Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 24 kwietnia 2022, 13:14

Kopiuj i wklejaj mi jeszcze - 12 studiów, które robią copy/paste, a my się cieszymy

Kopiować trzeba umieć. Wiedzą o tym niektórzy twórcy gier, regularnie serwujący fanom podobne do siebie tytuły. Ich elementy są jednak umiejętnie wymieszane i podane w taki sposób, że gracze – zamiast narzekać – pieją z zachwytu i proszą o więcej.

Spis treści

Arkane Studios

  1. Gry lub seria: Dishonored, Prey, Deathloop
  2. Kopiuje i wkleja od: 2012 roku
  3. Kopiowane elementy: skradanie, wiele umiejętności, styl graficzny (w pewnym stopniu)

Teraz wchodzę do stawu o bardzo nierównym dnie i mogą „bulknąć”. Innymi słowy, pewnie wielu z Was zastanawia się, co na tej liście robi studio Arkane, twórcy gier takich jak Dishonored, Prey czy Deathloop. Czym się ma steampunkowo-wiktoriańska skradanka do immersive sima w klimacie science fiction i jak go odnieść do surrealistycznej strzelanki z elementami żywcem wyjętymi z „rogalików”? Już tłumaczę.

W przeciwieństwie do portfolio FromSoftware, dzieła mistrzów z Francji raczej trudno pomylić. Zdecydowanie różnią się stylistyką i w dużej mierze również gatunkiem. Mają jednak garść punktów wspólnych. Widok FPP to jedno, ale sam w sobie trudno uznać za element skopiowany. Nacisk na skradanie jest już jednak czymś, co można określić mianem cechy charakterystycznej gier Arkane. W pierwszym i drugim Dishonored było ono mocno nagradzane. W Death of the Outsider i Preyu stanowiło raczej jedną z możliwych dróg do osiągnięcia celu, ale twórcy ewidentnie przestali zabiegać o to, by skłonić graczy do cichego eliminowania wrogów – każdy mógł grać po swojemu bez obawy, że niezastosowanie się do niepisanych reguł może skutkować gorszym zakończeniem.

Zostało jeszcze 61% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

Najlepsze gry 2022 roku - lista hitów tego roku
Najlepsze gry 2022 roku - lista hitów tego roku

Przedstawiamy najlepsze produkcje 2022 roku, które wydano do tej pory. Artykuł jest cyklicznie aktualizowany o kolejne warte uwagi pozycje.

Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć
Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć

Co roku mamy do czynienia z produkcjami, których sukces z łatwością można było przewidzieć. Zawsze jednak trafi się też parę miłych zaskoczeń. Jakie więc growe niespodzianki czekają nas w 2022 roku?

10 gier, których nie skończysz bez poradnika
10 gier, których nie skończysz bez poradnika

Kiedyś granie z nosem w solucji było normą. Dziś gry stały się dużo łatwiejsze. Wciąż jednak powstają tytuły, które są sporym wyzwaniem, a poradniki do nich są chętnie wyszukiwanym hasłem w sieci. Oto 10 takich tytułów – i starych, i nowych.