Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2014, 14:20

autor: Meehow

Ubisoft ograniczy wydawanie gier na PS3 i X360 w 2015 roku; zmiany w planach wydawniczych Wii/Wii U

Yves Guillemot, dyrektor generalny firmy Ubisoft, poinformował, że Ubisoft od przyszłego roku będzie skupiał się na platformach next-genowych, ograniczając tym samym wydawanie gier na PlayStation 3 i Xboksa 360. Zmiany w planach wydawniczych dotkną również sprzętu Nintendo – nowy katalog skupi się na najlepiej sprzedających się tytułach, m.in. serii Just Dance.

Ubisoft Entertainment - Ubisoft ograniczy wydawanie gier na PS3 i X360 w 2015 roku; zmiany w planach wydawniczych Wii/Wii U - wiadomość - 2014-08-20
Ubisoft Entertainment

Podczas tegorocznych targów gamescom, Yves Guillemot – dyrektor generalny firmy Ubisoft Entertainment – w wywiadzie z serwisem Game Informer zdradził, że od 2015 roku Ubisoft będzie skupiać swoje wysiłki wydawnicze i deweloperskie na platformach next-genowych. Uwarunkowane jest to wynikami sprzedaży PlayStation 4 i Xboksa One, które okazały się wyższe niż początkowo zakładano. Guillemot zaznaczył, że choć bieżący rok jest „wciąż w porządku” dla PlayStation 3 i Xboksa 360, to po roku 2015 tworzenie gier na te konsole będzie dla firmy utrudnione. Nietrudno zatem wywnioskować, że katalog wydawniczy Ubisoftu stanie się uboższy w tytuły dla PS3 i X360 począwszy od roku przyszłego, a w najbliższych latach pozycje te całkowicie z niego znikną.

Nie jest to jedyna zmiana, jaką planuje francuski gigant. Guillemot opowiedział także o sprawie konsol firmy Nintendo – Wii oraz Wii U. Firma zmieni swój plan wydawniczy na owe platformy, skupiając się na tytułach cieszących się największym zainteresowaniem, w których przoduje seria Just Dance. Ubisoft rezygnuje także z wydawania gier spod znaku Assassin’s Creed na konsolę Wii U ze względu na ich słabe wyniki sprzedaży. Nie jest to w zasadzie żadna niespodzianka, gdyż sprzedaż produktów na Wii U stanowiła jedynie 3% ogólnej sprzedaży w roku fiskalnym zakończonym 31 marca. Dla porównania: Wii osiągnęło wynik niemal 4 razy większy ze sprzedażą na poziomie 11% ogółu.

Dotychczas nie ogłoszono żadnych zmian w sprawie Watch Dogs w wersji na Wii U, a sam Guillemot zapewnił w wywiadzie, że prace nad konwersją trwają. Watch Dogs cieszył się sporym wzięciem na wszystkich pozostałych platformach [PC, PS4, PS3, X360 i XONE – przyp. Meehovv], rozchodząc się w nakładzie 4 milionów egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia, więc bardzo możliwe, że firma Ubisoft postanowiła udzielić nowonarodzonej serii kredytu zaufania. Warto także przypomnieć, że wyżej wspominany wynik stanowi najbardziej pomyślny debiut nowej marki na rynku w dotychczasowej historii branży gier.

Guillemot odniósł się także do kwestii tytułów ekskluzywnych w kontekście dość kontrowersyjnej (choć tylko czasowej) ekskluzywności gry Rise of the Tomb Raider, która przez bliżej nieokreślony czas dostępna będzie jedynie na konsolach Xbox One i Xbox 360. Według dyrektora generalnego Ubisoftu, firma musi zawsze mieć pewność, że gracze mają dostęp do pozycji, w które chcą grać (szczególnie dotyczy to dużych marek), zwłaszcza że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na posiadanie kilku platform sprzętowych.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.