Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 listopada 2022, 14:45

Somerville w Xbox Game Pass, coś ciekawego dla fanów Limbo i Inside

Debiutujące dziś Somerville podzieliło zarówno graczy, jak i dziennikarzy. Przygodówkę od współtwórcy Inside i Limbo można sprawdzić na premierę relatywnie tanio dzięki usłudze Xbox Game Pass.

Źrodło fot. Somerville / Jumpship.
i

Dziś odbyła się premiera gry Somerville – przygodówki science fiction w stylu Limbo oraz Inside od studia Jumpship, założonego przez współtwórcę tych tytułów, Chrisa Olsena, we współpracy z Dino Pattim – byłym CEO firmy Playdead. Zwiastuny produkcji oczarowują klimatem i filmowością, choć została ona zrealizowana w 2,5D. Odbiór graczy nie jest jednak tak entuzjastyczny, jak mogłoby się wydawać.

Z 60 recenzji, jakie Somerville zebrało na razie na Steamie, pozytywnych jest jedynie 59%. Nieco lepsze noty wystawili grze branżowi krytycy:

 • wersja PC ma średnią ocen 75/100 w serwisie Metacritic.com (na podstawie 15 opinii);
 • wydanie na XSX/S oceniono podobnie – średnia not wynosi 77/100 (na podstawie 8 recenzji).

Co istotne, opinie – zarówno „zwykłych” graczy, jak i dziennikarzy – są bardzo zróżnicowane. Jedni chwalą narrację, nie mogąc się doczekać, aż społeczność wytłumaczy każdy element fabuły, inni na nią narzekają. Analogicznie jest z łamigłówkami – część osób uważa, że są zrealizowane ciekawie, a niektóre twierdzą, iż są nudne. Wspólne dla wszystkich grup są jedynie mniejsze bądź większe narzekania na warstwę techniczną gry.

Kto ma rację? Możecie się o tym przekonać sami – i to relatywnie niskim nakładem środków. Somerville, jak informowaliśmy Was jakiś czas temu, jest bowiem dostępne w usłudze Xbox Game Pass. Wykupując ją, możecie sprawdzić tytuł na wszystkich platformach, na jakich się ukazał, tj. na PC, XONE i XSX/S.

Xbox Game Pass Ultimate kupisz tutaj

PREMIERA PENTIMENT

Inną wartą odnotowania grą, która również ma dziś premierę, i którą także sprawdzicie w PC/Xbox Game Passie, jest przygodówka Pentiment od studia Obsidian Entertainment. Tytuł zbiera dużo lepsze oceny, niż omawiane w tej wiadomości Somerville.

Dla tych z Was, którzy zdecydują się zagrać w Somerville na komputerze, poniżej zamieszczam wymagania sprzętowe gry. Są one relatywnie niskie.

Somerville – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 / AMD FX-8120
 • Karta graficzna: GB GeForce GT 630 / AMD Radeon HD 6570 z 1 GB pamięci VRAM
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • System operacyjny: Windows 8 w wersji 64-bit
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 12 GB (HDD/SSD)

Somerville – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 • Procesor: Intel i7 920 / AMD Phenom II 945
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon R9 270 z 2 GB pamięci VRAM
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • System operacyjny: Windows 10 w wersji 64-bit
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 12 GB (HDD/SSD)

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej