Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2014, 14:20

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Ubisoft ograniczy wydawanie gier na PS3 i X360 w 2015 roku; zmiany w planach wydawniczych Wii/Wii U

Yves Guillemot, dyrektor generalny firmy Ubisoft, poinformował, że Ubisoft od przyszłego roku będzie skupiał się na platformach next-genowych, ograniczając tym samym wydawanie gier na PlayStation 3 i Xboksa 360. Zmiany w planach wydawniczych dotkną również sprzętu Nintendo – nowy katalog skupi się na najlepiej sprzedających się tytułach, m.in. serii Just Dance.

Ubisoft Entertainment - Ubisoft ograniczy wydawanie gier na PS3 i X360 w 2015 roku; zmiany w planach wydawniczych Wii/Wii U - wiadomość - 2014-08-20
Ubisoft Entertainment

Podczas tegorocznych targów gamescom, Yves Guillemot – dyrektor generalny firmy Ubisoft Entertainment – w wywiadzie z serwisem Game Informer zdradził, że od 2015 roku Ubisoft będzie skupiać swoje wysiłki wydawnicze i deweloperskie na platformach next-genowych. Uwarunkowane jest to wynikami sprzedaży PlayStation 4 i Xboksa One, które okazały się wyższe niż początkowo zakładano. Guillemot zaznaczył, że choć bieżący rok jest „wciąż w porządku” dla PlayStation 3 i Xboksa 360, to po roku 2015 tworzenie gier na te konsole będzie dla firmy utrudnione. Nietrudno zatem wywnioskować, że katalog wydawniczy Ubisoftu stanie się uboższy w tytuły dla PS3 i X360 począwszy od roku przyszłego, a w najbliższych latach pozycje te całkowicie z niego znikną.

Nie jest to jedyna zmiana, jaką planuje francuski gigant. Guillemot opowiedział także o sprawie konsol firmy Nintendo – Wii oraz Wii U. Firma zmieni swój plan wydawniczy na owe platformy, skupiając się na tytułach cieszących się największym zainteresowaniem, w których przoduje seria Just Dance. Ubisoft rezygnuje także z wydawania gier spod znaku Assassin’s Creed na konsolę Wii U ze względu na ich słabe wyniki sprzedaży. Nie jest to w zasadzie żadna niespodzianka, gdyż sprzedaż produktów na Wii U stanowiła jedynie 3% ogólnej sprzedaży w roku fiskalnym zakończonym 31 marca. Dla porównania: Wii osiągnęło wynik niemal 4 razy większy ze sprzedażą na poziomie 11% ogółu.

Dotychczas nie ogłoszono żadnych zmian w sprawie Watch Dogs w wersji na Wii U, a sam Guillemot zapewnił w wywiadzie, że prace nad konwersją trwają. Watch Dogs cieszył się sporym wzięciem na wszystkich pozostałych platformach [PC, PS4, PS3, X360 i XONE – przyp. Meehovv], rozchodząc się w nakładzie 4 milionów egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia, więc bardzo możliwe, że firma Ubisoft postanowiła udzielić nowonarodzonej serii kredytu zaufania. Warto także przypomnieć, że wyżej wspominany wynik stanowi najbardziej pomyślny debiut nowej marki na rynku w dotychczasowej historii branży gier.

Guillemot odniósł się także do kwestii tytułów ekskluzywnych w kontekście dość kontrowersyjnej (choć tylko czasowej) ekskluzywności gry Rise of the Tomb Raider, która przez bliżej nieokreślony czas dostępna będzie jedynie na konsolach Xbox One i Xbox 360. Według dyrektora generalnego Ubisoftu, firma musi zawsze mieć pewność, że gracze mają dostęp do pozycji, w które chcą grać (szczególnie dotyczy to dużych marek), zwłaszcza że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na posiadanie kilku platform sprzętowych.