Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 kwietnia 2012, 09:16

autor: Grzegorz "Aver" Ferenc

Polska premiera gry Risen 2: Mroczne wody

Dzisiaj ma miejsce oficjalna polska premiera gry Risen 2: Mroczne wody niemieckiego studia Piranha Bytes w wersji na PC. Za dystrybucję oraz pełną lokalizację w gwiazdorskiej obsadzie odpowiada firma Cenega.

Butelki z rumem odkorkować! Dzisiaj w polskich sklepach debiutuje Risen 2: Mroczne wody, gra niemieckiego studia Piranha Bytes. To druga odsłona serii będącej duchową spadkobierczynią cyklu Gothic w formie, w jakiej tworzyli go nasi sąsiedzi zza Odry przed utraceniem praw do tytułu.

Polska premiera gry Risen 2: Mroczne wody - ilustracja #1

Premiera dotyczy wersji na PC, jako że konsolowe wydania na Xboksa 360 i PlayStation 3 trafią do szerokiej dystrybucji dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Wszystkie platformy sprzętowe otrzymają grę w profesjonalnej, polskiej wersji językowej, za której przygotowanie odpowiada firma Cenega. Trzeba przyznać, że prezentuje się ona imponująco – głosów bohaterów udzieliło prawie 60 rodzimych aktorów, a także wokalista grupy Behemot – Nergal. W sumie nagrano 25 tys. linii tekstu. Jakiś czas temu na naszych łamach można się było zapoznać z próbkami dubbingu.

W Risen 2, będącej luźną kontynuacją swojego pierwowzoru, po raz kolejny wcielamy się w postać Bezimiennego, który dostaje od Inkwizycji zadanie zinfiltrowania pirackiej frakcji operującej na egzotycznym archipelagu wysp. Jak można się domyślać, jest to zaledwie wstęp do wielkiej przygody rodem z najlepszych gier cRPG. Według naszego recenzenta, tytuł wyróżnia się kapitalnym klimatem, dużą swobodą działań oraz świetnym systemem rozwoju postaci, choć trzeba przyznać, że twórcy nie uniknęli błędów i niedoróbek.

Polscy gracze mogą nabyć tytuł w wersji standardowej, zawierającej m. in. mapę świata oraz ścieżkę dzwiękową, a także w specjalnej edycji kolekcjonerskiej. Na polskim rynku została ona wzbogacona o figurkę gnoma Jaffara oraz drewnianą beczkę po rumie. Osoby, które zamówiły tytuł przed premierą otrzymają za darmo dodatek DLC Treasure Island, wprowadzający do świata gry nowe lokacje, przedmioty i wątki fabularne. Pozostali gracze będą mogli go nabyć w serwisach dystrybucji cyfrowej za 9,99 euro (ok. 43 zł).

Jak dotychczas, gra została pozytywnie przyjęta przez krytyków. W opinii redakcji gry-online.pl zasługuje ona na 8.5/10. Ocena zbiorcza w serwisie Metacritic jest nieco bardziej stonowana i oscyluje w granicach 70 punktów na 100. Piracki Risen 2 (w oryginalnej wersji) jest dostępny w sklepie Gry-Online w cenie 109,90 zł.

Uaktualnienie

Firma Cenega poinformowała, że płyta z grą Risen 2 nie zawiera ostatecznej wersji lokalizacji. W związku z tym, aby móc w pełni cieszyć się zakrapianymi rumem przygodami Bezimiennego po polsku, należy pobrać łatkę aktualizacyjną. Oprócz kwestii dotyczących tłumaczenia gry poprawia ona także niektóre elementy związane z jej wydajnością.