Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 11 grudnia 2011, 17:35

Testujemy Spiral Knights na notebooku ASUS G74SX

Przetestowaliśmy grę Spiral Knights na mocniejszym z naszych notebooków, czyli na ASUS'ie G74SX.

Spiral Knights to jedna z najlepszych gier korzystających z modelu darmowego z mikropłatnościami, jaka w ostatnim czasie pojawiła się na rynku. Sprawdziliśmy, jak działa na mocniejszym z naszych notebooków.

Za opracowanie gry odpowiada studio Three Rings. Jest to doświadczony zespół, który ma na koncie produkcje takie jak m.in. Puzzle Pirates oraz Bang! Howdy. Spiral Knights jest jednak jego zdecydowanie największym do tej pory osiągnięciem. Nie dziwi zatem, że szybko po premierze tego tytułu deweloper został wykupiony przez firmę Sega.

Gra łączy elementy zręcznościowe z przygodowymi i wszystko to podlewa sosem MMO. Gracze wcielają się w galaktycznych rycerzy, których statki rozbijają na obcej planecie znanej jako Cradle. Zabawa polega na eksplorowaniu (najlepiej z przyjaciółmi) wirtualnego świata, co nie jest łatwe, ponieważ powierzchnia Cradle roi się od agresywnych kosmitów. Akcja ukazana jest z kamery umieszczonej wysoko nad głową postaci, a walka ma czysto zręcznościowy charakter. Od czasu do czasu musimy rozwiązać proste łamigłówki, a wraz z postępami w zabawie nasza postać nabywać będzie nowych umiejętności i zdobywać lepszy ekwipunek.

Spiral Knights przywodzi na myśl wczesne odsłony konsolowej serii The Legend of Zelda. Eksploracja planety potrafi wciągnąć na długie godziny, a walka, choć prosta, daje dużą satysfakcję. Dodatkową zaletą jest kolorowa grafika utrzymana w kreskówkowych klimatach, na którą po prostu patrzy się z przyjemnością.Jednak przede wszystkim Spiral Knights jest grą, w którą możemy się dobrze bawić spędzając przy niej jedynie kilkanaście minut dziennie i nie wydając grosza na mikropłatności. Nie ma tu potrzeby grindowania, a brak korzystania z mikropłatności nie stawia nas od razu na przegranej pozycji.

WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: 1.3 GHz
     Pamięć RAM: 512 MB GB (Windows XP) / 1 GB (Windows Vista/7)
    Karta grafiki:  z 64 MB pamięci
    System operacyjny: 
Windows XP / Vista / 7

Jak widać wymagania są są wręcz śmiesznie małe. Na niskich ustawieniach ta gra pójdzie na prawie każdym pececie.

.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768

Zacząłem od razu z ustawieniami wysokimi w rozdzielczości 1366 x 768. Uzyskane bardzo dobre wyniki nie były żadnym zaskoczeniem. Przez większość czasu gra wyświetlała sporo ponad 100 klatek na sekundę i nie zdarzały jej się spadki poniżej poziomu 79 FPS-ów.

.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080

Zadowolony z uzyskanych wyników spróbowałem następnie rozdzielczości 1920 x 1080. Spadek wydajności był znaczny. Silnik najczęściej oferował grubo ponad 60 klatek na sekundę, ale zdarzały się też regularne spadki poniżej tej wartości. Jednocześnie jednak najniższym uzyskanym przeze mnie poziomem było 50 FPS-ów, więc o żadnych widocznych spowolnieniach nie było mowy.

.

Podsumowanie

Konfrontacja ASUS'a G74SX ze Spiral Knights przebiegła bez żadnych niespodzianek. Notebook nie miał żadnych problemów z udźwignięciem tej gry. Niezależnie od wybranego poziomu detali i rozdzielczości otrzymywałem doskonałą płynność, która zapewniała pełen komfort rozgrywki.