Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 27 października 2011, 12:05

autor: Sarge

Potężne straty firmy Nintendo w drugim kwartale bieżącego roku fiskalnego

Firma Nintendo w drugim kwartale bieżącego roku fiskalnego odnotowała potężne straty. Dokładne dane na ten temat ujawniła agencja Reuters.

Agencja Reuters ujawniła wyniki finansowe firmy Nintendo za drugi kwartał bieżącego roku fiskalnego, obejmujący okres od lipca do września 2011 roku. Okazuje się, że japońska korporacja sporo straciła.

Przez ten czas gigant z Kyoto zanotował stratę operacyjną w wysokości 19,6 miliardów jenów (ok. 258 milionów dolarów). Jest to wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań zarządu firmy. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku osiągnięto 30,9 miliardów jenów zysku. W sumie, w pierwszej połowie bieżącego roku fiskalnego odnotowano 57 miliardów jenów straty operacyjnej (około 800 milionów dolarów).

Automatycznie zweryfikowane zostały prognozy na przyszłość. Początkowo przewidywano, że bieżący rok fiskalny przyniesie 35 miliardów jenów profitu. Teraz tę liczbę zmniejszono do jednego miliarda zysku operacyjnego. W tym czasie Nintendo planuje sprzedać 50 milionów egzemplarzy gier na 3DS-a (o 20 milionów mniej niż do tej pory). Nie zmieniono jedynie przewidywań co do poziomu sprzedaży samej konsoli, która do marca 2012 roku ma dobić do poziomu 16 milionów sztuk.

Potężne straty firmy Nintendo w drugim kwartale bieżącego roku fiskalnego - ilustracja #1

Oprócz tego ujawniono wyniki sprzedaży poszczególnych platform. Na całym świecie do końca września rozeszło się łącznie 6,68 milionów 3DS-ów, 150 milionów DS-ów oraz 89,3 milionów sztuk Wii. Dowiedzieliśmy się także, że gracze zakupili 17 560 000 egzemplarzy produkcji dedykowanych 3DS-owi.

Nie da się ukryć, że główną przyczyną porażki firmy Nintendo jest malejąca popularność Wii oraz niezadowalający popyt na 3DS-a. Przenośna konsolka na razie spisuje się poniżej oczekiwań, do czego przyczyniła się przede wszystkim mała liczba interesujących gier dostępnych w pierwszych miesiącach obecności sprzętu na rynku. Ważną rolę może też odgrywać gwałtowny wzrost wartości jena, ograniczający zyski czerpane na rynkach innych niż japoński.

W najbliższym okresie jest szansa na poprawę sytuacji japońskiego koncernu. 3DS otrzyma kilka pożądanych przez graczy tytułów, które tak naprawdę powinny pojawić się już przy premierze konsoli. Niedawno na rynku zadebiutowała zręcznościówka Star Fox 64 3D, a jeszcze w tym roku pojawią się takie pozycje jak Super Mario 3D Land, Mario Kart 7, czy Cave Story 3D. Z pewnością przyczynią się one do zwiększenia popularności 3DS-a i powinny pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy Nintendo.