Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 listopada 2022, 14:51

Pentiment to dobry powód, by kupić Xbox Game Pass [Aktualizacja: premiera]

Pentiment od studia Obsidian Entertainment nieoczekiwanie okazało się jedną z lepszych gier 2022 roku (i kolejnym powodem, dla którego warto mieć Game Passa).

Źrodło fot. Obsidian Entertainment | Xbox Game Studios.
i

Dziś odbyła się premiera gry Pentiment na PC, Xbox One i Xbox Series X/S. Tytuł możecie sprawdzić nieodpłatnie, jeśli jesteście abonentami usługi Xbox/PC Game Pass. Reszta graczy może go zakupić za ok. 90 zł m.in. na platformie Steam i w Microsoft Store.

Pentiment okazało się małym-wielkim hitem studia Obsidian Entertainment. Ta niepozorna gra przygodowa trafiła już do dziennikarzy i dość powiedzieć, ze detektywistyczna zagadka zabierająca graczy do Bawarii z XVI wieku zachwyciła większość recenzentów.

 1. W 2022 roku nie zagracie w lepiej napisaną grę RPG od tej

Pentiment – wybrane recenzje:

 1. Dexerto – 5/5
 2. EGM – 5/5
 3. IGN – 10/10
 4. VG247 – 5/5
 5. Windows Central – 5/5
 6. Destructoid – 9/10
 7. God is a Geek – 9/10
 8. Twinfinite – 4,5/5
 9. PC Gamer – 88/100
 10. WorthPlaying – 8,5/10
 11. Metro Game Central – 8/10
 12. Stevivor – 8/10
 13. The Guardian – 4/5
 14. GameRant – 3,5/5
 15. PCGamesN – 7/10
 16. GameSpot – 6/10
 17. OpenCritic – 86/100 (średnia z 48 recenzji)
 18. Metacritic (XSX/S) – 86/100 (średnia z 39 recenzji)
 19. Metacritic (PC) – 87/100 (średnia z 28 recenzji)

Tytuł stanowczo nie był najbardziej wyczekiwaną grą studia Obsidian Entertainment ostatnich lat. Graczy bardziej interesowało nadchodzące RPG Avowed lub wydane we wrześniu Grounded, a Pentiment było traktowane raczej jako ciekawostka. Niesłusznie, jak pokazują wysokie noty przyznane przez zdecydowaną większość recenzentów.

Trochę złego…

Zacznijmy od wad, których recenzenci nie wymieniają za wiele. Pentiment to gra przygodowa bez żadnych domieszek gatunkowych, a więc nie znajdziemy tu walki czy nawet większego wyzwania.

Gra ma też bardzo powolne tempo oraz mnóstwo tekstu, co w połączeniu z powyższym sprawia, że eksploracja może być dla niektórych graczy nużąca i nie dotrą oni do końca historii. Paradoksalnie niektórym przeszkadzały też ograniczenia czasowe, które nie pozwalały cieszyć się największymi zaletami gry (jednymi z wielu).

…i mnóstwo dobrego

Pentiment urzeka przede wszystkim fabułą, nie tylko intrygującą samą w sobie, ale też ukazującą okres historyczny rzadko na poważnie wykorzystywany w grach. Zwłaszcza w taki sposób – i nie, nie chodzi tylko o oprawę wizualną (skądinąd również znakomitą).

Recenzenci nie mają wątpliwości, że studio Obsidian Entertainment włożyło mnóstwo serca w Pentiment. Jeszcze w czerwcu Josh Sawyer – znany graczom m.in. jako projektant Fallouta: New Vegas – dał do zrozumienia, że to pomniejszy projekt tworzony z pasji (deweloper zdobył swój tytuł naukowy z historii za studiowanie „mniej więcej” Niemiec z czasów XVI wieku, a do tego zespół korzystał z pomocy konsultantów; via The Gamer).

Dzięki temu wycieczka po renesansowej Bawarii – pełna szczegółów i głębi – wciąga gracza od pierwszych chwil. Do tego w Pentiment jest do podjęcia mnóstwo decyzji, które faktycznie kształtują historię – i to na całe pokolenia. Niektórzy porównali przygodę z grą do lektury znakomitej powieści, której nie sposób odłożyć.

Pentiment to dobry powód, by kupić Xbox Game Pass [Aktualizacja: premiera] - ilustracja #1

Gra Obsidianu nie byłaby kompletna bez opcji powiększenia głów postaci.Źródło: Obsidian Entertainment na Twitchu.

Tak więc Pentiment to mały hit studia Obsidian Entertainment, z wciągającą fabułą, nietypową i znakomitą oprawą wizualną oraz rozgrywką, która pozwala poznać historię Andreasa Malera nawet mniej wprawnym graczom. To stanowczo nie jest pozycja dla wszystkich, ale warto dać jej szansę.

Pentiment zadebiutuje 15 listopada na pecetach oraz konsolach Xbox One i Xbox Series X/S. Gra będzie od razu dostępna w katalogu usługi Game Pass.

Subskrypcję Game Pass kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej