więcej tytułów zasługuje na uwagę niż tylko te uwzględnione w naszym zestawieniu. Być może to właśnie Wy je wyłapaliście i jesteście zdania, że dobrze by było, aby poznali je również inni. Podzielcie się więc swoimi typami w komentarzach.

Lista powstała w oparciu o propozycje redaktorów i współpracowników serwisu, spośród których wybraliśmy kilkanaście najczęściej powtarzających się gier.

Kryterium wyboru było subiektywne – braliśmy pod uwagę pozycje, które z różnych powodów przegapiliśmy albo co do których uznaliśmy, że mogli przegapić je nasi czytelnicy (bo np. należą do nieznanych w Polsce serii). Nie uwzględnialiśmy natomiast rozmiarów budżetu, a jedynie to, czy gra jest godna zainteresowania.

The Council

W SKRÓCIE:

  1. Platforma: PC, PS4, XOne
  2. Producent: Big Bad Wolf
  3. Gatunek: przygodowa
  4. Ocena graczy: 86% pozytywnych recenzji na Steamie

Wyobraźcie sobie, że trafiacie w 1793 roku na wyspę, na której obraduje rada, złożona z takich historycznych postaci jak George Washington i Napoleon Bonaparte. Tak właśnie zaczyna się pierwszy epizod The Council. Gracz wciela się w członka tajnego stowarzyszenia, Louisa de Richet, którego matka niedługo wcześniej zaginęła na wyspie.

Badanie sekretów tego miejsca to nie tylko spacerek i podziwianie widoków. Gra wymaga lawirowania między sprzecznymi celami poszczególnych członków tytułowej rady i rozwiązywania zagadek, dzięki którym rozwijamy fabułę. The Council wyróżnia się na tle podobnych produkcji systemem rozwoju umiejętności, które wielokrotnie okazują się kluczowe dla rozgrywki. Jeżeli zmęczyła Was powtarzana bez końca formuła zabawy serwowanej przez studio Telltale Games, sięgnijcie po dzieło ekipy Big Bad Wolf. Powinno okazać się skuteczną odtrutką na nudę.

The Council to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. nie przeszkadza ci epizodyczność;
  2. szukasz dobrej i nietuzinkowej gry przygodowej;
  3. uwielbiasz okultystyczne i spiskowe historie.
Pan na obrazku kojarzy mi się ze Stanisławem Augustem Poniatowskim. Nie wiem, czy słusznie, ale byłoby miło, gdyby twórcy gry zechcieli sięgnąć również po tak ciekawą postać historyczną. - 2018-07-08
Pan na obrazku kojarzy mi się ze Stanisławem Augustem Poniatowskim. Nie wiem, czy słusznie, ale byłoby miło, gdyby twórcy gry zechcieli sięgnąć również po tak ciekawą postać historyczną.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z wymienionych gier wydaje Ci się najciekawsza?

Ancestors Legacy
15,6%
Into the Breach
4,4%
Chuchel
2,8%
Jalopy
3,4%
FAR: Lone Sails
2,8%
Q.U.B.E. 2
3,2%
OnRush
2,2%
Tower of Time
5,4%
Ni no Kuni II
7,3%
Gravel
1,5%
Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr
11,1%
Battletech
6,1%
Iconoclasts
1,3%
Yakuza 6
14,3%
Moonlighter
5,1%
The Council
13,5%
Zobacz inne ankiety
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.

16 gier, na które nie czekacie, a to powinniście – czarne konie 2019
16 gier, na które nie czekacie, a to powinniście – czarne konie 2019

Kalendarz premier nie kończy się na najnowszym Call of Duty i Assassin’s Creedzie. Na całym świecie setki utalentowanych zespołów pracuje nad dziesiątkami gier na które byście czekali, gdybyście tylko o nich usłyszeli.

30 przegapionych gier 2017 roku – dobre gry, które zasługują na więcej miłości
30 przegapionych gier 2017 roku – dobre gry, które zasługują na więcej miłości

Rokrocznie zalewa nas fala pierwszoligowych hitów. Przez to niektórym z nas umykają uwadze tytuły mniejsze, a niejednokrotnie ciekawsze. Przed Wami przegląd trzydziestu takich przegapionych bohaterów 2017 roku.