Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2015, 13:30

autor: Meehow

Wiedźmin 3 – sprawdź wydajność GTX-ów 9xx; zoptymalizowane sterowniki jeszcze przed premierą

Firma NVIDIA opublikowała tabelę, w której optymalnie zestawia poszczególne konfiguracje graficzne Wiedźmina 3: Dziki Gon wraz z układami graficznymi GeForce GTX serii 9 i Titanem X. Ponadto „zieloni” potwierdzili wydanie stabilnych sterowników do swoich kart grafiki jeszcze przed premierą trzeciego Wiedźmina.

Wiedźmin 3: Dziki Gon może przysporzyć kłopotów niejednemu pecetowi. - Wiedźmin 3 – sprawdź wydajność GTX-ów 9xx; zoptymalizowane sterowniki przed premierą - wiadomość - 2015-05-15
Wiedźmin 3: Dziki Gon może przysporzyć kłopotów niejednemu pecetowi.

Na oficjalnej stronie internetowej firmy NVIDIA pojawiła się tabela, w której zestawiono wszystkie domyślne ustawienia graficzne Wiedźmina 3: Dziki Gon (tj. niskie, średnie, wysokie i ultra oraz opcjonalny komponent – GameWorks) na poszczególnych rozdzielczościach ekranu z kartami grafiki GeForce GTX z serii 9 i Titanem X. Podano w ten sposób informację, jaki układ zaoferuje optymalną wydajność na danej konfiguracji. Haczyk tkwi w platformie testowej, jaka uzbrojona była w absolutnie kosmiczny dla przeciętnego użytkownika procesor Intel i7-5960X (wydatek rzędu około 4400 złotych) i 16 gigabajtów RAM-u typu DDR4, co wypacza w pewien sposób rezultaty z punktu widzenia gracza nie posiadającego zestawu przynajmniej high-endowego. Jest to szczególnie istotne w obliczu faktu, że GTX-y 960 i 970 oferują bardzo dobrą wydajność w swoich pułapach cenowych, stąd wielu posiadaczy blaszaków zdecydowało się na ich zakup, niekoniecznie idący w parze z wymianą chociażby procesora, którego Wiedźmin 3 też szczędzić nie będzie. Oto rzeczona tabela:

Ustawienia graficzne w Wiedźminie 3 wraz z optymalnym GTX-em z serii 9. - Wiedźmin 3 – sprawdź wydajność GTX-ów 9xx; zoptymalizowane sterowniki przed premierą - wiadomość - 2015-05-15
Ustawienia graficzne w Wiedźminie 3 wraz z optymalnym GTX-em z serii 9.

Kolejną istotną informacją dla posiadaczy kart grafiki firmy NVIDIA jest fakt, że jeszcze przed premierą Wiedźmina 3 wydana zostanie nowa, stabilna wersja sterowników graficznych, zoptymalizowanych pod kątem wydajności w Dzikim Gonie.

Wielka szkoda, że „zieloni” nie pokusili się o przygotowanie bardziej rozbudowanej tabeli, rozszerzonej o przeciętną liczbę FPS-ów oraz wyniki układów z wcześniejszych serii GTX-ów, aczkolwiek jest to ruch częściowo zrozumiały z racji faktu promowania najnowszych podzespołów. Warto zatem w tym miejscu przypomnieć oficjalne wymagania sprzętowe gry, które – nie owijając w bawełnę – nie należą do najniższych. Posiadanie konfiguracji zalecanej pozwoli na płynną grę w niezbyt oszałamiających 30 FPS-ach, w dodatku z całą pewnością mowa tutaj nie o ustawieniach ultra (patrz: GTX 770 z rekomendowanych wymagań kontra GTX 980 z tabeli powyżej).

Wiedźmin 3: Dziki Gon zadebiutuje w przyszły wtorek, tj. 19 maja, na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Szczególnie polecamy Waszej uwadze opublikowany wczoraj zwiastun premierowy trzeciego Wiedźmina, który widoczny jest poniżej.