Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 kwietnia 2012, 10:59

autor: Aver

Wpadka Electronic Arts. Prawie połowa drużyn w grze UEFA Euro 2012 bez oficjalnej licencji

40 procent drużyn występujących w oficjalnej grze zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej nie posiada oficjalnej licencji. Koncern Electronic Arts tłumaczy decyzję „względami biznesowymi wynikłymi z ograniczonego rynku oraz niewystarczających środków”. Nie jest jedyna wpadka, jaką fani wytykają twórcom rozszerzenia do gry FIFA 12.

Co byście powiedzieli na oficjalną grę Mistrzostw Europy w piłce nożnej, w której 24 drużyny, w tym reprezentacja jednego z gospodarzy, nie posiada oficjalnej licencji, a nazwiska wielu piłkarzy zostały zmienione? Brzmi niewiarygodnie, ale to prawda. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez fanów gry FIFA 12 na forum internetowym koncernu Electronic Arts, 40 procent drużyn występujących w dodatku DLC UEFA Euro 2012 nie posiada oficjalnych strojów, a wielu zawodników ma nieprawidłowe nazwiska.

Wpadka Electronic Arts. Prawie połowa drużyn w grze UEFA Euro 2012 bez oficjalnej licencji - ilustracja #1

Wśród nielicencjonowanych drużyn znaleźli się współgospodarze z Ukrainy, a także między innymi reprezentacje narodowe Walii, Słowacji, Estonii, Białorusi i Macedonii. W większości chodzi o zespoły, które nie zakwalifikowały się do turnieju. Ponadto zawiedzeni będą ci, którzy chcieli czarować publiczność grając jako Miloš Krasić lub wykonywać niebezpieczne rajdy wzdłuż linii bocznej boiska jako Gareth Bale. Obaj zawodnicy, na co dzień występujący w Juventusie i Tottenhamie, znaleźli się wśród wielu graczy, których nazwiska w oficjalnym dodatku do FIFA 12 zostały zmienione.

EA tłumaczy tę wpadkę „względami biznesowymi wynikłymi z ograniczonego rynku oraz niewystarczających środków”. Koncern podkreśla, że licencje były przedmiotem indywidualnych negocjacji z każdą z narodowych federacji piłkarskich i nie zawsze udało się dojść do porozumienia w tej kwestii. Gracze mogą jednak czuć się zawiedzeni, zważywszy na fakt, że dodatek początkowo reklamowano jako tytuł, w którym będzie można zagrać „prawdziwymi” drużynami wchodzącymi w skład federacji UEFA.

Jakby tego było mało, brak oficjalnych licencji nie jest jedynym elementem rozgrywki, na jaki narzekają nabywcy rozszerzenia. Na forum EA gracze nie pozostawiają na twórcach suchej nitki m. in. z powodu problemów z aktualizacją gry, ze względu na nieciekawy tryb Ekspedycji, a także za brak możliwości edycji drużyn, nieuwzględnienie oddzielnych kwalifikacji i niepoprawienie wielu błędów z podstawowej wersji tytułu.

Oficjalna gra Mistrzostw Europy w piłkę nożną, będąca dodatkiem do FIFA 12, ukazała się wczoraj na Xbox Live. Dziś ma miejsce jej premiera w serwisie PlayStation Network, natomiast jutro pojawi się w do pobrania w usłudze Origin. Będzie ją też można nabyć w tradycyjnych sklepach detalicznych. Za wydanie tytułu w pełnej polskiej wersji językowej odpowiada firma Electronic Arts Polska. Ciągle możecie go zamówić m.in. w naszym sklepie za 79,90 złotych.

Wydaje się, że ostatnio zła passa Electronic Arts nie ma końca. W marcu fani gry Mass Effect 3 zaskarżyli firmę w amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu w związku z zakończeniem trzeciej części kosmicznej trylogii. Ostatnio koncern musiał się tłumaczyć ze skopiowania modelów czołgów do Command & Conquer: Tiberium Alliances z gry bitewnej Warhammer 40000. Jakby tego było mało, na początku miesiąca EA została ogłoszona najgorszą firmą w USA.

Uaktualnienie: Przedstawiciel firmy EA Polska poinformował nas, że w maju zostanie wydany patch do UEFA Euro 2012, który uaktualniani nazwiska zawodników zespołów biorących udział w Piłkarskich Mistrzostwach Europy. Wszyscy piłkarze będą posiadali wówczas oryginalne imiona i nazwiska.