Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 grudnia 2008, 10:10

autor: Dorota "vampire" Drużko

Wyróżnienia Vaporware Awards 2008 przyznane

Jak co roku serwis WiredNews przyznał wyróżnienia mocno rozreklamowanym produktom, których premiera miała odbyć się już jakiś czas temu. Po raz kolejny palma pierwszeństwa przypadła prawdziwej legendzie - Duke Nukem Forever. Zapowiedziane przeszło dwanaście lat temu dzieło 3D Realms już w 2000 roku zostało wyróżnione w plebiscycie Vaporware Awards, zajmując wówczas drugą pozycję.

Jak co roku serwis WiredNews przyznał wyróżnienia mocno rozreklamowanym produktom, których premiera miała odbyć się już jakiś czas temu. Po raz kolejny palma pierwszeństwa przypadła prawdziwej legendzie - Duke Nukem Forever. Zapowiedziane przeszło dwanaście lat temu dzieło 3D Realms już w 2000 roku zostało wyróżnione w plebiscycie Vaporware Awards, zajmując wówczas drugą pozycję (numerem jeden okazał się Mac OS X). Przez kolejne lata Książę okupywał już tylko pierwsze miejsca listy. Wyjątek stanowiły lata 2003 kiedy to DNF otrzymał nagrodę specjalną (Lifetime Achievement Award) i 2004 kiedy serwis uznał, że gra nigdy się nie ukaże i usunął ją z zestawienia.

Wyróżnienia Vaporware Awards 2008 przyznane - ilustracja #1

Czwarte miejsce przypadło z kolei StarCraftowi II znajdującemu się w produkcji już od pięciu lat. Według wcześniejszych zapowiedzi, tytuł miał ukazać się jeszcze w tym już roku, niestety jego premiera została przesunięta na 2009. W tym momencie warto dodać, że tytuły Blizzarda już wcześniej trafiały na czołowe miejsca tej niechlubnej listy - dwukrotnie pojawił się na niej Warcraft III (w roku 2000 na szóstym miejscu i w roku 2001 na drugim), wylądowało na niej też Diablo II (1999), Diablo III (2007) i StarCraft: Ghost. Miejmy więc nadzieję, że SC II podzieli los dwóch pierwszych z wymienionych produkcji, które okazały się prawdziwymi hitami.

Na siódmej pozycji pojawił się graficzny MMOG - Hero's Journey tworzony przez firmę Simutronics od niemal dziesięciu lat. Gra miała charakteryzować się ogromnym, otwartym światem reagującym w czasie rzeczywistym na poczynania graczy. Według słów zawartych w oficjalnym FAQ prace nad tytułem wciąż trwają i nie wiadomo jeszcze kiedy się zakończą.

Ostatnia pozycja na liście (i w tym wypadku raczej kontrowersyjna) to Sony PlayStation Home. Chociaż jak wiemy usługa już wystartowała, WiredNews postanowił wziąć ją pod uwagę w plebiscycie, gdyż póki co mamy do czynienia jedynie z wersją beta i to dość mocno okrojoną z zapowiadanych wcześniej funkcji, takich jak na przykład możliwość dzielenia się plikami video, czy komunikacji głosowej. Nawet system tworzenia avatarów został bardzo uproszczony. Serwis dodał, że Home nie jest nawet dobrą kopią Scond Life, gdyż nie mamy tu w zasadzie nic ciekawego do roboty. W dodatku mieszkańcy niektórych krajów mają problem z komunikowaniem się z innymi użytkownikami.

Poniżej zamieszczamy listę tegorocznych zwycięzców Vaporware Awards. Krótkie uzasadnienie każdej z tych decyzji możecie znaleźć pod tym adresem. Warto wspomnieć, że wiele nagrodzonych w ubiegłym roku produktów ujrzało jednak światło dzienne, w tym oczywiście zdobywca drugiego miejsca (i szóstego w 2006 roku) - Spore. Dzieło Willa Wrighta pomimo licznych kontrowersji ma się całkiem dobrze i już niedługo doczeka się kolejnego rozszerzenia.

  • Duke Nukem Forever
  • Internet Explorer 8
  • Android phones other than the T-Mobile G1
  • StarCraft II
  • Garmin nüvifone
  • Microvision Pico projector
  • ZAP-X
  • Hero's Journey
  • Myka
  • Sony PlayStation Home
gry