Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 10 lutego 2017, 16:43

Krytykowane, ale lubiane – część II rankingu nisko ocenionych gier, które chwalą gracze

Pierwszym artykułem ledwie otarliśmy się o ten temat, więc do niego wracamy. Przed Wami kolejne zestawienie gier, o których krytycy nie mają zbyt wysokiego mniemania, a mimo to gracze bardzo dobrze je oceniają.

Spis treści

Knights and Merchants

Knights and Merchants w liczbach:

  1. Średnia ocen wg GameRankings: 65%
  2. Pozytywne recenzje na Steamie: 82%
  3. Ocena graczy na GOG.com: 4,5 / 5
  4. Ocena czytelników GRYOnline.pl: 8,8

A oto jeszcze jeden reprezentant klasyki w naszym zestawieniu – wprawdzie nie polskiego pochodzenia, ale umiłowany w naszym kraju jak chyba w żadnym innym zakątku świata. Recenzenci raczej zgodnie chylili głowy z uznaniem nad faktem, że strategia Knights and Merchants z 1998 roku czerpie wzorce z serii The Settlers (to RTS z bardzo mocnym naciskiem na ekonomię), jednak nie byli zachwyceni sposobem wcielenia tych pomysłów w życie. Tytułowi zarzucano, że rozgrywka wlecze się niemiłosiernie, a w dodatku została dość topornie zaprojektowana.

Gracze w dużej mierze są świadomi tych wad – ba, potrafią wytknąć kolejne, dorzucając chociażby kiepską SI. A jednak wciąż darzą KaM silnym uczuciem. Skąd się ono bierze? Chyba przede wszystkim z sentymentu – pozytywne opinie pochodzą głównie od ludzi, którzy grali w to w młodości. Im zabawa na pewno nie wydawała się rozwlekła, a w pamięci zostały ciepłe wspomnienia wyrazistego średniowiecznego klimatu (budowanego zwłaszcza przez muzykę), ładnej grafiki, satysfakcjonująco wysokiego poziomu trudności i... kultowych tekstów („Dawać żarcie!”). Tak czy inaczej, znamienny jest fakt, że Knights and Merchants po dziś dzień skupia wokół siebie liczną społeczność entuzjastów, którzy pokusili się nawet o zrobienie fanowskiego remake’u tej gry.

  1. Knights and Merchants: The Shattered Kingdom w encyklopedii gier GRYOnline.pl

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Którą z wymienionych gier cenisz najbardziej?

Chrome
5,8%
Divinity II: Ego Draconis
6,3%
Seria Nazi Zombie Army
2,6%
Alice: Madness Returns
7,8%
Enemy Front
9,5%
Lionheart: Legacy of the Crusader
3,5%
Shadow Warrior (2013)
8,1%
Mars: War Logs
1,6%
Knights and Merchants
14,1%
Spec Ops: The Line
31,3%
NieR
2,9%
Mortyr
6,6%
Zobacz inne ankiety
Hejt graczy – 13 niezłych gier, które zostały znienawidzone
Hejt graczy – 13 niezłych gier, które zostały znienawidzone

Czasem gracze przyznają grom wyższe oceny niż krytycy – a czasem dzieje się zgoła odwrotnie. Postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacjom, gdy tytuł jest dobry, a mimo to gracze nie zostawiają na nim suchej nitki.

Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki
Krytykowane, ale lubiane – gry, które gracze cenią, mimo że zebrały sporo krytyki

Już po raz trzeci przedstawiamy gry, które krytycy i gracze oceniają zupełnie inaczej – liście takich tytułów nie ma końca. Tym razem badamy, gdzie tkwi kość niezgody m.in. w przypadku Car Mechanic Simulatora, The Settlers III i Age of Empires II HD.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.