Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 marca 2016, 17:27

autor: Ender

Pokemon – gry z serii sprzedały się w ponad 200 milionach egzemplarzy

Producenci serii Pokemon ogłosili oficjalnie, że łączna sprzedaż głównych odsłon cyklu przekroczyła 200 milionów egzemplarzy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę również liczne spin-offy z kieszonkowymi stworkami w roli głównej, ta pokaźna liczba wzrasta o blisko 80 milionów.

Seria obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny - Pokemon – gry z serii sprzedały się w ponad 200 milionach egzemplarzy - wiadomość - 2016-03-17
Seria obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny

Pokemon Company, a więc spółka odpowiadająca z rozwój marki Pokemon, ogłosiła oficjalnie, że 29 lutego tego roku łączna sprzedaż głównych odsłon cyklu przekroczyła pułap 200 milionów egzemplarzy. Osiągnięcie to umacnia Pokemona jako drugą najlepiej sprzedającą się serię gier w historii branży, którą pod względem popularności przewyższają jedynie tytuły spod szyldu Mario. Co ważne, jeżeli do wspomnianych 200 milionów dodamy również wyniki licznych spin-offów cyklu, które w przeciągu ostatnich dwóch dekad trafiły do fanów na całym świecie, liczba ta wzrośnie do 279 milionów.

Seria Pokemon obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia. Pierwsze dwie gry z kieszonkowymi stworkami w roli głównej, a więc Pokemon Red i Pokemon Green (przemianowany na zachodzie na Pokemon Blue) trafiły do japońskich posiadaczy przenośnej konsoli Game Boy w 1996 roku. Na Zachodzie oba tytuły pojawiły się w sprzedaży dwa lata później, szybko zdobywając ogromną popularność, którą podsycała wszechobecna kampania marketingowa oraz emitowany do dziś serial animowany. Od tamtej pory liczba możliwych do złapania wirtualnych stworków wzrosła ze 151 do ponad 700. Cykl doczekał się szeregu głównych odsłon, pojawiających się w regularnych odstępach czasu na przenośnych konsolach Nintendo, a także licznych pobocznych produkcji, reprezentujących najróżniejsze gatunki, które trafiły na wiele platform sprzętowych. Pokemon to zresztą nie tylko gry, ale prawdziwe multimedialne imperium warte miliardy dolarów, zarabiające na sprzedaży licencji oraz wizerunku pokemonów, które pojawiają się na prawie wszystkich możliwych do wyobrażenia produktach.

Mimo 20 lat na karku seria trzyma się mocno. Jeszcze tej jesieni do posiadaczy 3DS-ów trafi Pokemon Moon oraz Sun, w połowie roku na Wii U ukaże się natomiast bijatyka Pokken Tournament, a w kolejce na zachodnią premierę czeka także Great Detective Pikachu: The Birth of a New Duo, w której Pikachu wciela się w detektywa. Prowadzone są także testy pierwszej oficjalnej gry mobilnej z serii, pod tytułem Pokemon GO. Mimo ostrej konkurencji ze strony wyjątkowo popularnego w Japonii Yo-kai Watch, który niedawno trafił również do zachodnich graczy, wydaje się, że Pokemon ma przed sobą co najmniej 20 kolejnych lat życia.

W sumie gracze mogą złapać ponad 700 stworków - Pokemon – gry z serii sprzedały się w ponad 200 milionach egzemplarzy - wiadomość - 2016-03-17
W sumie gracze mogą złapać ponad 700 stworków
  1. Oficjalna strona serii Pokemon