Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 28 lutego 2011, 10:30

autor: Rock Alone

Rusza serwis Gaikai, a wraz z nim nowy rodzaj wersji demo gier

OnLive doczekał się wreszcie konkurencji. Po latach zapowiedzi i długich miesiącach testowania ruszył właśnie serwis Gaikai. W przeciwieństwie jednak do odrobinę starszego brata, nowa usługa „grania w chmurze” będzie skupiała się głównie na reklamowaniu gier, a w zasadzie na oferowaniu zainteresowanym dostępu do darmowych dem.

OnLive doczekał się wreszcie konkurencji. Po latach zapowiedzi i długich miesiącach testowania ruszył właśnie serwis Gaikai. W przeciwieństwie jednak do odrobinę starszego brata, nowa usługa „grania w chmurze” (Cloud Gaming) będzie skupiała się głównie na reklamowaniu gier, a w zasadzie na oferowaniu zainteresowanym dostępu do darmowych dem.

Cała idea grania w chmurze jest oczywiście bardzo ciekawa, a testy potwierdzają, że ma ona całkiem realną przyszłość. Natomiast oferta Gaikai jest interesująca z kilku innych powodów. Po pierwsze w chwili obecnej serwis będzie skupiał się na udostępnianiu dem różnych gier. Po drugie ważny jest także sposób w jaki będzie się to odbywać. Gaikai ma działać na podobnej zasadzie jak YouTube. Na dowolnej stronie wystarczy umieścić kawałek kodu i każdy zainteresowany będzie mógł kliknąć odpowiedni link, by natychmiast rozpocząć zabawę z wybraną grą. W ten sam sposób publikowane są filmy z YouTube i sprawdza się to bardzo dobrze.

Rusza serwis Gaikai, a wraz z nim nowy rodzaj wersji demo gier - ilustracja #1

Mass Effect 2 na Facebooku zostanie wypróbowany podczas GDC

W chwili obecnej dostępne są już dema gier Mass Effect 2 (wymagana rejestracja w serwisie), Sims 3 czy Spore. Można również, po wypełnieniu ankiety, wypróbować wersję demonstracyjną Dead Space 2. Powinno to być szczególnie interesujące dla użytkowników komputerów PC, którzy poza zakupem pełnej wersji, nie mieli jeszcze okazji sprawdzić tego tytułu.

Nie ulega wątpliwości, że cały pomysł ma spore szanse powodzenia. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy czytając newsa na Gry-OnLine.pl znajdujecie na końcu tekstu bezpośredni link do dema opisywanego tytułu. Taka wersja gry nie wymaga instalacji, wystarczy kliknąć i rozpocząć zabawę. Bardzo trudno nie docenić jakości tego rozwiązania.

Oczywiście sukces całego przedsięwzięcia zależy od współpracy deweloperów, ale wygląda na to, że i tutaj cała idea znajdzie zrozumienie. Wspomniane wcześniej tytuły, czyli Sims 3 i Spore, nie posiadały dotąd wersji demonstracyjnych, a mimo to zostały one przygotowane z myślą o nowej usłudze. Miejmy nadzieję, że takich pozycji będzie tylko przybywać.

Dodatkowo szczególnie atrakcyjna wydaje się możliwość testowania tytułów konsolowych za pośrednictwem dowolnej przeglądarki zainstalowanej na komputerze PC. Działa to oczywiście w obie strony. Również za pośrednictwem konsoli będziemy mogli uruchomić dowolną grę, nawet taką która jest dostępna ekskluzywnie dla komputerów PC. Pozostaje oczywiście kwestia sterowania, ale fakt że taka możliwość istnieje wart jest wzmianki. Należy jednak pamiętać, że przetestujemy tą usługę dopiero za jakiś czas, kiedy oferta serwisu zostanie wzbogacona o więcej pozycji.