Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 kwietnia 2010, 13:00

autor: Olek

Rush'N Attack: Ex-Patriot czyli Green Beret w 2.5D

Wczoraj informowaliśmy o dwóch grach, które dla firmy Konami przygotowuje czeskie studio Vatra Games. Jedną z nich jest kolejna odsłona serii survival-horrorów Silent Hill. Druga to nowe wcielenie wielkiego hitu z epoki komputerów 8-bitowych, czyli zręcznościówki Rush'N Attack, znanej też pod nazwą Green Beret.

Wczoraj informowaliśmy o dwóch grach, które dla firmy Konami przygotowuje czeskie studio Vatra Games. Jedną z nich jest kolejna odsłona serii survival-horrorów Silent Hill. Druga to nowe wcielenie wielkiego hitu z epoki komputerów 8-bitowych, czyli zręcznościówki Rush'N Attack , znanej też pod nazwą Green Beret.

Oryginalna gra powstała w 1985 roku i doczekała się wydanej cztery lata później kontynuacji o podtytule M.I.A.: Missing In Action. Przez kolejne dwie dekady firma Konami ograniczyła się jednak do odcinania kuponów od sukcesu, wydając tytuł w rozmaitych kompilacjach przygotowanych na nowsze platformy sprzętowe, w tym w 2003 roku w wersji na konsolę Game Boy Advanced i wreszcie w 2007 roku na konsole Nintendo DS oraz Xbox 360.

Rush'N Attack: Ex-Patriot czyli Green Beret w 2.5D - ilustracja #1

Rush'N Attack: Ex-Patriot to jednak zupełnie nowa odsłona gry. Jej twórcy postawili sobie za zadanie oddać klimat klasycznej zręcznościowej platformówki w nowoczesnej oprawie audiowizualnej. Pierwsze udostępnione obrazki z gry oraz filmik prezentujący fragment rozgrywki wyglądają obiecująco.

Podobnie jak w pierwowzorze sprzed ćwierć wieku, gracze wcielą się w postać śmiałka przemierzającego wrogie bazy z misją pokrzyżowania planów ataku nuklearnego na Stany Zjednoczone. Akcja gry osadzona została po zakończeniu zimnej wojny. Amerykańska agencja wywiadowcza odkryła, że Rosjanie chcą wykorzystać nowy materiał do produkcji ładunków jądrowych. Zadanie przeprowadzenia tajnego śledztwa i likwidacji zagrożenia zostaje powierzone sierżantowi Sidowi Morrowowi (pseudonim Wolf Spider).

Rush'N Attack: Ex-Patriot czyli Green Beret w 2.5D - ilustracja #2

Podstawową bronią głównego bohatera pozostanie cichy i śmiercionośny nóż. Od czasu do czasu będzie mógł on korzystać też ze znalezionej broni, w tym na przykład ręcznych wyrzutni rakietowych. Podstawą ma być jednak skradanie się, wykorzystywanie elementu zaskoczenia i unikanie frontalnego ataku.

Grafika w Ex-Patriot wyraźnie inspirowana jest klasykiem. Poszczególne plansze utrzymane są w klimacie amerykańskiej wizji zimnej wojny. Gra oferować będzie trzy główne lokacje – syberyjski kompleks więzienny, laboratorium broni biologicznej oraz bazę rakiet nuklearnych. Każda z nich ma się składać z szeregu poziomów i misji do wykonania. Do odkrycia będą też dodatkowe plansze i przedmioty.

Rush'N Attack: Ex-Patriot czyli Green Beret w 2.5D - ilustracja #3

Całość prezentuje się naprawdę dobrze. Twórcy Rush'N Attack: Ex-Patriot wykorzystali możliwości sprawdzonego silnika Unreal Engine w oryginalny sposób. Dzięki specyficznej pracy kamery można mówić bardziej o środowisku 2.5D niż o pełnym trójwymiarze. Zabieg ten w pierwszej kolejności przypadnie do gustu graczom, którzy pamiętają jeszcze dwie pierwsze części gry. Dynamizm rozgrywki podkreślają spektakularne wybuchy. Ciekawym zabiegiem jest też zastosowanie bullet-time, który włącza się w momencie efektownego zgładzenia wrogiego żołnierza.

Gra ukaże się jesienią tego roku w wersjach na konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Nie trafi jednak na półki sklepowe, a dostępna będzie jedynie za pośrednictwem usług Xbox Live Arcade oraz PlayStation Network.