Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 października 2021, 10:33

autor: GRG

Rockstar usuwa ostatnie ślady po swoim niedokończonym projekcie

Po ponad dwunastu latach od oficjalnej zapowiedzi Rockstar zaciera ostatnie ślady po swoim Agencie. Tytuł zniknął z listy gier na stronie firmy i najprawdopodobniej więcej o nim nie usłyszymy.

Jeszcze do niedawna Agent widniał jako jedna z gier w portfolio Rockstar Games z dopiskiem „coming soon”, przez co część osób łudziła się, że tytuł nie został porzucony. Wygląda jednak na to, że nastąpił kres dwunastoletniej sagi o Agencie. Ostatecznie usunięto grę z witryny firmy.

W SKRÓCIE:
  • Agent doczekał się hucznej zapowiedzi w 2009 roku; miał stanowić nową markę od Rockstar Games, obok m.in. Grand Theft Auto.
  • Prace nad tytułem ciągnęły się latami, a co jakiś czas wyciekały pojedyncze grafiki. W 2018 roku wygasły prawa firmy Take-Two Interactive do marki Agent.
  • W tym roku Rockstar Games usunęło tytuł ze swojego portfolio gier. Był to ostatni ślad po zapowiedzianej dwanaście lat temu produkcji, która nigdy nie doczekała się premiery.
Rockstar usuwa ostatnie ślady po swoim niedokończonym projekcie - ilustracja #1
Strona gry Agent widoczna do niedawna w portfolio Rockstar Games. Źródło: rockstargames.com

Pierwsze informacje o pracach nad nową grą pojawiły się podczas targów E3 w 2007 roku. Sony poinformowało wtedy, że kolejna marka po Grand Theft Auto będzie tytułem ekskluzywnym dla PlayStation 3, ale dopiero w 2009 roku ujawniono tytuł oraz więcej szczegółów dotyczących produkcji.

Agent miał być produkcją dużego kalibru, skradanką osadzoną w realiach zimnej wojny i tytułem dostępnym wyłącznie na konsoli PlayStation 3, który zdefiniuje na nowo gatunek gier akcji. W tamtym okresie studio Rockstar zdobyło uznanie takimi tytułami, jak Grand Theft Auto IV, Bully, Midnight Club: Los Angeles oraz Manhunt 2, dlatego zapowiedź nowej marki spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Ówczesny szef Take-Two Interactive z zachwytem mówił o Agencie w 2009 roku:

To przesunie granice, zdefiniuje gatunek i będzie zupełnie nowym sposobem doświadczania gier wideo, którego tak naprawdę nie widzieliśmy wcześniej.

Tytuł był oczkiem w głowie braci Houser, współzałożycieli Rockstar Games, i miał powtórzyć sukces serii Grand Theft Auto. Rodzeństwo chciało osobiście nadzorować prace nad grą. W tym samym roku ogłoszono, że premiera odbędzie się najwcześniej w 2010 roku. Przez kolejne lata pojawiło się w sieci jedynie kilka obrazków z wczesnej wersji gry. W 2013 roku Take-Two Interactive odnowiło prawa do nazwy, a dwa lata później jeden z byłych pracowników studia Rockstar North opublikował kilka nowych screenów z gry i wyjawił, że część zespołu pracującego nad grą została przesunięta do ekipy dłubiącej przy Grand Theft Auto V. Wyraził też obawy, że Agent może nigdy nie zostać ukończony.

Rockstar usuwa ostatnie ślady po swoim niedokończonym projekcie - ilustracja #2
Grafika koncepcyjna z 2017 roku. Źródło: vg247.com

W 2016 roku ponownie odnowiono prawa do nazwy Agent, a rok później wyciekły kolejne grafiki koncepcyjne oraz szkice, które możecie obejrzeć tutaj. Twórcy w żaden sposób nie komentowali sytuacji, a część graczy wciąż liczyła na pojawienie się gry na PlayStation 4.

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych poinformował w 2018 roku, że nie przedłużono kolejny raz praw do nazwy. W ten sposób Agent jako marka przestał oficjalnie istnieć. Od tamtej pory jedynym światełkiem w tunelu była obecność gry na stronie Rockstar Games. Ostatecznie po dwunastu latach od oficjalnej zapowiedzi usunięto ostatnie ślady po Agencie.