Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 listopada 2009, 10:10

autor: Gambrinus

Wieści ze Square Enix - sprzedaż Batman: Arkham Asylum, angielskie Final Fantasy XIII najpóźniej w kwietniu 2010

Square Enix, jednego z największych japońskich wydawców gier, nie ominęły problemy finansowe. Już pod koniec października firma dokonała korekty planowanych przychodów. Oczekiwane zyski z pierwszego półrocza fiskalnego (kwiecień-wrzesień) zmniejszono o 65 procent – do poziomu 28 milionów dolarów. Owe kalkulacje znalazły przełożenie w rzeczywistości.

Square Enix, jednego z największych japońskich wydawców gier, nie ominęły problemy finansowe. Już pod koniec października firma dokonała korekty planowanych przychodów. Oczekiwane zyski z pierwszego półrocza fiskalnego (kwiecień-wrzesień) zmniejszono o 65 procent – do poziomu 28 milionów dolarów. Owe kalkulacje znalazły przełożenie w rzeczywistości. Firma, znana głównie z tytułów gatunku jRPG, opublikowała dane dotyczące przychodów z tego okresu – profity ostatecznie osiągnęły poziom 29 milionów dolarów.

Przed znacznie poważniejszymi spadkami Square Enix zostało odratowane bardzo dobrą sprzedażą najnowszych hitów. Największe zyski zapewniła dziewiąta część klasycznego cyklu Dragon Quest, przeznaczona na NDS, która rozeszła się w 4 milionach egzemplarzy. Ta liczba robi wrażenie, szczególnie, że tytuł dotychczas ukazał się jedynie w Japonii. Kontynuacja innego jRPG - Kingdom Hearts 358/2, również na NDS, w interesującym nas okresie także odniosła komercyjny sukces. W sumie gra trafiła do 1,22 miliona posiadaczy przenośnej konsolki. Europa w tym sukcesie ma pozornie skromny udział – 100 tysięcy egzemplarzy. Należy jednak podkreślić, że na chwilę obecną Stary Kontynent nie doczekał się oficjalnej premiery.

Wieści ze Square Enix - sprzedaż Batman: Arkham Asylum, angielskie Final Fantasy XIII najpóźniej w kwietniu 2010  - ilustracja #1

 

Na Zachodzie największym sukcesem okazała się być najnowsza inkarnacja przygód Mrocznego Rycerza. Batman: Arkham Asylum, jeden z ciekawszych tytułów ostatniego roku, spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez konsumentów. Mająca premierę pod koniec sierpnia, w przeciągu miesiąca gra sprzedała się w 2,63 miliona egzemplarzy, z czego Europejczyków skusiło się 1,09 miliona. Eidos, deweloper odpowiedzialny za Batman: Arkham Asylum, stał się częścią Square Enix w kwietniu tego roku. Jak widać, ta inwestycja w rozwój firmy na rynku zachodnim okazała się być trafną decyzją.

W sumie, w okresie kwiecień-wrzesień 2009, japońska firma sprzedała ponad 12 milionów egzemplarzy swoich tytułów. Nie uchroniło to Square Enix przed cięciem kosztów – z niemal 4 tysięcy zatrudnionych osób, pracę ma stracić ok. 10-15 procent.

Perturbacje finansowe w pierwszym półroczu fiskalnym tego roku spowodowane są głównie sytuacją na rynku walutowym, lecz także dużymi kosztami produkcji planowanych tytułów. Drugie półrocze powinno być znacznie lepsze – Square Enix całkowite zyski za rok 2009/2010 kalkuluje na poziom ok. 110 milionów dolarów.

Z pewnością okres świąteczny i premiery potężnych tytułów pociągną w górę przychody Square Enix. W przeciągu kilku miesięcy ukażą się między innymi Final Fantasy Crystal Chronicles: Crystal Bearers na Nintendo Wii, oraz europejska edycja Kingdom Hearts 358/2.

W grudniu w Kraju Kwitnącej Wiśni pojawi się długo wyczekiwane Final Fantasy XIII. Najnowsze informacje od przedstawiciela japońskiej firmy potwierdzają, że angielskojęzyczna wersja ukaże się prawdopodobnie nie później niż w kwietniu 2010 roku.

Ponadto, Square Enix odpowiedzialne jest za dystrybucję na rynku japońskim tytułów z najwyższej półki: Assasin’s Creed II i Call of Duty: Modern Warfare 2 .

Szczegółowe dane dotyczące sprzedaży tytułów ze stajni Square Enix dostępne są tutaj.

Wieści ze Square Enix - sprzedaż Batman: Arkham Asylum, angielskie Final Fantasy XIII najpóźniej w kwietniu 2010  - ilustracja #2
gry