Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 12 sierpnia 2016, 10:02

autor: Adrian Werner

RPG-i, które potrafią przeczołgać – najlepsze erpegi na konsolkę Nintendo 3DS

W najnowszym przeglądzie omawiamy najlepsze gry RPG, w jakie można zagrać na konsoli przenośnej Nintendo 3DS. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy taktyki, akcji, klasyki, jak i dungeon crawlerów.

W kolejnym przeglądzie postanowiliśmy odpocząć trochę od gier mobilnych i udać się z odwiedzinami do pokrewnego rynku konsol przenośnych. Z wizyty tej przytachaliśmy zestawienie najlepszych RPG-ów, jakie oferuje Nintendo 3DS.

Devil Survivor 2: Record Breaker

Zaczynamy od Devil Survivor 2 Record Breaker, czyli ulepszonej i rozszerzonej wersji gry wydanej pierwotnie na Nintendo DS. Jest to produkcja poboczna w stosunku do kultowego cyklu Shin Megami Tensei japońskiego studia Atlus. Znajdziemy tutaj większość charakterystycznych elementów marki, czyli współczesne realia wzbogacone elementami fantastycznymi, turowy system walki, wysoki poziom trudności oraz mechanikę tworzenia kontraktów z demonami. Nie jest to jednak dungeon crawler, jak główne odsłony cyklu. Zamiast tego otrzymujemy wyśmienitego taktycznego RPG-a z  nieliniową kampanią, którą możemy ukształtować własnymi decyzjami. Do tego dochodzi doskonała fabuła z bardzo sympatycznymi postaciami.

Więcej o Devil Survivor 2:Record Breaker

Monster Hunter Generations

Kolejną pozycją, którą z całego serca polecamy jest Monster Hunter Generations. Praktycznie wszystkie odsłony cyklu godne są uwagi, a tę wybraliśmy bo jest najnowsza, najładniejsza i w sumie także najbardziej dopracowana. Tak jak w przypadku poprzednich części, mamy tutaj do czynienia z grą RPG akcji, w której cała rozgrywka obraca się wokół łowów na potężne potwory. O ile w typowych produkcjach roleplaying gracz lekką ręką kosi setki nieprzyjaciół, tak tutaj większość starć przypomina potyczki z bossami. Każda bestia  wymaga innej taktyki, a jej ubicie zajmuje masę czasu. Każda sekunda spędzona na walce to jednak czysta zabawa za sprawą niesamowicie udanego systemu walki, jednego z najlepszych w tej kategorii. Gra jest bardzo trudna, ale wynagradza zainwestowany w nią wysiłek.

Więcej o Monster Hunter Generations

Bravely Default

W całym tym zestawieniu Bravely Default to najbardziej klasyczne jRPG, odwołujące się do rozwiązań takich serii jak Final Fantasy czy Dragon Quest. Klasyczne nie znaczy jednak nudne. Autorom udało się skutecznie odtworzyć zarówno klimat, jak i jakość najlepszych przedstawicieli tego gatunku z lat 90. ubiegłego wieku, co bez wątpienia ułatwił fakt, że w produkcji brało udział wielu twórców zaangażowanych wcześniej w te przeboje. Mamy tutaj wszystko, czego może zapragnąć fan jRPG-ów – potężną kampanię, turowy system walki, system rozwoju oparty na znanych z Final Fantasy profesjach, ciekawy świat oraz wspaniałą fabułę.

Bravely Default to piękna przygoda, dobitnie pokazująca jak wiele do zaoferowania ma jeszcze ten gatunek.

Więcej o Bravely Default

Fire Emblem Fates

Nasza następna propozycja to Fire Emblem Fates, czyli najnowsza odsłona cyklu, który zapoczątkował gatunek taktycznych RPG-ów. Tak jak poprzednie, części gra łączy rozbudowany turowy system walki z równie bogatą warstwą fabularną, którą w sporym stopniu możemy samodzielnie kształtować. Produkcja jest wymagająca i bezwzględna, gdyż każda śmierć jest ostateczna, a scenariusze bitew różnorodnością przebijają większość konkurencyjnych tytułów.

Fire Emblem Fates to w rzeczywistości trzy gry – Birthright, Conquest i Revelation. Każda z nich oferuje alternatywną wersję kampanii – po jednej dla każdej strony konfliktu oraz trzecią opisującą ścieżkę niezależną. Nie są to jedynie kosmetyczne różnice i w praktyce mamy tutaj naprawdę trzy kompletnie inne produkcje, z odmiennymi starciami, fabułą i postaciami. Można się zżymać, że Nintendo nie wydało całości w jednym zestawie, ale każda gra oferuje kilkadziesiąt godzin zabawy na najwyższym poziomie, więc narzekanie nie ma większego sensu.

Więcej o Fire Emblem Fates: Birthright

Więcej o Fire Emblem Fates: Conquest

Więcej o Fire Emblem Fates: Revelation

Shin Megami Tensei IV

Przegląd zaczęliśmy od pozycji z najsłynniejszej marki studia Atlus i na innej grze z tej serii zakończymy to zestawienie. Zgodnie z nazwą, Shin Megami Tensei IV stanowi odsłonę głównego cyklu. Produkcja jest dungeon crawlerem, który tradycyjnie stawia na turowy system walki i tworzenie kontraktów z demonami. Autorzy położyli nacisk głównie na rozgrywkę, oferując bardzo bogate mechanizmy zabawy, ale jednocześnie dodając do nich ekstremalny poziom trudności. To propozycja idealna dla graczy pragnących prawdziwego wyzwania, którzy nie mają nic przeciwko temu, aby gra przeczołgała ich po ziemi zanim zaczną odnosić sukcesy. W zamian satysfakcja z odnoszonych zwycięstw jest nieziemska, a gra została zaprojektowana tak, że choć frustruje, to nigdy nie osiąga to poziomu, który sprawiłby, że się poddamy. Zamiast tego jesteśmy skutecznie motywowani, aby po każdej porażce zagryźć zęby i spróbować raz jeszcze

Więcej o Shin Megami Tensei IV