Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 18 września 2021, 10:45

autor: Karol Laska

Nie tylko hity AAA - małe gry, na które czeka redakcja

Kalendarz growych premier jest już znany na lata do przodu. W redakcyjnym gronie postaraliśmy się wybrać z niego produkcje mniej oczywiste, a niektórzy pokusili się nawet o selekcję tytułów jeszcze niezapowiedzianych.

Spis treści

Zwykle, gdy dzielimy się z Wami redakcyjnymi zestawieniami najbardziej oczekiwanych gier, znajdujecie w nich wysokobudżetowe hity, na które ostrzy sobie zęby także reszta świata. W grudniu mogliście na przykład przeczytać o najmocniej pożądanych przez nas premierach 2021 roku. Tym razem jednak pora na ranking odrobinę nieszablonowy, związany ze specyficznymi gustami członków naszej GOL-owej ekipy.

Oto bowiem dzielimy się z Wami listą małych, nieoczywistych bądź w ogóle jeszcze niezapowiedzianych gier, w które bardzo, ale to bardzo chcielibyśmy zagrać. Sporo na niej produkcji niszowych, trafiło się także parę pozycji stricte życzeniowych, bo ich premiera w najbliższym czasie jest raczej mało prawdopodobna. Razem tworzą one jednak dość osobliwe i różnorodne zestawienie. Oczywiście nie zapomnijcie podzielić się w komentarzach swoimi propozycjami growych dziwadełek, na które z wielką ekscytacją czekacie.

Oxenfree 2: Lost Signals

  1. Czy gra została zapowiedziana: tak
  2. Kto z redakcji na nią czeka: Karol „KaEl” Laska
  3. Twórcy: Night School Studio
  4. Gatunek: przygodowa
  5. Termin premiery: 2022

Mało jest na świecie ekip deweloperskich o tak wyrazistym stylu jak Night School Studio. Jego gry rozpoznałbym z zamkniętymi oczami, bo to przygodówki nie tylko charakterystyczne od strony estetycznej, ale i stawiające na bardzo dynamiczny rodzaj narracji oraz dialogów – na relacje z innymi postaciami wpływa tu co drugie wypowiedziane słowo, a na wskazanie odpowiedzi ma się maksymalnie kilka sekund, w przeciwnym wypadku rozmówca wyczuje nasze zawahanie i zirytuje się panującą ciszą.

Ostatnim, mocno zresztą niedocenionym dokonaniem artystycznym tej firmy był growy komediodramat pod tytułem Afterparty mający miejsce w samym środku piekła, ale prawdziwą sławę Night School Studio zdobyło parę lat wcześniej za sprawą Oxenfree, czyli tajemniczej i pełnej napięcia historii o nastolatkach spędzających wakacje na nawiedzonej bezludnej wyspie.

Tym razem twórcy wracają do korzeni i pracują nad sequelem wspomnianej opowieści, choć w rolach głównych ujrzymy nieco inne postacie, a i trailer sugeruje, że powinniśmy spodziewać się jeszcze więcej mrocznego surrealizmu. Na pierwszym miejscu nadal będzie jednak budowanie relacji i odkrywanie sekretów. Zostałem całkowicie kupiony przez oryginał, a więc jestem niemal pewny, że i „dwójka” bez reszty mnie pochłonie.

  1. Więcej o grze Oxenfree 2: Lost Signals

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

Gry 2021 roku, na które najbardziej czekamy - wybór redakcji
Gry 2021 roku, na które najbardziej czekamy - wybór redakcji

W 2021 roku już na dobre zanurzymy się w świat konsol oraz kart graficznych nowej generacji. Następne miesiące przyniosą wiele ekscytujących gier – w tym między innymi nowego God of war, Horizon: Forbidden West i Resident Evil 8.

BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji
BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji

Choć większość gier traktuje opowiadanie historii po macoszemu, niektórzy twórcy pochodzą do tej kwestii poważniej, tworząc opowieści, które emocjonują, druzgoczą i zostają z nami na zawsze. Zebraliśmy się, żeby wybrać najlepsze z nich.