Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Sony Interactive Entertainment / Capcom
i
Publicystyka 28 lutego 2023, 17:30

Gry marca 2023 - miesiąc bez szaleństw: nie mrozi, nie grzeje

W marcu zabraknie spektakularnych premier, a miesiąc ten należy do spokojniejszych. Nie oznacza to jednak, że nie ma w co grać! Będzie w czym wybierać, ale nie liczcie na głośne debiuty, tylko raczej na skromne świętowanie oraz szykowanie się do wiosny.

Spis treści

Tego miesiąca nie zamierzam zachwalać, bo zwyczajnie jest spokojny. Jasne, wśród gier indie każdy znajdzie coś dla siebie. Ja przykładowo planuję zagrywać się w The Last Spell i może rzucę okiem na rodzime Death Roads: Tournament. Jeśli jednak chodzi o głośne premiery, to w marcu będzie raczej cicho. Z wyjątkiem jednej produkcji, w którą w końcu zagrają pecetowcy, a której adaptacja budzi wiele emocji.

Wo Long: Fallen Dynasty

Wo Long: Fallen Dynasty, Koei Tecmo, 2023

Data premiery: 3 marca 2023

INFORMACJE

  1. Gatunek: RPG
  2. Platformy: PC, PS4, XOne, PS5, XSX/S
  3. Przybliżona cena: ok. 275 zł (PC), ok. 289 zł (PS4, XOne, PS5, XSX/S)

Nowa gra studia Team Ninja!

Ekipy Team Ninja raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Zwłaszcza jeśli jest się fanem gier o wysokim poziomie trudności. Dlatego fanów Nioha czy Ninja Gaiden pewnie ucieszy fakt, że deweloperzy przygotowali kolejny tytuł, w którym ci będą mogli umierać. Zmieni się jednak otoczka (i to jeszcze jak!), ponieważ Wo Long: Fallen Dynasty zabierze nas do Chin!

Soulslike w chińskich klimatach czy zwykły slasher?

W Wo Longu: Fallen Dynasty zostaniemy rzuceni w środek wewnętrznego konfliktu Chin, który wykorzystują demony, aby szerzyć chaos. Chłopskie powstanie przeradza się w wojnę na szeroką skalę, a nasz milicjant odegra w niej istotną rolę. Starcia będą wymagały parowania ciosów przeciwników i nacierania na nich, aby ładować energię qi. Wykorzystamy ją do zastosowania potężnych technik oraz używania magii. Całość oparto na chińskich sztukach walki.

  1. Więcej o grze Wo Long: Fallen Dynasty

Nasze oczekiwania

Miałem przyjemność wziąć udział w zamkniętych testach Wo Longa: Fallen Dynasty i od razu widać, że gra ma to coś. Twórcy Nioha ponownie chcą na swój sposób pokazać rozwiązania zaproponowane wcześniej przez FromSoftware. Według mnie zapowiada się to naprawdę nieźle i osoby uwielbiające wyzwania będą miały zapewnione godziny świetnej zabawy. Od umiejętności parowania całkowicie zależy nasze życie lub śmierć i nic nie sprawia tak dużej satysfakcji jak zablokowanie krytycznej zdolności wroga, a następnie trafienie morderczą kontrą.

Zbigniew „Canaton” Woźnicki

Pierwsze demo Wo Longa: Fallen Dynasty zachwyciło mnie bardziej, niż oczekiwałem. Drugie natomiast przeszedłem już dwa razy – na PC i konsoli – nie mogąc doczekać się premiery. Z jednej strony gra jest całkiem podobna do serii Nioh, którą studio Team Ninja dość wysoko zawiesiło sobie poprzeczkę. Z drugiej gameplay został wzbogacony o niepozorne elementy sprawiające, że trzeba zwracać uwagę na odmienne aspekty zabawy. Ot, choćby wskaźnik morale – zwiększający siłę ataku protagonisty – rośnie lub maleje w zależności od tego, czy otrzymujemy obrażenia. Czyli im lepiej nam idzie, tym mocniej uderzamy – i odwrotnie. Prosta, ale świetna mechanika, w zależności od efektu karząca lub nagradzająca gracza za umiejętności i podjęte ryzyko. Ponadto osadzenie akcji w starożytnych Chinach uważam za strzał w dziesiątkę. Nie dość, że okres ten jest mało eksplorowany w popkulturze, to deweloper wielokrotnie udowodnił, iż w fantastyczną opowieść potrafi wpleść wiele historycznych smaczków. Niezmiernie się cieszę, że premiera tuż, tuż – będzie grane!

Hubert „hexx0” Śledziewski

Patryk Manelski

Patryk Manelski

Chciał być informatykiem, potem policjantem, a skończyło się na „dziennikarzeniu” na UŚ. Tam odkrył, że można połączyć pasję do grania z pisaniem. Następnie bytował w kilku redakcjach, próbując przekonać wszystkich, że gry MMO są najlepsze na świecie. Tak trafił do działu publicystyki na GOL-u, gdzie niestrudzenie kontynuuje swoją misję – bez większych sukcesów. W przerwach od walenia z axa hoduje cyfrowe pomidory, bawiąc się w wirtualnego farmera. Nie mając własnego ogródka, zadowala się opieką nad drzewkiem bonsai. Kręci go też jazda na rowerze, zaś czytać lubi mangę i fantastykę. A co najważniejsze, pochodzi z Sosnowca, gdzie zresztą mieszka i z czego jest dumny!

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę marca 2023 czekasz najbardziej?

Wo Long: Fallen Dynasty
5,2%
Forza Horizon 5: Rally Adventure
3,5%
The Sims 4: Razem raźniej
0,8%
Stellaris: First Contact
1,8%
The Great War: Western Front
29,3%
Dead Cells: Return to Castlevania
1,1%
Terra Nil
1,2%
Crime Boss: Rockay City
2%
Resident Evil 4
24,9%
Bleak Faith: Forsaken
2%
The Last of Us: Part I (PC)
24,3%
Mighty Doom
0,3%
Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon
0,8%
WWE 2K23
1,4%
Contraband Police
1,7%
Zobacz inne ankiety
Gry maja 2023 - sezon premier rozkwita!
Gry maja 2023 - sezon premier rozkwita!

W maju nikt nie może narzekać na brak gier do ogrania. Miesiąc ten wypełniony jest po brzegi premierami, a najgłośniejsze tytuły dopiero nadejdą! Dlatego wybierajcie rozsądnie, przy czym spędzicie swój wolny czas, aby potem nie żałować np. majówki.

Gry kwietnia 2023 - czy Moc będzie silna?
Gry kwietnia 2023 - czy Moc będzie silna?

Wiosna przybyła, a wraz z nią powiew świeżych tytułów, które powinny zagościć na Waszych dyskach. Wśród premier znalazło się kilka głośniejszych, a także trochę tych mniejszych, niepozornych produkcji. Które z nich skradną Wasz wolny czas?

Gry lutego 2023 - miesiąc prawdziwej obfitości!
Gry lutego 2023 - miesiąc prawdziwej obfitości!

W lutym nikt nie powinien kręcić nosem na niedobór premier. Nie brakuje debiutów większych gier, jak i tych mniejszych produkcji. Zdecydowanie jest w czym wybierać, chociaż kandydata na grę roku chyba tutaj nie znajdziecie. Ale kto wie?