Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 maja 2017, 20:22

autor: Kamil Zwijacz

Watch Dogs 2 - kompendium wiedzy [Aktualizacja #5: zaktualizowane informacje o dodatkach i trybie Showd0wn]

Watch Dogs 2 to kontynuacja trzecioosobowej gry akcji z 2014 roku. W dwójce deweloperzy wprowadzili szereg mniejszych i większych zmian, o których piszemy w niniejszym kompendium wiedzy.

Aktualizacja #5: zaktualizowane informacje o dodatkach i trybie Showd0wn (działy 5 i 7.5)

1. Podstawowe informacje

Spis treści:
  • 1. Podstawowe informacje (1.1. Zakończenie prac nad grą)
  • 2. Fabuła (2.1. Miejsce akcji)
  • 3. Rozgrywka (3.1. Multiplayer)
  • 4. Technologia (4.1. Wymagania sprzętowe)
  • 5. Dodatki
  • 6. Inne
  • 7. Informacje popremierowe (7.1. Premiera i odbiór mediów, 7.2. Premiera PC-towej wersji, 7.3. Wersja trial, 7.4. Popularność, 7.5. Aktualizacje)
  • 8. Multimedia

Watch Dogs 2 to kontynuacja wydanej w maju 2014 roku przygodowej gry akcji Watch Dogs. W porównaniu do swojego poprzednika, dwójka doczekała się kilku poważnych zmian – od nowego miejsca akcji, przez głównego bohatera, aż po sam klimat, który jest teraz nieco luźniejszy. Za produkcję odpowiada studio Ubisoft Montreal – główny deweloper francuskiego wydawcy, mający na swoim koncie takie hity jak Far Cry 4, Assassin's Creed IV: Black Flag czy też pierwszą część Watch Dogs. Produkcja przeznaczona jest na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery osobiste. Na pierwszych dwóch urządzeniach ukaże się 15 listopada 2016 roku, a na PC-tach 29 listopada.

DedSec w pełnej okazałości. - Watch Dogs 2 - kompendium wiedzy [Aktualizacja #5: zaktualizowane informacje o dodatkach i trybie Showd0wn] - wiadomość - 2017-05-01
DedSec w pełnej okazałości.

2. Fabuła

Watch Dogs 2 opowiada o przygodach młodego, ale niezwykle uzdolnionego hakera Marcusa Holloway’a, należącego do organizacji DedSec skupiającej podobne do niego osoby. Razem starają się zniszczyć system operacyjny ctOS 2.0, wykorzystywany m.in. przez korporacje do manipulowania i śledzenia zwykłych obywateli.

2.1. Miejsce akcji

Na miejsce akcji Watch Dogs 2 deweloperzy wybrali amerykańskie miasto San Francisco w stanie Kalifornia, a właściwie to San Francisco Bay Area. Obszar nie został odwzorowany 1:1, ale nie brakuje w nim słynnych miejsc, w tym przemysłowego rejonu Oakland, Hrabstwa Marin czy też Doliny Krzemowej. Dodatkowo jest on około dwa razy większy niż Chicago z pierwszego Watch Dogs.

Watch Dogs 2 - kompendium wiedzy [Aktualizacja #5: zaktualizowane informacje o dodatkach i trybie Showd0wn] - ilustracja #2

3. Rozgrywka

W ogólnych założeniach Watch Dogs 2 nie odbiega od tego, z czym mieliśmy do czynienia w pierwszej części. Jest to więc trzecioosobowa gra akcji z otwartym światem. Deweloperzy poprawili jednak większość elementów, które nie do końca działały poprawnie w poprzedniej odsłonie. Dzięki temu doczekaliśmy się m.in. ulepszonego systemu poruszania. Parkour w wykonaniu Marcusa przypomina ten z serii Assassin’s Creed, pozwalając na płynne pokonywanie przeszkód, przeskakiwanie przez ogrodzenia, wspinanie się po drabinach itd. Podobnie ma się sprawa z prowadzeniem pojazdów, których nie brakuje w San Francisco. Model jazdy jest oczywiście dalej zręcznościowy, ale różnice pomiędzy poszczególnymi wozami są bardziej odczuwalne. Dodatkowo pojawiły się nowe rodzaje maszyn, w tym skutery i ATV.

W grze znajduje się także główna atrakcja jedynki – hakowanie. Zostało ono znacząco rozbudowane i zapewnia znacznie większe możliwości. Praktycznie nad każdym urządzeniem da się przejąć kontrolę i wykorzystać je do swoich celów. W przypadku telefonu może on zacząć dzwonić, odwracając uwagę znajdujących się w pobliżu osób czy też posłużyć do podsłuchiwania rozmów. W podobny sposób przejmuje się kontrolę nad pojazdami będącymi w zasięgu naszego smartfona, z którego wybieramy poszczególne czynności, zmuszając fury do samodzielnego jeżdżenia, skręcania itd. Kolejną atrakcją jest quadkopter, czyli latający dron, służący chociażby do rozeznania w terenie, a nawet eliminowania wrogów.

Wszystko to sprawia, że poszczególne misje można wykonywać na kilka sposobów. Fani kombinowania mogą wykorzystać elementy otoczenia i dostępne w pobliżu urządzenia oraz pojazdy do zastawienia kilku pułapek, które przydadzą się podczas walki albo ucieczki oraz do odwrócenia uwagi strażników. Osoby lubujące się w skradankach mają dużą swobodę działania i mogą starać się zaliczać zadania bez alarmowania wrogów. Równie dobrze da się jednak wkroczyć do „bazy” przeciwnika niczym Rambo i wplątać się w bezpośrednią walkę. W tym celu wykorzystujemy bronie tworzone przy użyciu drukarki 3D.

Watch Dogs 2 - kompendium wiedzy [Aktualizacja #5: zaktualizowane informacje o dodatkach i trybie Showd0wn] - ilustracja #3

3.1. Multiplayer

Kampania fabularna Watch Dogs 2 to nie wszystko, co przygotowali deweloperzy. W produkcji znajduje się także tryb multiplayer, pozwalający m.in. na wykonywanie misji w co-opie. Jest on połączony z singleplayerem, dzięki czemu płynnie można przechodzić z samotnej zabawy do rozgrywki wieloosobowej. Oprócz kooperacyjnych zadań, da się uczestniczyć także w rozgrywce PvP Bounty Hunter. Jeżeli narobimy za dużo zamieszania w mieście, nawet trzech innych graczy może wkroczyć do naszej sesji i starać się nas dorwać wspólnie z policją kierowaną przez SI. Tryb ten robi się jeszcze ciekawszy, gdy gramy w co-opie, przemieniając się w coś w rodzaju potyczki 2 na 2 osoby.

4. Technologia

Technologia napędzająca Watch Dogs 2 pozwoliła wykreować nie tylko duży i pełen atrakcji świat, ale także umożliwiła twórcom wprowadzenie bardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji. Objawia się ona m.in. w zachowaniu policji, która reaguje na uliczne bójki, stara się powstrzymać napastników strzelających do postaci gracza (albo gracza, który strzela do mieszkańców San Francisco). Można ją także wykorzystywać do własnych celów, podrzucając bandziorom fałszywe dowody.

Wersja PC-towa obsługuje rozdzielczości do 4K, zestawy multimonitorowe, sterowanie padami od PlayStation 4 i Xboksa One oraz przy użyciu myszki i klawiatury. Oferuje też lepsze tekstury niż na konsolach, zapewnia wsparcie dla technologii SLI i Crossfire, a dodatkowo pozwala na dostosowanie rozmaitych opcji graficznych.

4.1. Wymagania sprzętowe

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5 2400S 2.5 GHz / AMD FX 6120 3.5 GHz
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 660 (2 GB) / AMD Radeon HD 7870 (2 GB) lub lepsza
  • Pamięć: 6 GB RAM
  • Twardy dysk: 50 GB wolnego miejsca
  • System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (tylko 64-bitowy)

Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i5 3470 3.2 GHz / AMD FX 8120 3.9 GHz
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 780 (3GB) / NVIDIA GeForce GTX 970 (4GB) / NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB) / AMD Radeon R9 290 (4GB) lub lepsza
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Twardy dysk: 50 GB wolnego miejsca
  • System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (tylko 64-bitowy)

5. Dodatki

Dla Watch Dogs 2 przygotowano pięć dodatków, wchodzących w skład przepustki sezonowej (39,99 dolarów – około 156 zł). W dniu premiery zadebiutował Psychedelic Pack, czyli zestaw skórek dla broni i drona, malowanie na auto oraz nowy kostium.

6 grudnia ukazało się niewielkie DLC zatytułowane Root Access Bundle. W tym przypadku jest to pakiet składający się z kilku misji Zodiac Killer, nowych strojów, dodatkowej broni i skórki dla drona.

20 grudnia 2016 roku na PlayStation 4 (24 stycznia 2017 roku na Xboksie One i PC-tach) ukazało się DLC T-Bone Content Bundle zawierające nowy poziom trudności Mayhem dla zadań co-op oraz niedostępnych wcześniej przeciwników, dysponujących zaawansowanym technologicznie uzbrojeniem. Do tego doszła ciężarówka Raymonda „T-Bone’a” i jego strój.

Następne w kolejności jest Human Conditions z 21 lutego 2017 roku (na PS4 – pozostałe platformy otrzymały dodatek 23 marca 2017 roku). Jest to rozszerzenie z trzema misjami fabularnymi, dodatkowymi zadaniami do co-opa i nowym przeciwnikiem – Jammerem.

Ostatnim dodatkiem jest No Compromise (premiera odbyła się 18 kwietnia na PS4). W tym przypadku Marcus musi zmierzyć się z rosyjską mafią.

Watch Dogs 2 - kompendium wiedzy [Aktualizacja #5: zaktualizowane informacje o dodatkach i trybie Showd0wn] - ilustracja #5

6. Inne

Pod koniec października 2016 roku firma Ubisoft poinformowała, że gra Watch Dogs 2 osiągnęła złoty status. Terminem tym określa się produkcje, nad którymi wszystkie prace zostały zakończone, a ustalonej wcześniej premierze nie grozi kolejna obsuwa.

Kilkanaście dni przed debiutem gry Yves Guillemot, dyrektor generalny Ubisoftu, wyjawił, że zamówienia przedpremierowe na dwójkę nie cieszą się taką popularnością, jak w przypadku pierwszej części i są poniżej oczekiwań. Zaznaczył jednak, że podobnie wyglądała sytuacja w przypadku strzelanki Far Cry 3, która po premierze schodziła jak ciepłe bułeczki. Wydawca liczy więc, że to samo spotka Watch Dogs 2.

Producenci gry zadbali o detale związane z… intymnymi okolicami kobiecych postaci NPC. Niestety nie wyszło to Watch Dogs 2 na dobre, gdyż po opublikowaniu w sieci przez jednego z użytkowników produkcji poniższego screena, rozpętała się mała afera, której wynikiem jest ocenzurowanie tytułu.

Watch Dogs 2 - kompendium wiedzy [Aktualizacja #5: zaktualizowane informacje o dodatkach i trybie Showd0wn] - ilustracja #6

7. Informacje popremierowe

7.1. Premiera i odbiór mediów

15 listopada, a więc zgodnie z planem, ukazała się konsolowa wersja Watch Dogs 2. Tytuł zebrał sporo pochlebnych opinii, choć dość często w recenzjach pojawiają się zarzuty o mało zaskakującą historię czy też pewne problemy z warstwą techniczną produkcji (okazyjne spadki animacji i niewielkie błędy). Gra ma jednak zdecydowanie więcej zalet niż wad – począwszy od dobrze zaprojektowanego i pełnego atrakcji świata, przez rozbudowaną względem pierwszej części mechanikę rozgrywki, aż po lepszy system poruszania się postaci.

Recenzje gry:

7.2. Premiera PC-towej wersji

Dwa tygodnie po premierze na konsolach Xbox One i PlayStation 4, Watch Dogs 2 ukazało się na komputerach osobistych. Ubisoft sprawił graczom pewną niespodziankę, dostarczając naprawdę porządnie zrealizowaną wersję, co pomimo wcześniejszych zapewnień nie było wcale takie oczywiste, w końcu wszyscy pamiętamy o problemach pierwszej części serii, Assassin's Creed: Unity itd. Tak czy siak, tym razem deweloperzy spisali się prawie na medal. Gra oferuje szereg opcji pozwalających dostosować grafikę pod posiadany sprzęt i jest porządnie zoptymalizowana. Zaowocowało to wieloma pozytywnymi opiniami graczy na Steamie oraz pochwałami w mediach:

Przed zagraniem w Watch Dogs 2 warto zainstalować dedykowane sterowniki dla kart grafiki firm AMD i Nvidia.

7.3. Wersja trial

W styczniu 2017 roku Ubisoft wypuścił wersję trial Watch Dogs 2. Jest to pełna gra, dająca dostęp do single i multiplayera, ale ograniczona czasowo – można się bawić tylko przez trzy godziny. Postępy są zapisywane, więc po zakupie produkcji da się kontynuować przygodę. Wersja próbna dostępna jest w PlayStation Store oraz Xbox Games.

7.4. Popularność

Watch Dogs 2 nie zanotowało takiego debiutu, na jaki liczył wydawca. Szef firmy Ubisoft, Yves Guillemot, nie zdradził co prawda konkretnych danych, ale wyjawił, że okres premierowy nie był zbyt spektakularny. Produkcja za to cały czas sprzedaje się dobrze, więc w długoterminowym okresie może przynieść firmie spore korzyści.

7.5. Aktualizacje

Od momentu premiery gra doczekała się sporej liczby łatek. W jednej z pierwszych, oznaczonej numerem 1.06, poprawiono stabilność na konsolach Xbox One i PlayStation 4. Dodatkowo ulepszono też działanie multiplayera. W patchu 1.06.135.7 skupiono się tylko na wersji PC-towej, eliminując crashe oraz usprawniając wykrywanie kontrolera Xbox One. W łatce 1.08 dodano możliwość powtarzania misji, nowy poziom hakera, zmieniono nieco balans, wprowadzono komunikaty o miejscu na liście rankingowej przed i po meczu w multiplayerze, ulepszono mechanikę strzelania i kilka innych elementów. Z kolei aktualizacja 1.11 dodała nowe lokacje, kolejne ruchy taneczne, ubrania czy też dodatkowe nagrody Ubisoft Club. Ponadto pojawiły się następne usprawnienia multiplayera, wydajności i stabilności działania.

Kwiecień 2017 roku

W kwietniu 2017 roku ukazała się kolejna ciekawa aktualizacja. Wprowadzono w niej tryb Showd0wn, który pierwotnie miał wchodzić w skład dodatku No Compromise, ale ostatecznie został udostępniony za darmo. Polega on na rozgrywaniu czteroosobowych spotkań (2 na 2 graczy), w ramach trzech form zabawy – Steal the HDD (kradzież dysku), Doom-load (wariacja na temat Króla Wzgórza) i Erase/Protect the Servers (walka o serwery). Deweloperzy przygotowali piętnaście lokacji, na których toczą się zmagania.

Ponadto ukazały się wyścigi online z osobnymi listami rankingowymi, Loot Truck Event, czyli losowo pojawiające się pojazdy opancerzone, na które można napaść, ale należy liczyć się z koniecznością walki z wieloma stróżami prawa. Oprócz tego otrzymaliśmy karabin Paintball, nowe ubrania oraz kolejne poprawki.

8. Multimedia