Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCXONE
Okładka Jalopy (XONE)
OkładkaJalopy (XONE)

Jalopy

Nietypowy symulator samochodowy z elementami przygodówki. Jalopy zabiera nas do Europy Wschodniej z przełomu lat 80. i 90., czyli tuż po upadku komunizmu. W grze zasiadamy za kierownicą fikcyjnego samochodu Laika 601 Deluxe, wzorowanego na słynnym enerdowskim Trabancie.

Symulacje | FPP | ekonomiczne | samochodowe | maszyny i urządzenia | lata 90.

Jalopy Premiera

28mar2018

PC

1lis2019

XONE

Jalopy to gra symulacyjna, w której przemierzamy świat za kierownicą fikcyjnego samochodu Laika 601 Deluxe, wzorowanego na kultowym Trabancie. Za stworzenie tytułu odpowiada studio Minskworks, założone przez Grega Pryjmaczuka – białoruskiego dewelopera, który w latach 2009-2014 stanowił część zespołu odpowiedzialnego za kolejne odsłony serii F1. Wydawcą gry jest zaś brytyjska firma Excalibur Publishing, znana głównie za sprawą szerokiego portfolio zróżnicowanych symulatorów, na czele z bestsellerowymi produkcjami studia SCS Software (Euro Truck Simulator 2, American Truck Simulator).

Fabuła

Akcja gry osadzona została na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku, kiedy po upadku żelaznej kurtyny wielu prostych obywateli z byłego bloku komunistycznego pragnie skorzystać z nowych możliwości, oferowanych przez zachodnioeuropejski kapitalizm. W grze zasiadamy za kierownicą fikcyjnego samochodu Laika 601 Deluxe, wzorowanego na jednym z najbardziej kultowych pojazdów doby komunizmu – słynnym enerdowskim Trabancie. Naszym zadaniem jest zaś przemierzanie kolejnych krajów wschodniej Europy i ubijanie rozmaitych „interesów życia”, które pozwolą nam się szybko wzbogacić i zostać prawdziwym królem raczkującego kapitalizmu.

Mechanika

Podczas zabawy w Jalopy możemy całkiem swobodnie przemierzać rozległy, proceduralnie generowany świat, który nie odtwarza żadnego konkretnego rejonu naszego kontynentu, jednak dość wyraźnie inspirowany jest ponurym obrazem postkomunistycznej Europy Wschodniej. Naszym zadaniem jest zaś przewożenie różnego rodzaju towarów, które, kupione za bezcen w jednej części świata, mogą być ze sporym zyskiem sprzedane w innej. Ponieważ obowiązujące na granicach przepisy są w tym temacie dosyć bezlitosne, nierzadko czeka nas także klasyczna kontrabanda i ukrywanie się przed patrolującymi szosy stróżami prawa.

Oprócz wspomnianego aspektu ekonomicznego, Jalopy to jednak również stuprocentowy symulator, w którym odpowiedzialni jesteśmy niemalże za wszystkie aspekty funkcjonowania naszego „krążownika szos”. Do naszych obowiązków należeć będzie więc nie tylko regularne tankowanie paliwa, ale także dbanie o stan ogumienia, sprawność silnika i innych części mechanicznych, czy ciężar przewożonego w bagażniku ładunku. Kierowana przez nas Laika 601 Deluxe to początkowo typowy gruchot (ang. jalopy), tak więc podczas zabawy czekać nas będzie m.in. wykonywanie szeregu nieskomplikowanych napraw. W miarę postępów w grze odblokujemy jednak szereg zróżnicowanych ulepszeń, które zamontowane w naszej bryce pozwolą przekształcić ją w prawdziwą „rakietę”. Równie ważnym elementem gry jest także dbanie o kondycję samego kierowcy i regularna regeneracja sił w przydrożnych motelach.

Kwestie techniczne

Jalopy wyróżnia się od innych symulatorów, stawiając na mocno oldskulową, wektorową oprawę graficzną, okraszoną na dodatek dość jednostajną, brunatną kolorystyką, podkreślającą ponury klimat doby postkomunizmu. Mimo takiego podejścia, deweloper zadbał jednak o szereg cieszących oko detali, takich jak zróżnicowane tryby terenu, zmienna pogoda czy dynamiczny cykl dobowy.

Ostatnia modyfikacja 4 listopada 2019

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,6 / 10 na podstawie 102 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Jalopy: 12+

Jalopy Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 7700 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
XONE