Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 stycznia 2021, 09:00

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Wiemy, czemu system Nemesis z Shadow of Mordor nie trafił do innych gier

Okazuje się, że mechanika Nemesis zastosowana w grach Śródziemie: Cień Mordoru i Śródziemie: Cień Wojny w 2015 roku została opatentowana przez firmę Warner Bros.

W SKRÓCIE:

  1. system Nemesis z gier Śródziemie: Cień Mordoru i Śródziemie: Cień Wojny został opatentowany przez firmę Warner Bros;
  2. to prawdopodobnie dlatego z podobnymi rozwiązaniami eksperymentuje tak mało firm.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego świetny system Nemesis znany z gier Śródziemie: Cień Mordoru oraz Śródziemie: Cień Wojny nie pojawił się w innych produkcjach? Youtuberowi z kanału Game Maker’s Toolkit udało się znaleźć rozwiązanie tej zagadki. Okazuje się, że w 2015 roku firma Warner Bros. opatentowała tę technologię.

Tzw. Nemesis System to mechanika, która sprawia, że przeciwnicy pamiętają wcześniejsze interakcje z postacią gracza, i nadaje wrogom przeróżne charakterystyczne cechy. Dzięki temu zwykły, typowy ork napotkany przez nas na początku gry może z czasem stać się prawdziwą zmorą, nękającą protagonistę na każdym kroku (stąd też nazwa technologii – pol. Nemezis). Wrogowie walczą też pomiędzy sobą o dominację w ramach rozbudowanej hierarchii.

Warto zaznaczyć, że patentowanie mechanik z gier nie jest niczym nadzwyczajnym – w przeszłości robiły to również inne firmy (np. BioWare czy Rockstar Games). Patent nie oznacza też, że w innych produkcjach nie mogą pojawić się dość podobne rozwiązania, choć ich implementacja może być dla deweloperów niczym taniec na linie – pomysły zbyt zbliżone do mechanik z serii Monolith Productions narażą twórców na pozew sądowy. Mimo to niektóre firmy eksperymentują z takimi pomysłami – redaktorzy portalu VG24/7 wspominają tu na przykład o systemie najemników z Assassin’s Creed: Odyssey.

Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy gier nie poprzestaną w szukaniu sposobów na uczynienie antagonistów swoich gier bardziej interesującymi i wartymi zapamiętania.

  1. Recenzja gry Śródziemie: Cień Mordoru - świetny miks slashera i skradanki
  2. Śródziemie: Cień Mordoru – poradnik
  3. Recenzja gry Śródziemie: Cień Wojny – w Mordorze rządzi powtarzalność
  4. Śródziemie: Cień Wojny – poradnik
  5. Śródziemie: Cień Wojny – strona oficjalna