Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4PS5XONESwitchXSX
Okładka Grounded (PC)
OkładkaGrounded (PC)

Grounded

Grounded to gra survivalowa, w której gracze wcielają się w ludzi zmniejszonych do rozmiarów mrówek, zmuszonych walczyć o przetrwanie w ogródku domu na amerykańskich przedmieściach. Podczas zabawy gromadzą surowce, tworzą przedmioty i budynki oraz walczą z owadami.

Akcji | FPP | sandbox | survival | kooperacja | Xbox Play Anywhere | Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grounded to survivalowa gra akcji nastawiona na tryb kooperacyjny. Produkcję opracowało studio Obsidian Entertainment, znane z takich tytułów jak The Outer Worlds, Fallout: New Vegas czy seria Pillars of Eternity.

Mechanika

W Grounded postacie graczy zostają zmniejszone do rozmiarów mrówek i muszą przetrwać w niebezpiecznych realiach ogródka sennego amerykańskiego przedmieścia. Zadania, które są proste dla człowieka o standardowych wymiarach, stają się prawdziwym wyzwaniem dla bohaterów gry. Podczas zabawy zmuszeni są do gromadzenia surowców, konstruowania przedmiotów i budowy bazy przy wykorzystaniu różnorodnych obiektów codziennego użytku.

W trakcie rozgrywki możemy wybrać między widokiem pierwszo- i trzecioosobowym. Świat gry zamieszkują różne agresywne istoty (np. pająki czy mrówki), które polują na graczy. Z wrogami radzimy sobie za pomocą własnoręcznie skonstruowanych prymitywnych broni, takich jak dzidy czy łuki. Można również tworzyć zbroje oraz trampoliny pozwalające na szybsze podróżowanie po lokacjach.

Gra może się pochwalić rozbudowanymi modułami sztucznej inteligencji, odtwarzającymi zachowania zwierząt znane z rzeczywistości. Przykładowo, mrówki funkcjonują jako kolonie. Zwiadowcy po odnalezieniu czegoś interesującego (np. nas) pozostawiają feromony, które umożliwiają innym mrówkom na dotarcie w to samo miejsce lub ostrzeżenie ich przed zagraniem ze strony graczy. Ponadto nasz rozwój nie pozostaje niezauważony i ekspansja prędzej czy później sprowadzi na nas gniew lokalnej fauny.

Zabawę urozmaica drzewko technologiczne. W nim powoli odblokowujemy coraz lepsze przedmioty, bronie i struktury, ułatwiające radzenie sobie z coraz poważniejszymi zagrożeniami. Ponadto poza typowo sandboksową rozgrywką pojawia się również wiele misji fabularnych.

Kwestie techniczne

W Grounded możemy bawić się samotnie lub w trybie kooperacji dla maksymalnie czterech osób.

Ostatnia modyfikacja 22 lutego 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,9 / 10 na podstawie 166 głosów czytelników.

Grounded cena w dniu premiery: 189,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Grounded

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Grounded Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-3225 3.3 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 Ti lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows 7 SP1 64-bit
PC
XONE
XSX
Switch
PS4
PS5