Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 września 2014, 13:31

autor: Artur "Orbech" Raciborski

Wiedźmin – dwie pierwsze części sprzedane w nakładzie 8 mln sztuk

Na zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej dla inwestorów prezes firmy CD Projekt, Adam Kiciński, ujawnił aktualne dane dotyczące sprzedaży pierwszych dwóch odsłon cyklu Wiedźmin. Okazało się, że obie gry rozeszły się w nakładzie 8 milionów sztuk.

Wiedźmin – dwie pierwsze części sprzedane w nakładzie 8 mln egzemplarzy - ilustracja #1

Wczoraj firma CD Projekt zorganizowała konferencję prasową dla inwestorów, na której jej prezes, Adam Kiciński, poinformował, że pierwsza i druga odsłona popularnej na całym świecie serii Wiedźmin sprzedały się w imponującym nakładzie 8 milionów egzemplarzy. Cykl znalazł więc milion nabywców od marca, gdy obydwa tytuły kupiło 7 milionów graczy. Niestety przedstawiciele zarządu firmy nie podali na konferencji liczby egzemplarzy gry Wiedźmin 3: Dziki Gon nabytych w przedsprzedaży. Za to dowiedzieliśmy się, że dzięki umowom licencyjnym z 17 partnerami trzecia część serii pojawi się w aż 109 krajach. Wiceprezes do spraw finansowych, Piotr Nielubowicz, zapewnił, że firma ma przygotowaną sieć dystrybucji Dzikiego Gonu „jak nigdy wcześniej”.

Gracze chcą cały czas kupować wcześniejsze wersje Wiedźmina. Cieszy mnie to, ponieważ jednocześnie rośnie nam baza fanów - potencjalnych nabywców najnowszej, trzeciej części – powiedział Adam Kiciński.

Wynik osiągnięty przez polską firmę jest naprawdę imponujący, biorąc pod uwagę, iż seria jest relatywnie młoda i przez długi czas była przeznaczona wyłącznie na komputery osobiste. Świetna sprzedaż dwóch pierwszych odsłon Wiedźmina świetnie rokuje przed premierą trzeciej części i kto wie, czy nie uda się przekroczyć granicy 10 milionów nawet w miesiąc po premierze nowej gry.

Konferencja firmy została zorganizowana z okazji opublikowania raportu finansowego za pierwszą połowę 2014 roku. CD Projekt zanotował 4,54 mln zł zysku netto, w porównaniu do 7,71 mln zł w analogicznym okresie roku temu. Poza tym poinformowano, że zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorstwo ma zacząć sprzedaż gier na urządzenia mobline z systemami operacyjnymi iOS oraz Android do końca roku. Chodzi tu oczywiście o tytuł The Witcher Battle Arena, dzięki któremu spółka zdobędzie doświadczenie na rynku produkcji mobilnych, co zaprocentuje w przyszłości, gdy ten segment branży będzie się dalej rozwijał.

Pierwsza gra z serii Wiedźmin, inspirowana książkową sagą stworzoną przez polskiego pisarza fantasy Andrzeja Sapkowskiego, zadebiutowała 26 października 2007 roku. Pomimo wielu obaw, tytuł okazał się świetną produkcją. Niecały rok później twórcy wydali Edycję Rozszerzoną, która znacznie polepszyła pierwotną wersję Wiedźmina.

17 maja 2011 roku wydano sequel, który wywołał niemałe zamieszanie na rynku i okazał się jedną z najlepszych gier RPG w historii, o czym świadczy niemal maksymalna ocena w naszej recenzji. 17 kwietnia 2012 roku wypuszczono Edycję Rozszerzoną, jak w przypadku pierwszej części. Tym razem jednak autorzy postanowili wydać grę także na konsolę Xbox 360.

Jeżeli chodzi o trzecią część Wiedźmina, to gra trafi na półki sklepowe 24 lutego 2015 roku na PC, Xboksa One oraz PlayStation 4.

W serii wcielamy się w Geralta z Rivii, zwanego Białym Wilkiem. Geralt jest tytułowym wiedźminem, czyli profesjonalnym łowcą potworów, strzyg i upiorów, które zagrażają ludziom. Uzbrojony w dwa wielkie miecze (srebrny na potwory, stalowy na ludzi), magię (znaki wiedźmińskie) oraz eliksiry, które sam przyrządza, Biały Wilk stara się dokonać słuszych wyborów w świecie, w którym bardzo rzadko coś jest jednoznacznie czarne lub białe.