Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweX360PS3
Okładka Rush'N Attack: Ex-Patriot (PS3)

Rush'N Attack: Ex-Patriot

Rush'N Attack: Ex-Patriot to stworzona przez studio deweloperskie Vatra Games kontynuacja popularnego w latach 80. ubiegłego wieku cyklu zręcznościówek.

Zręcznościowe

Okładka Rush'N Attack: Ex-Patriot (PS3)

producent: Vatra Games

wydawca: Konami

data premiery gry:

30mar2011

X360 PS3

Rush'N Attack: Ex-Patriot to kontynuacja serii klasycznych platformówek w klimacie zimnej wojny. Agent specjalny CIA Sid Morrow wysłany zostaje w głąb Rosji z samotną misją zapobieżenia nowej groźbie wojny nuklearnej. Uzbrojony jedynie w niezawodny nóż i okazjonalnie znalezioną broń eliminuje kolejnych przeciwników, unikając alarmów i frontalnego ataku.

Gra Rush'N Attack, w Europie bardziej znana pod nazwą Green Beret, to jeden z niezapomnianych hitów z epoki komputerów 8-bitowych. Tytuł wydany w 1985 roku w cztery lata później doczekał się kontynuacji - M.I.A: Missing In Action. Niestety, od tego czasu firma Konami ograniczyła się jedynie do wypuszczania co kilka lat wersji adresowanych na konsole kolejnych generacji (w tym w 2003 roku dla Game Boy Advanced i w 2007 roku dla Nintendo DS oraz Xbox 360).

Rush'N Attack: Ex-Patriot to jednak zupełnie nowa odsłona gry. Jej twórcy z czeskiego studia Vatra Games wysoko postawili sobie poprzeczkę chcąc połączyć niesamowitą grywalność i klimat pierwowzoru sprzed ćwierćwiecza z możliwościami technicznymi, jakie oferują konsole najnowszej generacji.

Akcja gry toczy się już po zakończeniu okresu zimnej wojny. Choć żelazna kurtyna opadła, dawne rywalizujące ze sobą mocarstwa nie zrezygnowały z broni atomowej. Co więcej, amerykańskim wywiadowcom udaje się ustalić, że Rosjanie chcą produkować głowice nuklearne z zupełnie nowego rodzaju surowca. Z zadaniem przeprowadzenia dokładnej infiltracji i zlikwidowania groźby globalnego konfliktu wysłany zostaje agent specjalny Sid Morrow, pseudonim Spider Wolf.

Nawiązań do oryginału jest sporo. Podobnie jak w klasycznym Rush'N Attaca, główny bohater biegle włada nożem, który stanowi jego podstawowy oręż. Równie skutecznie potrafi posługiwać się inną bronią, znajdywaną w trakcie gry. Jej arsenał w Ex-Patriot jest naprawdę spory – od karabinów maszynowych po miotacze ognia i ręczne wyrzutnie rakiet. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zręcznościowy charakter gry polega właśnie na tym, by atakować szybko, z zaskoczenia, nie wszczynając alarmów, co przy niektórych rodzajach broni może być dosyć skomplikowane.

Oprawa wizualna pierwowzoru doczekała się przeniesienia w trójwymiar. Twórcy gry skorzystali z dobrze znanego silnika graficznego Unreal 3.0. Co więcej, konwersję z 2D na 3D przeprowadzili w ciekawy sposób, uzyskując efekt, który można określić jako 2.5D. Charakterystyczna dla platformówek praca kamery dynamizowana jest wstawkami typu bullet-time, włączającymi się kiedy główny bohater w spektakularny sposób eliminuje któregoś z przeciwników.

Grafika Ex-Patriot nawiązuje do „amerykańskiej” wizji radzieckich baz wojskowych. Wszędzie są więc przerdzewiałe instalacje, rury z buchającą parą, nagryzione zębem czasu znaki ostrzegawcze itd. Całość wygląda jednak klimatycznie. Atutem gry jest też umiejętne operowanie światłem. Widok zachodzącego nad zaśnieżoną Syberią nieba może się podobać, podobnie jak chociażby pogrążone w ciemnościach podziemne korytarze, widziane przez noktowizor.

Zarówno trzy główne lokacje (kompleks więzienny, laboratorium broni biologicznej oraz baza militarna) jak i poszczególne ich plansze są dopracowane. Rozgrywkę urozmaicają też dodatkowe sekretne poziomy, w których znaleźć można na przykład nietypową broń.

Gra jest dynamiczna, kolorowa, a do tego utrzymana w ciekawym klimacie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Rush'N Attack: Ex-Patriot

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Rush'N Attack: Ex-Patriot

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Rush'N Attack: Ex-Patriot czyli Green Beret w 2.5D
Rush'N Attack: Ex-Patriot czyli Green Beret w 2.5D

wiadomość11 kwietnia 2010

Wczoraj informowaliśmy o dwóch grach, które dla firmy Konami przygotowuje czeskie studio Vatra Games. Jedną z nich jest kolejna odsłona serii survival-horrorów Silent Hill. Druga to nowe wcielenie wielkiego hitu z epoki komputerów 8-bitowych, czyli zręcznościówki Rush'N Attack, znanej też pod nazwą Green Beret.

X360
PS3