Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 lipca 2020, 11:25

Rośnie siła Assassin’s Creed - rekordowy kwartał Ubisoftu

Firma Ubisoft opublikowała raport finansowy za okres od kwietnia do czerwca. Minione trzy miesiące okazały się rekordowe dla wydawcy, m.in. za sprawą świetnych wyników serii Assassin's Creed i Just Dance. Spółka przybliżyła też zmiany związane z niedawnymi oskarżeniami o molestowanie i dyskryminację w firmie.

Rośnie siła Assassin’s Creed - rekordowy kwartał Ubisoftu - ilustracja #1
Ubisoft ma za sobą bardzo udany kwartał.
Najważniejsze informacje:
  • Ubisoft udostępnił raport finansowy za okres kwiecień-czerwiec 2020;
  • firma odnotowała przychód rzędu 410 milionów euro (rok temu 314,2 mln euro);
  • francuski wydawca pochwalił się też większym zaangażowaniem graczy, jak również znacznym wzrostem przychodów z serii Assassin’s Creed oraz Just Dance i innych gier;
  • raport przybliża też zapowiadane zmiany w firmie w związku z niedawnymi oskarżeniami o molestowanie i dyskryminację rasową pod adresem niektórych pracowników.

Lipiec powoli dobiega końca, ale przychodzi nam jeszcze wrócić do poprzedniego miesiąca. Firma Ubisoft opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał bieżącego roku fiskalnego, tj. okres od kwietnia do czerwca. Pomimo trwającej epidemii, francuski wydawca nie ma powodów do narzekania. Przeciwnie, spółce udało się wypracować rekordowy kwartalny przychód w wysokości 410 milionów euro, o 30,5% większy niż w analogicznym okresie rok temu (314,2 mln euro). Wynik znacznie przewyższył oczekiwania firmy, która zakładała przychód na poziomie 335 mln euro.

Sukces Assassin’s Creed i Just Dance

Tak dobre wyniki finansowe mogą zaskakiwać w kontekście epidemii koronawirusa. Przestają jednak dziwić, gdy przypomnimy sobie choćby doniesienia na temat rekordowej sprzedaży konsol w USA w związku z przymusowym pobytem wielu osób w domach. Widać to także po wzroście zaangażowania graczy w tytułach Ubisoftu, zwłaszcza w ramach serii Assassin’s Creed oraz Just Dance. Wielka popularność tych marek była jednym z powodów świetnych rezultatów firmy w minionym kwartale fiskalnym. Przychód skrytobójczej serii był o 60% wyższy niż rok temu, a w przypadku tanecznego cyklu odnotowano ponad pięciokrotny wzrost. Wstydu firmie nie przyniosło też Tom Clancy’s Rainboiw Six: Siege (o ponad 30% większy przychód z roku na rok i znacznie większe zaangażowanie graczy). W raporcie wspomniano również o sporej popularności Hyper Scape na Twitchu (mimo plagi oszustów) oraz prezentacji Ubisoft Forward, która liczbą widzów przyćmiła dotychczasowe konferencje wydawcy w ramach targów E3.

Rośnie siła Assassin’s Creed - rekordowy kwartał Ubisoftu - ilustracja #2
Hyper Scape może mieć problem z hakerami, ale cieszył się sporą oglądalnością na Twitchu.

Reforma Ubisoftu

Jednak kwestie finansowe to tylko część raportu. Sporo miejsca poświęcono niedawnym oskarżeniom pod adresem osób zajmujących poczesne stanowiska w firmie. Potwierdzono zwolnienie, odejście lub zawieszenie pracowników (w tym starszych menadżerów) podejrzanych o skandaliczne zachowanie.

Rośnie siła Assassin’s Creed - rekordowy kwartał Ubisoftu - ilustracja #3
Yves Guillemot osobiście nadzoruje zmiany mające pomóc w walce z dręczeniem i dyskryminacją w firmie (źródło: Gamescored).

W dokumencie rozpisano się też na temat zapowiadanych zmian w firmie, mających pomóc w walce z dyskryminacją i molestowaniem. Uwzględnia to serię dochodzeń i audyt pod nadzorem zewnętrznych konsultantów oraz kampanię uświadamiająca dla pracowników. Firma powołała też dwa specjalne stanowiska mające odpowiadać za dbanie o kulturę pracy. Obie pozycje podlegają bezpośrednio pod prezesa Ubisoftu, Yvesa Guillemota, który nadzoruje też restrukturyzację działu redakcyjnego spółki. Poza tym zaimplementowano specjalną platformę prowadzoną przez niezależną firmę, by pracownicy mogli anonimowo zgłaszać przypadki molestowania, dyskryminacji itp.

Ubisoft a przyszłość

Pomijając tę reformę, Ubisoft podał też prognozy na resztę roku fiskalnego. W kolejnym kwartale firma przewiduje spadek przychodów do 290 mln euro. Wynika to z braku wielkich premier pokroju zeszłorocznego Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint, które – choć słabo przyjęte przez krytyków i nabywców – pomogło spółce w osiągnięciu przychodów na poziomie prawie 350 mln euro. Nie znaczy to, że w najbliższych trzech miesiącach nie będzie żadnych nowości. Do końca września zobaczymy Hyper Space, nową zawartość Rainbow Six Siege i Ghost Recon Breakpoint oraz mobilne wydanie popularnej Brawlhalli.

Rośnie siła Assassin’s Creed - rekordowy kwartał Ubisoftu - ilustracja #4
Dwuwymiarowy rywal Super Smash Bros. wkrótce trafi na urządzenia mobilne.