filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 7 maja 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Filmy znienawidzone przez swoich reżyserów

Kiedy jesteś artystą, masz podobno prawo do nienawiści wobec swoich dzieci (dzieł). Prezentujemy listę dziesięciu reżyserów, którzy nie przepadają za swoimi własnymi tytułami.

Spis treści

Avengers: Czas Ultrona – Joss Whedon

  1. Gatunek: superbohaterski/fantasy
  2. Rok produkcji: 2015
  3. Gdzie obejrzeć: Rakuten, Chili, vod.pl

Pierwszy (z dwóch) filmów Marvela, który pojawia się w tym zestawieniu. Przypadek? Możliwe, ale nie sądzę – bowiem nie wszystkie wcześniejsze produkcje filmowe od tego studia były rzeczywiście udane. I tak też było w 2015 roku, kiedy światło dnia ujrzał film Avengers: Czas Ultrona Jossa Whedona. Film bardzo nieudolnie poprowadzony, zupełnie nieangażujący, a w dodatku nad wyraz chaotyczny. I nawet jeśli wprowadzał postać Wandy Maximoff (która ostatnio triumfowała za sprawą świetnego występu Elizabeth Olsen w WandaVision), to oprócz tego nie znalazło się w nim nic, co mogłoby go obronić.

Sam Whedon wspomnieniami nie bardzo lubi wracać do tego filmu (swoją drogą chyba wszyscy potrafimy go zrozumieć). Reżyser przyznał wręcz, że cholernie źle wspomina proces kręcenia drugiej części przygód Avengersów.

W wywiadzie z 2016 roku mówił, że cały ten proces wyssał z niego jakąkolwiek energię. Opowiadał, że sporo czasu stracił na wykłócaniu się z Marvelem, a wiele pomysłów zrealizowanych w filmie wymagało ogromu pracy. Jak przyznaje, zmieniłby w tym obrazie wiele rzeczy, które go mocno frustrują. Mimo wszystko, Whedon pozostaje dumny z nakręcenia tej produkcji.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej