Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 czerwca 2013, 06:45

autor: Adrian Werner

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (10 - 16 czerwca 2013 r.)

W minionym tygodniu polscy deweloperzy stawili się silną reprezentacją na targach E3, gdzie pokazali m.in. gry Wiedźmin 3, Lords of the Fallen, Shadow Warrior i Deadfall Adventures. Dowiedzieliśmy się ponadto trochę o tym, jak na naszym rynku wyglądać będą premiery konsol następnej generacji.

Na E3 wreszcie poznaliśmy prawdziwe konkrety na temat Lords of the Fallen. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (10 - 16 czerwca 2013 r.) - wiadomość - 2013-06-17
Na E3 wreszcie poznaliśmy prawdziwe konkrety na temat Lords of the Fallen.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co w minionym tygodniu wydarzyło się na polskim rynku. Przez te siedem dni rodzimy dystrybutorzy byli raczej mało aktywni, ale za to nasi deweloperzy doskonale poradzili sobie podczas targów E3.

Zapowiedzi wydawnicze

Deadfall Adventures

Polskie studio The Farm 51 ogłosiło, że przygodowa strzelanka Deadfall Adventures zaliczy lekki poślizg. Gra trafi na półki polskich sklepów dopiero 27 września. Przypomnijmy, że produkcja zmierza wyłącznie na pecety oraz konsolę Xbox 360. Ponadto podczas targów E3 twórcy ujawnili, że ich dzieło wyposażone zostanie w tryb kooperacyjny.

Przy okazji polecamy zapoznanie się z naszą zapowiedzią powstałą na podstawie niedawnej demonstracji gry:

 1. Deadfall Adventures - polski Indiana Jones idzie w ślady Uncharted (zapowiedź)

Franko 2: Revenge is Back

Szykuje się powrót jednej z największych legend polskiej branży gier. Twórcy Franko: The Crazy Revenge, czyli Mariusz Pawluk i Tomasz Tomaszek, zapowiedzieli kontynuację zatytułowaną Franko 2: Revenge is Back. Projekt zmierza na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android, a środki na produkcję gromadzone będą za pomocą serwisu crowdfundingowego Wspieram.to. Na razie niewiele wiadomo na temat samej gry. Na pewno będzie to chodzona bijatyka. Ponownie wcielimy się w tytułowego Franko, który po wieloletniej nieobecności w kraju powraca na rodzime osiedle i postanawia zaprowadzić tam porządek własnymi pięściami.

Tanie serie

Wiedźmin 2 w Xbox 360 Classics

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (10 - 16 czerwca 2013 r.) - ilustracja #3

Do serii Xbox 360 Classics trafiła gra Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Jest to tzw. Edycja Rozszerzona, zawierająca m.in. dodatkowe przygody, ulepszony interfejs i system kamery oraz nowe intro. Produkcja dostępna jest w pełnej polskiej wersji językowej. Sugerowaną cenę detaliczną ustalono na poziomie 79,99 zł.

Pozostałe wieści

Wiedźmin 3: Dziki Gon na targach E3

Wiedźmin 3: Dziki Gon okazał się jednym z największych przebojów tegorocznego E3. Dowiedzieliśmy się, że poza wersjami na PC i PlayStation 4 w planach jest również edycja na Xboksa One. Gra pojawiła się zresztą podczas konferencji firmy Microsoft. Ujawniono też, że budżet produkcyjny zamknie się w kwocie 45 mln złotych, a wydatki na promocje mają kosztować co najmniej dwa razy tyle. Ponadto pojawiły się liczne nowe screeny i materiały graficzne. Na pecetach z kartami firmy Nvidia pojawi się opcja włączenia wielu dodatkowych efektów wizualnych, takich jak np. dynamiczna symulacja futra wilków. Nie wiemy jeszcze czy te atrakcje dostępne będą na innych platformach i sprzęcie firmy AMD.

Twórcy zorganizowali również pokazy gry i warto przeczytać napisaną na ich podstawie zapowiedź naszego redaktora:

 1. Widzieliśmy grę Wiedźmin 3: Dziki Gon - Geralt w akcji prosto z E3 2013 (zapowiedź)

Lords of the Fallen na E3 2013

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (10 - 16 czerwca 2013 r.) - ilustracja #5

Na E3 nie mogło zabraknąć także drugiego wielkiego polskiego RPG-a, czyli Lords of the Fallen. Podczas targów zaprezentowano grywalną wersję projektu, a do sieci trafiły pierwsze screeny. Ujawniono również masę nowych informacji. Zainteresowanym polecamy zapoznanie się z naszą relacją z pokazu:

 1. Lords of the Fallen z E3 2013 - polskie RPG akcji od współtwórcy Wiedźmina (zapowiedź)

Shadow Warrior na E3

Na targach stawiło się także polskie studio Flying Wild Hog, które zaprezentowało grywalną wersję Shadow Warrior, czyli kontynuację popularnego FPS-a z lat 90-tych ubiegłego wieku. Do sieci trafiły krótkie fragmenty rozgrywki, pozwalające zobaczyć jak gra prezentuje się w akcji. Ponadto dowiedzieliśmy się sporo o zmianach, jakie wprowadzone zostaną względem pierwowzoru. Wśród nich znajdzie się m.in. system magiczny oraz położenie większego nacisku na fabułę oraz walkę kataną.

Daty polskich premier konsol nowej generacji

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (10 - 16 czerwca 2013 r.) - ilustracja #6

Firma Sony Computer Entertainment Polska ogłosiła, że konsola PlayStation 4 trafi do sprzedaży w Polsce pod koniec tego roku, podobnie jak w całej Europie. Cena sprzętu ma wynieść około 1700 zł.

Tym samym maszynka Sony wyprzedzi konkurencję z firmy Microsoft. W dniu europejskiej premiery Xbox One ominie bowiem Polskę i trafi do naszego kraju dopiero w przyszłym roku. Cena prawdopodobnie ukształtuje się na poziomie 2099 zł.

Polskie ceny gier na PlayStation 4 i Xboksa One

Wiemy już co nieco o tym, ile kosztować będą w naszym kraju gry na następną generację konsol i nie są to wieści napawające optymizmem. W ofertach przedsprzedażowych pułap cenowy wysokobudżetowych produkcji, takich jak Battlefield 4, wynosi co najmniej 279,90 zł. Ten sam tytuł kosztować będzie 249,90 zł na PlayStation 3 i Xboksa 360, a na PC jedynie 169,90 zł.

Wiele wskazuje na to, że dla PlayStation 4 i Xboksa One sugerowane ceny detaliczne największych przebojów oscylować będą w graniach 279,90-299,90 zł. Jest to zła wiadomość dla polskich graczy, którzy statystycznie w ciągu roku wydają oni na elektroniczną rozgrywkę około 300 zł. Z konsol następnej generacji znacznie lepszą propozycją pod względem finansowym wydaje się być PlayStation 4, które nie ograniczy handlu używanymi grami oraz zapewni sporo darmowych tytułów dla posiadaczy abonamentu PlayStation Plus.

The Humble Bundle z grami polskiego studia 11 bit

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (10 - 16 czerwca 2013 r.) - ilustracja #7

Na serwisie The Humble Bundle wystartowała promocja gier polskiego studia 11 bit. Wpłacając dowolną sumę otrzymacie zestaw, w skład którego wchodzą:

 1. Anomaly Warzone Earth;
 2. Anomaly Warzone Earth: Mobile Campaign;
 3. Sleepwalker’s Journey;
 4. Funky Smugglers.

Natomiast przebijając średnią (w chwili pisania tej wiadomości wynosi ona trochę ponad trzy dolary, czyli około 9 złotych) to otrzymacie również:

 1. Anomaly Korea.

Promocja potrwa do czwartku.

Sprzedaż polskich magazynów branżowych w I kwartale 2013 roku

Poznaliśmy podsumowanie wyników sprzedaży polskich magazynów branżowych w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. Liderem okazał się magazyn CD-Action, którego numery sprzedawały się średnio w liczbie 90 423 egzemplarzy, co stanowi wzrost o 6,18% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, kiedy to zajmował drugie miejsce. Pozostałe pisma zaliczyły spadki.

Diablo III na konsolach bez możliwości zmiany języka

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (10 - 16 czerwca 2013 r.) - ilustracja #8

Jak dowiedział się serwis Dubscore.pl, w nadchodzących konsolowych wersjach Diablo III dostępna będzie jedynie pełna polska wersja językowa. Nie pojawi się możliwość zmiany głosów i tekstów na oryginalne. Przypomnijmy, że gra trafi do sprzedaży 3 września na Xboksa 360 oraz PlayStation 3. Sugerowana cena detaliczna wyniesie 199 zł.

Ciekawe linki

 1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (10-14 czerwca 2013)
 2. SimCity nadal na topie. Top Empik - Tydzień 23
 3. Gry w pudełkach: najciekawsze oferty na weekend 15-16 czerwca