Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 marca 2014, 10:00

autor: Góral

Wiedźmin - sprzedano ponad 7 mln gier z serii

Grupa CD Projekt ujawniła, że światowa sprzedaż gier z serii Wiedźmin przekroczyła próg 7 mln egzemplarzy. Jednocześnie opublikowano podsumowanie 2013 roku, z którego wynika, że firma radzi sobie znakomicie, osiągając przyzwoite zyski pozwalające na finansowanie produkcji Wiedźmina 3 oraz Cyberpunka 2077 praktycznie bez udziału zewnętrznych inwestorów.

Wiedźmin - sprzedano ponad 7 mln gier z serii - ilustracja #1

Grupa CD Projekt opublikowała podsumowanie 2013 roku, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że sprzedaż serii Wiedźmin przekroczyła próg 7 mln egzemplarzy. To jednak nie koniec dobrych wieści z obozu polskiej firmy, gdyż w 2013 roku zanotowała ona 142,2 mln zł przychodu i 14,9 mln zł zysku netto. Dzięki temu spłacono 4,74 mln zł zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek, a na koniec roku posiadano 39,68 mln zł środków pieniężnych oraz 805 tys. zł w pozostałych płynnych aktywach finansowych. Adam Kiciński, prezes CD Projektu, stwierdził, że: „W zeszłym roku udowodniliśmy, że nawet bez premiery zarabiamy pieniądze. Dzięki temu produkujemy Wiedźmina 3 oraz Cyberpunka 2077 a także realizujemy kilka mniejszych projektów praktycznie bez wykorzystania zewnętrznego finansowania”.

Wyniki Grupy CD Projekt:
  • 7 mln sprzedanych gier z serii Wiedźmin
  • 14,9 mln zł zysku netto w 2013 roku
  • 9,52 mln zysku netto w 2013 roku uzyskanych z działalności platformy GOG.com

W 2013 roku znakomicie poradziła sobie także platforma cyfrowej dystrybucji GOG.com. Sklep zanotował 57,6 mln przychodu i 9,52 mln zysku netto, co oznacza aż 37% wzrost w porównaniu z 2012 rokiem. Dodatkowo wspomniano o programie wsparcia dla niezależnych twórców gier, który okazał się sporym sukcesem. Do inicjatywy, zapewniającej niewielkim studiom dotacje finansowe i pomoc marketingową, zgłoszono około 700 gier. Oprócz tego poinformowano, że podczas tegorocznych targów E3 odbędzie się premiera nowego projektu rozwojowego GOG.com, który „pomoże przyciągnąć do GOG nowych klientów oraz pozwoli serwisowi poszerzyć katalog o najnowsze gry, niedostępne w dotychczasowym modelu działania GOG.com”.

Jednocześnie zabrano głos w sprawie nadchodzących produkcji. Sprawę przesunięcia premiery Wiedźmina 3 Kiciński skomentował w następujący sposób:

„Nie mamy wątpliwości, że jakość Wiedźmina 3 będzie miała istotne, bezpośrednie przełożenie na jego sukces komercyjny i biznesowy. Dodatkowe cztery miesiące pozwolą nam na satysfakcjonujące nas dopracowanie gry w ostatniej fazie produkcji i wielokrotne jej testowanie tak, aby dostarczyć graczom produkt kompletny”.

Wspomniano również o nowym, multiplatformowym projekcie, którym jest gra na urządzenia mobilne. Prace nad tym tytułem trwają już od ponad roku, a jego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku, przy czym nie ujawniono nawet przybliżonego okresu. Krótko pisząc, Grupa CD Projekt radzi sobie znakomicie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić na gorsze.