Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 czerwca 2021, 10:45

autor: Entelarmer

STALKER 2 z 2011 roku w sieci

W sieci pojawiły się pliki gry S.T.A.L.K.E.R. 2. Nie, nie chodzi o nadchodzącą kontynuację cyklu studia GSC Game World, lecz pierwotną wersję tytułu sprzed dekady, która nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Do sieci wyciekła wczesna wersja gry S.T.A.L.K.E.R. 2, rzekomo pochodząca z 2011 roku. Jej źródłem jest użytkownik Marcus Brutus z rosyjskiego forum AP-PRO.RU (dzięki, DSOG), przy czym należy zaznaczyć, że nie jest to grywalne wydanie. Dostęp do materiałów można uzyskać tylko za pomocą edytora silnika X-Ray 2.0, na którym pierwotnie powstawała kontynuacja Cienia Czarnobyla.

Pliki udostępnione przez Marcusa Brutusa zawierają rozmaite zasoby, wliczając to lokacje i modele postaci oraz broni, ale też skrypty. Internautom udało się nawet stworzyć „gameplay” oparty na tej wersji gry, choć – rzecz jasna – w dość surowym stanie. To samo zresztą można powiedzieć o niemal wszystkich materiałach z przecieku. Niektórzy internauci wskazują to jako dowód na to, jak źle przebiegała produkcja drugiego STALKER-a przed tymczasowym rozwiązaniem studia GSC Game World. Inna sprawa, że dwójka miała ukazać się dopiero w 2012 roku, i to według zapowiedzi z 2010 roku, a ukraiński zespół raczej nie słynie z punktualności. Zapewne jest to wczesna wersja testowa, trudno więc oczekiwać, by wyglądała jak gotowy do wydania produkt.

Ostatecznie przeciek ten nie ma większego znaczenia w kontekście przyszłości serii S.T.A.L.K.E.R. (chyba że dla twórców modów do poprzednich odsłon). Obecna dwójka to zupełnie nowy projekt na innym silniku (Unreal Engine) i twórcy oczywiście nie wykorzystają modeli, lokacji etc. sprzed dekady. Tytuł ma ukazać się na konsolach Xbox Series X/S oraz komputerach osobistych, rzekomo jako czasowy tytuł ekskluzywny dla platform Microsoftu.

  1. Oficjalna strona gry S.T.A.L.K.E.R. 2
  2. STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?