Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 2 września 2012, 14:23

autor: Adrian Werner

War Z i State of Decay na PAX – zobacz w akcji konkurentów DayZ

Na targach PAX pojawili sieętwórcy gier War Z oraz State of Decay. Dzięki temu w sieci opublikowano nowe materiały video z tych dwóch tytułów, które będą największymi rywalami nadchodzącego komercyjnego Day Z.

War Z

DayZ to bez wątpienia największy fenomen tego roku. Ta zombiakowa modyfikacja do ArmA II rozpoczęła prawdziwe szaleństwo i w praktyce stworzyła nowy podgatunek survivalowego FPS. Tak wielkie sukcesy szybko znajdują naśladowców i w tym wypadku nie było inaczej. O sympatię fanów DayZ wkrótce zawalczą dwie gry  – War Z i State of Decay.

State of Decay

Produkcja obu rozpoczęła się na długo przed premierą moda, więc nie można tu mówić o prymitywnym kopiowaniu. Bez wątpienia jednak DayZ wywarło spory wpływ na mechanizmy rozgrywki tych tytułów i teraz oba projekty postrzegane są jako konkurencja dla nadchodzącej komercyjnej kontynuacji moda. Twórcy War Z i State of Decay stawili się z grywalnymi wersjami swoich produkcji na targach PAX. Dzięki temu możecie teraz obejrzeć nowe materiały video obu gier. Warto dodać, że w przypadku War Z jest to pierwszy zapis rozgrywki, jaki został udostępniony.

WAR Z

Akcja War Z będzie się toczyć w pięć lat po wybuchu zarazy, w trakcie której większość populacji ludzkiej została zmieniona w zombie. Żywe trupy nie są jednak jedynie zagrożeniem. Odkryto bowiem gatunek umarlaków, którego komórki mogą posłużyć do stworzenia szczepionek. Tym samym pojawili się łowcy gotowi ryzykować życie, aby zdobyć próbki cennych tkanek. Gra zaoferuje kilka różnorodnych lokacji, bazujących na takich miastach jak Nowy Jork, Paryż czy Los Angeles. Mapy będą miały rozmiary od 200 do 400 km kwadratowych, a na każdej przebywać ma maksymalnie 250 graczy.

Gracze będą mogli zawiązywać sojusze i dołączać do różnych grup, zwiedzać rozbudowany świat w poszukiwaniu rzadkich przedmiotów, broni, amunicji, jedzenia czy lekarstw. Autorzy stawiają na realizm, zwłaszcza w kwestii korzystania z uzbrojenia. Silnik fizyczny zasymuluje opadanie pocisku przy strzałach na dalekie dystanse, a przeładowanie w połowie zużytego magazynka spowoduje, że pozostawione w nim naboje przepadną. Beta testy War Z ruszą już wkrótce.

      - War Z – oficjalna strona gry

State of Decay

Natomiast State of Decay  przeznaczone jest do rozgrywki solo i zaoferuje mniej realistyczne podejście do tematyki, które bardziej przypomina produkcje sandboksowe pokroju Grand Theft Auto. System walki będzie mocno zręcznościowy, a olbrzymią rolę odegra fortyfikacja bazy oraz werbowanie innych ocalałych. Autorzy zaoferują masę starannie dopracowanych misji, ale jednocześnie działania samych gracza i podejmowane przez niego decyzje będą wpływały na kształt wirtualnego świata.

Gra powstaje w oparciu o silnik CryEngine 3. Warto dodać, że State of Decay to nowy projekt byłych pracowników studia ArenaNet, którzy odegrali kluczowe role przy produkcji pierwszej części Guild Wars. Premiera powinna nastąpić wiosną przyszłego roku.

      - State of Decay – oficjalna strona gry