Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiMMOPC
Okładka Sudden Attack (PC)

Sudden Attack PC

Sudden Attack jest bezpłatną, sieciową strzelaniną z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPS). Grę wyprodukowała południowokoreańska firma GameHi. Akcja osadzona została w niedalekiej przyszłości na terytorium fikcyjnego państewka Tanzirilo, którego bogactwem są złoża ropy.

Akcji | FPP | zagraj za darmo | strzelanki

PC Windows
Okładka Sudden Attack (PC)

data premiery gry w wersji PC:

21lipca2004

Sudden Attack to sieciowy FPS dostępny zupełnie za darmo (można go ściągnąć z oficjalnej strony). Produkcja została stworzona przez południowokoreańską firmę GameHi, która specjalizuje się w opracowywaniu gier tego typu.

Gra przenosi nas do niedalekiej przyszłości i przedstawia fikcyjny konflikt zbrojny. Po nieudanych próbach przejęcia ropy naftowej na Środkowym Wschodzie kompanie energetyczne przenoszą zainteresowanie na Afrykę i Południową Amerykę. Finansując operacje wojskowe doprowadzają do powstania United Great Forces. Jednym z terenów działań jest republika Tanzirilo, posiadająca ogromne złoża czarnego płynu, znajdujące się w rękach Tanzirilo Liberation Force. W ten oto sposób dochodzi do konfliktu interesów i tytułowej operacji Sudden Attack.

W rzeczywistości gra jest typową sieciową strzelanką FPP, w której gracz staje po stronie jednej z dwóch wymienionych frakcji, czyli drużyny niebieskiej (United Great Forces) oraz czerwonej (Tanzirilo Liberation Force). Poszczególne pojedynki są rozgrywane w kilku trybach zabawy: Team Deathmatch, Bomb Plantation (podkładanie bomby), Capture the Target (wariacja na temat Capture the Flag), Siege (przejmowanie i obrona punktów na mapie), Sub Mission (zróżnicowane cele zależne od mapy). W większości z nich drużyny walczą o określoną z góry ilość punktów.

Do dyspozycji graczy oddano pokaźny zestaw fikcyjnego uzbrojenia, wzorowanego jednak na prawdziwych modelach karabinów i pistoletów. Zostało ono podzielone na broń podstawową (N16, AS- 47, H36K, N4A1 Carbin, NP5, FAMAS T1, Scout TR-69, NSG-90 i wiele innych), drugorzędną (B.94FS, D.Anaconda, C. Ust), białą (rosyjska maczeta, nóż, nóż Gurkha) oraz dodatkowe wyposażenie (granaty, bomby). Podczas zabawy można nosić ograniczoną ilość pukawek, co często zależy także od ustawień danego serwera (przykładem może być mapa Mad Cage, na której gracze otrzymują jedynie noże).

Gracze w Sudden Attack zdobywają trwałe rangi wojskowe, które są widoczne dla innych uczestników zabawy. Ważnym aspektem są punkty przyznawane za różne osiągnięcia w grze i wirtualne monety, które kupujemy za prawdziwe pieniądze. Obie waluty można wymieniać na przedmioty przydatne podczas rozgrywek, w tym przede wszystkim nowe bronie, ulepszenia oraz drużynowe stroje.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 16  

Ocena gry 6.0 / 10 na podstawie 34 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe Sudden Attack

16+

Wymagania sprzętowe Sudden Attack

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5700 lub lepsza), Windows XP

Nexon ukarany za lootboxy w Korei Południowej
Nexon ukarany za lootboxy w Korei Południowej

wiadomość10 kwietnia 2018

Nagonka na mikropłatności trwa w najlepsze. Południowokoreańska Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu postanowiła ukarać finansowo aż trzy firmy za nieuczciwe praktyki związane z lootboxami. Najwięcej zapłaci znany wydawca, firma Nexon, za grę Sudden Attack, łagodniej potraktowane zostały Netmarble i Nextfloor.

Sudden Attack - Nexon pozywa trzech cheaterów
Sudden Attack - Nexon pozywa trzech cheaterów

wiadomość26 czerwca 2014

Nexon, wydawca sieciowej strzelanki Sudden Attack, pozwał do sądu trzech graczy, którzy nagminnie używali programów ułatwiających zabawę w FPS-ie oraz zajmowali się ich sprzedażą. Jest to prawdopodobnie pierwszy tego typu przypadek, który, jeżeli zakończy się pozytywnym dla firmy wynikiem, być może zachęci innych deweloperów do tego typu praktyk.