Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 listopada 2004, 10:26

autor: Speed

Przed polską premierą Football Managera 2005 cz. 3

Za nami dwa dni w tygodniu poświęconym Football Managerowi 2005, najnowszej grze słynnego studia programistycznego Sports Interactive. Do tej pory przyjrzeliśmy się bliżej mediom i ich roli w FM’ie oraz udaliśmy się na małą wycieczkę szlakiem historycznym. Dzień dzisiejszy poświęcony jest w całości dwóm newralgicznym ekranom gry: taktyce oraz treningowi.

Za nami dwa dni w tygodniu poświęconym Football Managerowi 2005, najnowszej grze słynnego studia programistycznego Sports Interactive. Do tej pory przyjrzeliśmy się bliżej mediom i ich roli w FM’ie oraz udaliśmy się na małą wycieczkę szlakiem historycznym. Dzień dzisiejszy poświęcony jest w całości dwóm newralgicznym ekranom gry: taktyce oraz treningowi.

Przed polską premierą Football Managera 2005 cz. 3 - ilustracja #1

 

Poprzednie części:

1. „Legenda Sports Interactive”

2. „Media”

Dzień trzeci:

„Taktyka i trening”

Trenerze, co my mamy tu robić?

Nieodzownym elementem każdego dużego i dobrego klubu piłkarskiego jest trening. Odpowiednia zaprawa przedmeczowa to klucz do sukcesu. Wiedzą o tym doskonale programiści ze studia Sports Interactive, którzy w nowym Football Managerze oferują siedmiodniowy cykl treningowy. W każdym dniu mamy możliwość ustawienia o jakiej porze dnia – wcześnie rano, do południa oraz po południu – co dany kopacz (bądź cała grupa, np. wszyscy obrońcy) ma ćwiczyć. Lista dostępnych ćwiczeń doprawdy jest imponująca, wobec czego możliwości po stronie użytkownika są duże. Gracz może wpłynąć na ogólny rozwój swoich podopiecznych, a także przykładowo kazać im rozwinąć umiejętność gry na nowej pozycji bądź stronie boiska.

Przed polską premierą Football Managera 2005 cz. 3 - ilustracja #2

Główne okno treningu

Drugie okno, dostępne w zakładce z treningiem, pozwala przeglądać w łatwy i przyjemny sposób postępy wszystkich piłkarzy. Jeśli ustawiony przez użytkownika reżim spełnia swoje zadanie – współczynniki grajków wzrastają. W przeciwnym wypadku – spadają na łeb, na szyję, zaś sami kopacze są w nienajlepszych humorach (słabe morale).

Taktycznie mi

Drugim po treningu najważniejszym elementem w klubie piłkarskim jest niewątpliwie taktyka. Ludzie z SI Tower przyszykowali w tym aspekcie jeszcze więcej niż dotychczas ustawień i poleceń taktycznych. Od najprostszych rzeczy po najbardziej wymyślne elementy piłkarskiego rzemiosła, grający w FM 2005 musi zadbać o niemal każdy detal swojej formacji. Znane z poprzednich odsłon Championship Managerów (przypomnijmy, serię tę stworzyli na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat twórcy omawianej tu gry) polecania indywidualne (między innymi: mentalność, styl gry, krycie, wychodzenie do piłek itp.) oraz zespołowe (pułapki off-side’owe, rodzaje podań i strzałów, ustalenia typu wykonawcy rzutów karnych, rożnych itp.) zostaną wzbogacone o nowe bądź rozszerzone opcje.

 

Przed polską premierą Football Managera 2005 cz. 3 - ilustracja #3

Typowy raport członka sztabu szkoleniowego

To jednak nie koniec smakołyków. Producenci postanowili wtłoczyć do środowiska gry zupełną nowość, tak zwane Raporty. Zatrudnieni przez grającego managera trenerzy lub też fizjoterapeuci dzielą się z graczem swoimi opiniami na temat zarówno indywidualnych zawodników, jak również komentują dokonania całego zespołu. Jako sternik klubu, użytkownik Football Managera 2005 może zatem liczyć na cały stos cennych rad i wskazówek. To jak cennych, oczywiście zależne jest w bezpośredni sposób od kompetencji pomagającej nam osoby.

Football Manager 2005 do wzięcia

Kultywując nową, świecką tradycję na zakończenie mamy dla Was mały konkurs. Zadanie jak zwykle jest banalne, wystarczy umieścić w komentarzach do tej wiadomości jedno zdjęcie ze śmieszną sytuacją na boisku piłkarskim. Do jednego wybrańca losu, a raczej wybrańca specjalnego jury GRY-OnLine przygotowaliśmy świeży i w pełni oryginalny egzemplarz polskiego Football Managera 2005. Do boju!

A już jutro, w czwartym z kolei dniu poświęconym Football Managerowi 2005, skupimy się na tym, co tygryski lubią najbardziej – statystykach związanych z grą…