Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 czerwca 2014, 11:39

autor: Góral

Sudden Attack - Nexon pozywa trzech cheaterów

Nexon, wydawca sieciowej strzelanki Sudden Attack, pozwał do sądu trzech graczy, którzy nagminnie używali programów ułatwiających zabawę w FPS-ie oraz zajmowali się ich sprzedażą. Jest to prawdopodobnie pierwszy tego typu przypadek, który, jeżeli zakończy się pozytywnym dla firmy wynikiem, być może zachęci innych deweloperów do tego typu praktyk.

Nexon traktuje walkę z oszustami bardzo poważnie. - Sudden Attack - Nexon pozywa trzech oszustów - wiadomość - 2014-06-26
Nexon traktuje walkę z oszustami bardzo poważnie.

Koreańska firma Nexon, specjalizująca się w grach sieciowych, jest prawdopodobnie pierwszą, która pociągnęła do odpowiedzialności karnej trzech japońskich graczy, za oszukiwanie w strzelance Sudden Attack. Japońskie media (przetłumaczone przez Kotaku) donoszą, że „przestępcy” nagminnie używali programów ułatwiających zabawę w FPS-ie oraz dodatkowo zajmowali się ich sprzedażą, utrudniając tym samym działalność wydawcy. Sytuacja z jednej strony wydaje się być dość zabawna, w końcu pozywanie 17 – 18-latków za oszukiwanie w grze, jest nieco dziwne, zwłaszcza, że przeważnie tego typu akcje kończą się po prostu zbanowaniem konta. Jednak jeżeli przypatrzymy się temu z drugiej strony, to sprawa nabierze nieco większego sensu.

W maju pisaliśmy więcej na temat rynku oszustw, kiedy to redaktor serwisu PC Gamer przeprowadził małe dochodzenie, z którego wynikło, że skala tego procederu jest naprawdę wielka i warta miliony dolarów. Dla deweloperów jest to bardzo uciążliwa sytuacja, w końcu muszą dbać o pozytywne wrażenia grających osób, by ci nie odchodzili od ich produkcji. Niestety walka z oszustami, to walka z wiatrakami. Zaznaczono, że pozywanie twórców cheatów jest dla producentów gier zbyt kosztownym zajęciem, a i tak szansa na sukces w wygraniu takiej sprawy jest niewielka.

Jednak jeżeli Nexonowi udałoby się dopiąć swego i pozwani gracze rzeczywiście ponieśliby konsekwencje swoich czynów, być może zachęciłoby to inne firmy do rozwiązywania problemów w taki właśnie sposób. Zamiast walczyć z twórcami niechcianych programów, wypowiedziano by wojnę ich użytkownikom, którzy mogliby się przestraszyć możliwości wylądowania w sądzie i zaprzestaliby zabawy z cheatami.

Obecnie to jednak pieśń przyszłości i ciężko wyrokować, co z tego wszystkiego wyniknie. Niemniej widać, ze deweloperzy zaczynają wytaczać coraz większe działa w kierunku oszustów. Czekamy zatem na dalszy rozwój sytuacji.

Sudden Attack - Nexon pozywa trzech oszustów - ilustracja #2Sudden Attack to sieciowa strzelanka FPP oparta na modelu biznesowym free-to-play. Tytuł wyprodukowany przez studio GameHi (obecnie znane jako Nexon GT) ukazał się w Korei w 2005 roku, by w 2009 roku dotrzeć do anglojęzycznych krajów. W grze walczą ze sobą dwie drużyny żołnierzy (Tanzirilo Independence Force oraz United Great Force), w różnych trybach (m.in. Deathmatch, Destruction i Capture the Flag).

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Sudden Attack

Sudden Attack