Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 czerwca 2022, 15:38

Zobacz materiały ze Scarface 2, niedoszłego rywala GTA i Mafii [Aktualizacja: gameplay]

Miało być tak pięknie, miała być nowa gangsterska seria i rywalizacja z Grand Theft Auto. Niestety, Scarface 2 możemy podziwiać tylko na materiałach z produkcji.

Źródło grafiki: West Studio w serwisie ArtStation.

Aktualizacja

W sieci pojawiło się więcej materiałów ze skasowanej kontynuacji Scarface. Kanał Mafia Game Videos zamieścił na YouTube film (widoczny poniżej), w którym znalazł się fragment rozgrywki z surowej wersji gry, mającej nosić tytuł Scarface: Empire.

Oryginalna wiadomość

Maj to najwyraźniej miesiąc wycieków produkcji, które powinny ujrzeć światło dzienne ponad dekadę temu. Najpierw do sieci trafił grywalny Duke Nukem Forever (tj. wersja tworzona od 2001 roku, nie gra wydana dziesięć lat później), czego skutkiem była ostra kłótnia między niedoszłymi twórcami projektu.

Teraz na światło dzienne wypłynęły rzekome grafiki koncepcyjne oraz prototypy lokacji z anulowanej kontynuacji Scarface. Udostępnili je byli pracownicy zaangażowanego w ten projekt studia Radical Entertainment: Rick Rische (w serwisie ArtStation), Laurie Kindiak (na swojej oficjalnej stronie), Roger Grodan (ArtStation) oraz firma West Studio (ArtStation). Materiały wypatrzyli prowadzący kanału Mafia Game Videos w serwisie YouTube.

Zobacz materiały ze Scarface 2, niedoszłego rywala GTA i Mafii [Aktualizacja: gameplay] - ilustracja #1
Źródło: Rick Rische w serwisie ArtStation.
Zobacz materiały ze Scarface 2, niedoszłego rywala GTA i Mafii [Aktualizacja: gameplay] - ilustracja #3
Źródło: West Studio w serwisie ArtStation.

Scarface – zapomniany rywal GTA

Choć film Człowiek z blizną zapewne kojarzy wielu, o grze na jego podstawie raczej mało kto pamięta. Scarface: The World is Yours (polski tytuł brzmiał Scarface: Człowiek z blizną) zadebiutowało w 2006 roku i okazało się całkiem udaną produkcją – godny podziwu wyjątek na tle typowych wówczas wątpliwej jakości egranizacji filmów. Tytuł nie był zresztą adaptacją kinowego pierwowzoru, lecz jego kontynuacją.

Fakt, gra miała swoich krytyków i nawet najbardziej entuzjastyczni recenzenci raczej nie rzucali notami 10/10 jak z rękawa (nasz autor wystawił ocenę 7,5/10). Niemniej byli i tacy, według których pod pewnymi względami wirtualny Scarface wypadał lepiej od ówczesnych odsłon Grand Theft AutoSan Andreas oraz Vice City.

Tytuł sprzedał się też całkiem nieźle (ok. 2,5 mln egzemplarzy), co zachęciło studio Radical Entertainment do przygotowania kontynuacji. Przynajmniej takie były plany…

Radical Entertainment – koniec snów o Scarface 2, 3 i 4 (i własnych grach)

Scarface 2 w praktyce trafił do kosza już w 2008 roku (choć oficjalnie nigdy nie anulowano projektu). W tym samym czasie zespół Radical został przejęty przez Activision, po ogromnej fali zwolnień w studiu. Od tego czasu deweloper praktycznie nie tworzy już gier – jedynie wspomaga inne zespoły wydawcy.

Jako że Scarface 2 nigdy nie otrzymało oficjalnej zapowiedzi, niewiele wiadomo na temat tej produkcji. Gra miała zabrać nas do Las Vegas, a twórcy bynajmniej nie zamierzali poprzestać na drugiej odsłonie. To wszystko, co wiemy, i – niestety – nie dane będzie nam się przekonać, jak potoczyłyby się dalsze losy Tony’ego Montany.