filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 7 maja 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Filmy znienawidzone przez swoich reżyserów

Kiedy jesteś artystą, masz podobno prawo do nienawiści wobec swoich dzieci (dzieł). Prezentujemy listę dziesięciu reżyserów, którzy nie przepadają za swoimi własnymi tytułami.

Spis treści

Strach i pożądanie – Stanley Kubrick

  1. Gatunek: (anty)wojenny
  2. Rok produkcji: 1953
  3. Gdzie obejrzeć: vod.pl, TV

Przedostatni wpis z tego zestawienia to klasyka kina, która może taką klasyką per se nie jest, bo to debiut Stanleya Kubricka, zapewne kojarzony przez niewielu czytelników. Niemniej, to mocny film, który, choć krótki, potrafi przykuć do ekranu aż do napisów końcowych. I nawet jeśli podoba się bardzo wielu fanom Kubricka, to sam reżyser miał o nim kompletnie inne zdanie.

Z biegiem lat Stanleyowi Kubrickowi coś w tym filmie zaczęło zwyczajnie nie pasować. Na początku prawdopodobnie był z filmu zadowolony. Następnie zaczął dostrzegać w tej antywojennej opowieści błędy realizacyjne. Jak się okazuje, w latach sześćdziesiątych Kubrick… zniszczył oryginalną taśmę filmową. Wychodzi na to, że nie tyle nie lubił Strachu i pożądania, co go porządnie nienawidził.

Co więcej, rzekomo próbował później zniszczyć wszystkie inne taśmy, aby pamięć o jego debiucie zupełnie zniknęła. Na szczęście Kubrickowi nie udało się dokonać dzieła zniszczenia. W 1964 roku nazwał ten film „poważnym, aczkolwiek nieudolnie zrealizowanym projektem”. I zapewne z tym przeświadczeniem żył aż do śmierci.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej