Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 20 września 2010, 16:55

autor: omadaha

W USA dystrybucja cyfrowa gier na PC wygrywa ze sprzedażą detaliczną

NPD Group – organizacja zajmująca się badaniem północnoamerykańskiego rynku elektronicznej rozrywki, przedstawiła najnowsze statystyki dotyczące sprzedaży gier komputerowych. Według zaprezentowanych danych, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, w USA dystrybucja cyfrowa była popularniejszą formą sprzedaży gier niż handel detaliczny.

NPD Group – organizacja zajmująca się badaniem północnoamerykańskiego rynku elektronicznej rozrywki, przedstawiła najnowsze statystyki dotyczące sprzedaży gier komputerowych. Według zaprezentowanych danych,w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, w USA dystrybucja cyfrowa była popularniejszą formą sprzedaży gier niż handel detaliczny.

W USA dystrybucja cyfrowa gier na PC wygrywa ze sprzedażą detaliczną - ilustracja #1

Z zaprezentowanego przez NPD raportu wynika, że w okresie między styczniem a czerwcem 2010 roku w Stanach Zjednoczonych użytkownicy pecetów pobrali za pośrednictwem dystrybucji cyfrowej 11,2 miliona gier. W tym samym czasie z półek sklepowych zniknęło 8,2 miliona pudełek, co oznacza, że po raz pierwszy w historii sprzedaż cyfrowa prześcignęła zwykłą sklepową.

Mimo większej ilości egzemplarzy sprzedanych za pośrednictwem dystrybucji internetowej, sprzedaż detaliczna nadal generuje wyższe przychody w dolarach – aż 57% przychodu ze sprzedaży gier PC jest zasługą handlu detalicznego, a tylko 43% – dystrybucji cyfrowej.

Specjaliści z NPD podkreślają ponadto, że najważniejszą tendencją odnotowaną w tegorocznym raporcie jest dalszy wzrost popularności dwóch wiodących dystrybutorów cyfrowych czyli platform Steam i Bigfish.

Co ciekawe, mimo ciągłego upowszechniania się dystrybucji cyfrowej, specjaliści nadal odnotowują ogólny spadek ilości sprzedanych gier. W pierwszym półroczu 2010 roku gracze nabyli o 14% mniej gier niż w analogicznym okresie roku 2009, co przełożyło się na 21% spadek ogólnego przychodu z tego tytułu. Zdaniem NPD jest to spowodowane między innymi takimi czynnikami, jak upowszechnianie się gier społecznościowych i ekspansja darmowych tytułów.

Sensacyjne wyniki dotyczące wzrostu popularności dystrybucji cyfrowej każą zastanowić się nad przyszłością handlu detalicznego w USA. Najważniejsze pytania dotyczą tego czy właściciele sklepów z grami powinni obawiać się bankructwa oraz jak szybko dystrybucja cyfrowa prześcignie sprzedaż detaliczną w naszym kraju? Na odpowiedzi na te pytania gracze będą jednak musieli jeszcze trochę poczekać.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.